Як Зеленський пройшов шлях від коміка до героя війни

Президент України має високий рейтинг схвалення серед українців – понад 90% за стримування російської агресії, мобілізацію західної підтримки та стабілізацію внутрішньополітичної ситуації.

Коли у 2019 році Володимир Зеленський став президентом України, це облетіло заголовки газет у всьому світі. І не тому, що він був політичним важковаговиком, якого вважали готовим вирішити глибокі виклики України — від економічної кризи до корупції та могутньої олігархії — не кажучи вже про збройний конфлікт між українськими військами та проросійськими сепаратистами на сході України. Було якраз навпаки. Зеленський був політичним новачком, виконавши роль президента України у відомому серіалі. Про це йдеться в аналітичній публікації CNBC, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Коли Зеленський переміг на президентських виборах у березні 2019 року, ніхто не міг припустити, що колишній актор, письменник і комік стане одним із найвідоміших і шанованих політиків у світі після росыйського вторгнення в Україну.

Але під його керівництвом і завдяки силі українських збройних сил і стійкості цивільного населення, Україна дала відсіч, а Зеленський заслужив аплодисменти (його назвали «Людиною року» як журнал Time, так і Financial Times).

«Я вважаю, що Зеленський показав себе як чудовий, надзвичайно ефективний військовий лідер та громадський діяч — з точки зору формування підтримки України на міжнародному рівні. Було багато людей, які дуже критично ставилися до Зеленського [до війни], як в Україні, так і в українській діаспорі, які вважали його занадто м’яким, слабким або проросійським, або, насамперед, потенційно прихильним олігархам, але нічого з цього не підтвердилося», – зазначає Макс Гесс, співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики.

Більше відповідальний, ніж сміливий

Зі свого боку, Зеленський намагався применшити свою сміливу позицію щодо Росії, зазначаючи, що він був «більш відповідальним, ніж хоробрим» і просто не хотів «підвести людей».

Від початку війни, Зеленський був помітним лідером в Україні, відвідуючи лінію фронту та зруйновані міста. Відомо, що він відмовився від пропозиції США евакуювати його та родину з Києва, а попросив більше зброї.

У Москві вважали, що зможуть окупувати Україну без особливих труднощів, і мали для цього усі підстави — після анексії Криму у 2014 році проти Росії були накладені дуже м’які санкції. Навіть наприкінці січня 2022 року Зеленський применшував загрозу вторгнення, незважаючи на присутність понад 100 тисяч російських військ вздовж кордону з Україною, заявляючи, що не потрібно «панікувати». Він намагався зберегти економічну стабільність на тлі загострених побоювань Заходу, що Росія готується до вторгнення.

Зеленському після початку повномасштабної війни довелося звикнути до шквалу щоденних глобальних дипломатичних зустрічей і брифінгів, на яких йому доводилося благати про допомогу, зброю та фінансову допомогу, а також щодня та щовечора інформувати цивільне населення про війну.

Виклики, окрім війни

За словами Орисі Луцевич, керівника та наукового співробітника Українського форуму з аналітичного центру Chatham House, Зеленський стикається з тиском на внутрішньому фронті, який колись доведеться вирішити.

Три головні виклики стосуються безпеки, економіки та здоров’я української демократії. Щодо безпеки, то серед українців існує сильний запит на те, щоб Україна була частиною НАТО, але вкрай малоймовірно, що Україна зможе приєднатися до військового альянсу протягом найближчих років.

«По-друге, Україні загрожує серйозне економічне падіння через російську агресію. Її економіка може впасти до 40% цього року, і Україна значною мірою покладається на допомогу Заходу та власну здатність збирати податки та наповнювати бюджет необхідними коштами. Щодо демократії, точиться дискусія про якість медіапростору [в Україні], оскільки в умовах воєнного стану існує певна цензура та конфіденційність інформації, особливо пов’язаної з військовою операцією», – зазначила Луцевич.

Деякі телеканали, афілійовані з колишнім президентом Петром Порошенком, виключили з інформаційного телемарафону, що викликало запитання, чи не було це зроблено навмисно, щоб обмежити вплив політичної опозиції на національні дебати.

Незважаючи на такі виклики, загалом Зеленський має високий рейтинг схвалення серед українців – понад 90% за стримування російської агресії, мобілізацію західної підтримки та стабілізацію внутрішньополітичної ситуації.