Більшість українців налаштовані надалі боротись за незалежність – соцопитування

Напад Росії на Україну активізував почуття національної гордості та рішучості українців, які вони виражають, продовжуючи боротьбу за свою країну, незважаючи на величезні втрати – зокрема, понад 140 000 жертв – і широкомасштабні руйнування

Експерти розвідки Сполучених Штатів очікували, що російські війська швидко захоплять Київ невдовзі після 24 лютого 2022 року. Але Україна продовжує контролювати Київ і більшу частину своєї території. Більшість українців висловили тверду готовність продовжувати боротьбу за свою країну. З весни 2022 року до війни в Україні приєдналося понад 100 тисяч добровольців – на додаток до 1 мільйона людей, призваних того року. У той час як російський президент Володимир Путін частково виправдовував війну тим, що українці та росіяни – «один народ», українці досить чітко дали зрозуміти, що вони не згодні з цим.

Про це йдеться в авторській колонці Тетяни Кулакевич, доцентки кафедри Школи міждисциплінарної глобалістики, афілійованої професорки Інституту російських, європейських та євразійських досліджень Університету Південної Флориди (США) на сторінках The Conversation, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Як дослідниця Східної Європи, я вважаю, що напад Росії на Україну активізував почуття національної гордості та рішучості українців, які вони виражають, продовжуючи боротьбу за свою країну, незважаючи на величезні втрати – зокрема, понад 140 000 жертв – і широкомасштабні руйнування.

Українці борються зі спільним ворогом

У 2013 році українці розпочали протести, які зрештою допомогли повалити проросійського президента Віктора Януковича на початку 2014 року. Янукович вирішив не підписувати популярну угоду, яка наблизила б Україну до Західної Європи за допомогою нових торгівельних і політичних угод.

Приблизно в цей час Україна була розділеною державою. Вона була значною мірою поділена на проросійську східну частину, яка ностальгувала за колишніми часами Радянського Союзу, та україномовну, проєвропейську західну частину.

Тетяна Кулакевич

Самосприйняття та почуття національної ідентичності українців почали змінюватися після 2014 року, коли Путін напав на два східні регіони України, які були міцно пов’язані з Росією – відомі як Донбас – і анексував Крим, південний півострів України.

У період з 2014 по 2021 рік кількість українців, які почали ідентифікувати себе як громадяни України, на відміну від жителів Східної Європи, європейців чи громадян світу, зросла з 51% у 2013 році до 63% у 2021 році, згідно з опитуванням Інституту соціології НАН України.

Протягом 2022 року війна торкнулася практично всіх куточків країни, об’єднавши людей проти спільного ворога. Ця ідентичність надавала людям відчуття безпеки у світі, який для них ставав дедалі нестабільнішим.

За даними Української незалежної дослідницької групи Київського міжнародного інституту соціології, у липні 2022 року 85% українців ідентифікували себе, передусім, як громадяни України.

Незважаючи на втрати, українці готові воювати

Українці зазнали великих втрат у війні, але зберегли волю до боротьби. Зіштовхнувшись із високими ставками перед загрозою винищення української нації через уявлення російського уряду про те, що Україна ніколи не мала державних традицій, українці вистояли у своїй рішучості захищати батьківщину, незважаючи на зростаючі жертви та несподівані лиха.

У листопаді 2022 року голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Майк Міллі оцінив, що близько 100 000 російських і 100 000 українських солдатів – на додаток до 40 000 українських цивільних – були вбиті або поранені під час війни. Понад 7,5 мільйонів людей також залишили свої домівки в Україні, внаслідок війни.

Для порівняння, в боях між українськими військовими та підтримуваними Росією сепаратистами з 2014 по 2022 рік загинуло понад 14 000 українців, зокрема військових і цивільних.

За даними незалежної української соціологічної групи «Рейтинг», у квітні 2022 року близько 89% українців вважали, що російські війська намагаються вчинити геноцид – тобто повне знищення групи людей – проти українців. Але травма українців не завадила людям захищати свою країну від Росії.

У листопаді 2022 року, 95% українців заявили, що необхідно продовжувати воювати проти Росії, навіть якщо російські війська надалі обстрілюватимуть українські міста, згідно з Мюнхенським щорічним звітом про безпеку за 2023 рік.

Українці хочуть повернути свою землю

«Наша мета — звільнити всі території», — заявив президент України Володимир Зеленський у січні 2023 року, закликаючи до більшої військової підтримки Заходу.

Українці також висловили свою рішучість звільнити всі українські території від російської окупації, повернувшись до державних кордонів 1991 року, які Україна мала. На той час Донбас і Крим були частиною України.

Для 93% українців перемога у війні означає звільнення всіх українських територій, включаючи Крим і Донбас, від російського контролю.

Станом на листопад 2022 року, Україна повернула собі більше половини території, на яку претендувала Росія. Це залишило Росії контроль над приблизно 17% України, що є найнижчим відсотком з квітня 2022 року.

Оскільки українці витіснили Росію з власної території, їхня боротьба за землю, схоже, зміцнила їх підтримку та любов до своєї країни.

За оцінками, 75% українців у серпні 2022 року сказали, що відчувають гордість за свою Батьківщину. За останній рік гордість і радість українців за свою країну зросла вдвічі – з 34% до 75%.

Українці використовують національний брендинг для боротьби

Бажання українців воювати з Росією допомогло підвищити міжнародну репутацію їхньої країни – і спонукало західні країни засуджувати та запроваджувати санкції проти Росії, водночас пропонуючи посилення військової підтримки Україні.

Люди по всьому світу розмахували синьо-жовтим прапором України під час протестів на підтримку України або вивішували його біля своїх будинків, щоб висловити підтримку Україні.

Український уряд використовував рекламні компанії, щоб допомогти створювати позитивні образи українцям та іноземцям під час війни, заохочуючи всіх людей «бути сміливими», як Україна, і продовжувати боротьбу проти Росії.

Міжнародні військові експерти стверджують, що зі збільшенням військової допомоги Заходу, Україна має кращі позиції, ніж Росія, щоб виграти війну.

Українці також здебільшого оптимістично дивляться у майбутнє. Згідно з опитуванням у грудні 2022 року, близько 75% українців були повністю впевнені, що Україна переможе у війні проти Росії.