Дрони спричинили тактичну революцію на полі бою в Україні

У найбільшому збройному конфлікті на території Європи з часів закінчення Другої світової війни, безпілотники тепер використовуються масово

Датчики відбитків пальців, контрольно-пропускні пункти, лабораторні халати: той, хто хоче увійти до невеликого виробничого цеху в Ризі, має одягти сітку для волосся та закрити ноги. Навіть повітря тут фільтрується. Для виробництва дронів все має бути чистим. Високотехнологічні пристрої збираються, зокрема, біженцями. Про це розповідається у спеціальному репортажі Deutsche Welle, повідомляє Foreign Ukraine.

«Коли я починала тут, я навіть не знала, в який бік крутити та закручувати», — розповідає українська працівниця, вказуючи на свою викрутку. Вона та її колеги по роботі приїхали до Латвії лише після нападу Росії на Україну. Вони працювали бібліотекарями та бухгалтерами в Україні, а сьогодні конструюють дрони для української армії, вкручуючи двигуни, збираючи плати та деталі для камер.

Її новий роботодавець, латвійська компанія Atlas Aerospace, відреагувала на сплеск попиту на військові розвідувальні безпілотники розширенням виробництва.

«Раніше я був радий продавати 10 дронів на місяць. Сьогодні ми намагаємося збільшити обсяг до 700 дронів на місяць, і цього все одно недостатньо. Потрібно думати, як продавати більше», — каже керуючий директор Atlas Aerospace Іван Толчинський.

36-річний чоловік народився в Україні, але виріс в Ізраїлі. Він ветеран війни. Толчинський служив в ізраїльській армії снайпером спеціального підрозділу під час Ліванської війни. Пізніше він вивчав аерокосмічну техніку. За його словами, той факт, що його компанія знаходиться у Латвії, просто збіг. Виробництво дронів в Ізраїлі було б набагато складнішим.

Революція на тактичному рівні

Atlas Aerospace виготовляє невеликі компактні дрони, які у складеному вигляді поміщаються в рюкзак. Спочатку компанія також орієнтувалася на цивільний ринок, але в даний час основна увага приділяється військовому сектору. Зараз компанія виробляє свої дрони за стандартами НАТО. Перед війною голландська армія була великим замовником. Проте з початком війни в Україні майже всю продукцію було відправлено до зони бойових дій.

Безпілотники, які виготовляє Atlas Aerospace, потрібні українським спецпризначенцям. Невеликий загін із чотирьох солдатів може використовувати дрон для розвідки великих територій. Відеопотік передається до штаб-квартири в режимі реального часу. З 12 такими підрозділами, які діють одночасно на різних ділянках лінії фронту, дрони можуть дати командирам у штабах хороший огляд поля бою. Тепловізійні камери перетворюють ніч на день. Компанія вже поставила українській армії понад 100 безпілотників, і бажаними є додаткові постачання.

«Дрони – це революція на тактичному рівні. Солдати в польових умовах тепер можуть вести розвідку самостійно. Наприклад, якщо група солдатів хоче перейти дорогу, вони можуть використовувати дрон, щоб заздалегідь перевірити, чи супротивник не влаштував засідку», – зазначає Толчинський.

Дрони розвідують ворогів та скидають бомби

У найбільшому збройному конфлікті на території Європи з часів закінчення Другої світової війни, безпілотники тепер використовуються масово. Зокрема, поширені комерційні аматорські дрони з ринку електроніки. В Інтернеті циркулюють пропагандистські відео солдатів, які модифікували ці безпілотники та використали їх для скидання невеликих бомб. Гранати з таймерами або ударними підривниками кріпляться до дронів за допомогою саморобних пускових пристроїв з 3D-принтера та спрацьовують дистанційно.

Багато з цих «побутових» дронів надходять із Китаю. Українські солдати звинувачують китайського виробника безпілотників та лідера ринку DJI у передачі інформації про місцезнаходження та дані про польоти російським військовим. DJI заперечує будь-яку таку співпрацю.

«Корпус морської піхоти США, військово-морські сили Німеччини та Нідерландів закупили цивільні китайські безпілотні системи для використання на своїх військових кораблях. Це, звісно, ​​проблема національної безпеки», – вважає Ульріке Франке, дослідник Європейської ради з міжнародних відносин.

У цивільних дронів є інша істотна вада: вони працюють у фіксованій смузі частот, яку легко заглушити. Так звані «глушилки» можуть призвести до збою дронів. Дрони Atlas Aerospace перемикають частоти, щоб запобігти цьому. Тому вони також дуже популярні. Atlas Aerospace хоче розширити виробництво і побудувати ще одне підприємство, щоб задовольнити зростаючий попит на свої безпілотники.