Лула да Сілва, як будівельник мостів: чи може Бразилія стати посередником між Росією та Україною?

Лула да Сілва неодноразово садив конфліктуючі сторони за стіл переговорів у минулому в Латинській Америці, а також на Близькому Сході і зараз він чітко дав зрозуміти, що хоче стати гравцем на регіональній та світовій арені

Луїс Інасіо Лула да Сілва

Напередодні обрання на посаду президента Бразилії, ставлення Луїса Інасіо Лули да Сілви до війни в Україні викликало нерозуміння на Заході. Навіть зараз Бразилія не хоче вплутуватися в цей конфлікт. Але Лула да Сілва зненацька вирішив стати посередником. Чи це реалістично? На це запитання спробували відповісти в аналітичній публікації Tagesshau, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Очікування були високі: Лула да Сілва повинен просувати торгівельні угоди, які зайшли в глухий кут, ініціювати нові партнерські відносини і врятувати Амазонку. Після візиту канцлера Німеччини Олафа Шольца до Бразилії раптово настало розчарування та усвідомлення того, що деякі очікування від нового президента Бразилії, можливо, були швидше прийняттям бажаного за дійсне.

Це стало особливо зрозумілим, коли справа дійшла до війни в Україні. Лула відмовився від пропозиції Німеччини, щоб Бразилія постачала боєприпаси для танків Leopard.

«Бразилія не зацікавлена у постачанні боєприпасів для українсько-російської війни. Бразилія – це країна миру. (…) Ось чому Бразилія не хоче брати участь у цьому, навіть опосередковано», – заявив Лула да Сілва.

Бразильське прагнення автономії

Це можна було передбачити заздалегідь і це відповідає не лише лінії Лули да Сілви, але й зовнішній політиці Бразилії, яка також не запровадила санкції проти Росії.

Анна Гарсія

«Бразилія — це країна, яка історично покладалася на автономію від великих держав та економічний розвиток у своїй зовнішній політиці. Це пов’язано з її історією, а також роллю регіонального лідера, особливо для країн, що розвиваються. Насамперед, Бразилія дотримується прагматичного курсу. Бразилія ніколи суворо не приєднувалася до якогось блоку чи центру сили. І в цьому немає нічого нового», – пояснила Анна Гарсія, професор міжнародних відносин та директор Політичного центру БРІКС.

Ще у перші терміни свого перебування на посаді президента Бразилії на початку 2000-х років, Лула да Сілва дотримувався багатополярної стратегії і завжди виступав за добросусідські відносини з усіма глобальними гравцями — чи то в латиноамериканському УНАСУР, міжрегіональному БРІКС або ж у глобальному G20.

Позиція Лули да Сілви щодо України викликає ажіотаж

Позиція Лули да Сілви щодо війни в Україні викликала подив на Заході ще до того, як його було обрано президентом Бразилії. Раніше в інтерв’ю американському журналу Time він звинуватив у війні президента України Володимира Зеленського та НАТО. А зовсім недавно з’явилася його спільна із Шольцем заява для преси, в якій засуджується напад Росії.

«Сьогодні у мене більше ясності щодо причин війни. Я думаю, що Росія зробила класичну помилку, вдершись на територію іншої країни. Це не правильно. Але я завжди кажу: якщо один не хоче, то двоє не зможуть конфліктувати», – заявив Лула да Сілва.

На думку президента Бразилії, було докладено недостатньо зусиль для пошуку рішення шляхом переговорів, і він чітко дав це зрозуміти під час візиту Шольца.

Лула вважає себе будівельником мостів

З бразильської точки зору, це не є таким неправдоподібним, як може здатися на перший погляд, тому що Лула да Сілва неодноразово садив конфліктуючі сторони за стіл переговорів у минулому в Латинській Америці, а також на Близькому Сході. Наразі він сподівається також на миротворчу допомогу Китаю.

«Це не наївна ідея. Так Лула позиціонував себе і в інших міжнародних конфліктах, і переговори відбуваються в дуже жорстких умовах. Очікується, що Китай стане значним гравцем, оскільки має свої проблеми, які потрібно вирішити і у відносинах із Заходом у нього є багато напруги. Можливими партнерами можуть стати Туреччина, Індія та ПАР», – вважає Анна Гарсія.

Утім, сумнівно, наскільки реальним наразі є такий крок взагалі — і чи не схильний 77-річний Лула да Сілва переоцінювати себе?

Лула хоче стати гравцем на світовій арені

У бразильській пресі цій темі спочатку приділялося недостатньо уваги. У будь-якому випадку, Лула вдома має інші турботи. Необхідно усунути наслідки нападу прихильників експрезидента Бразилії Жаїра Болсонару на резиденцію уряду Бразилії та знайти шляхи подолання глибоких ідеологічних розколів у країні.

Назрівають справи і в латиноамериканському регіоні, особливо в сусідньому Перу, який поринув у глибоку політичну кризу. Будівельник мостів також досягне успіху і там.

Одне можна сказати, напевно: Лула да Сілва чітко дав зрозуміти, що хоче стати гравцем на регіональній та світовій арені. Той факт, що були розбіжності стосовно українського питання, ще не означає, що Бразилія не є партнером Німеччини.