Як Україна допомогла США переглянути свою політику щодо біженців

Згідно з програмою «Єднаймося заради України», спонсори мають надати фінансову підтримку для базових потреб біженців, таких як житло та охорона здоров’я, але учасники та активісти кажуть, що ініціатива призвела до формування відносин між біженцями та їхніми спонсорами, які часто виходять далеко за рамки їхніх початкових зобов’язань

Коли українські біженці Олеся та Сергій прибули до США, їх здивували дві речі: теплий прийом, який вони отримали, і запаморочливі простори найбільшого торговельного центру країни – Mall of America у Міннесоті. Про це йдеться у спеціальному репортажі ВВС, переказ якого пропонує Foreign Ukraine.

Подружжя втекло з міста Дніпро майже рівно рік тому після того, як 24 лютого 2022 року розпочалось російське вторгнення Україну. Після цього вони вирушили до Італії, де їх двоє маленьких дітей знайшли притулок у гуртожитку разом із понад 100 людьми.

Проте, у грудні 2022 року вони стали частиною приблизно 109 000 біженців, які знайшли новий дім у США завдяки «Об’єднаємося заради України» – урядовій програмі, що дозволяє американцям спонсорувати українців, які приїжджають до США на термін до двох років. Програма, яка вважалася надзвичайно успішною, призвела до того, що адміністрація Байдена оголосила про подібні ініціативи для біженців з інших країн.

Згідно з програмою «Єднаймося заради України», спонсори мають надати фінансову підтримку для базових потреб біженців, таких як житло та охорона здоров’я, але учасники та активісти кажуть, що ініціатива призвела до формування відносин між біженцями та їхніми спонсорами, які часто виходять далеко за рамки їхніх початкових зобов’язань.

«Ми регулярно чуємо, що це змінює життя та є дуже потужним досвідом. Це неймовірно потужний подарунок безпеки та захисту. Це так само трансформує гостей, як і тих, хто їх приймає», — сказала Аня МакМюррей, президентка і головна операційна директорка Welcome.Us, онлайн-платформи, яка об’єднує спонсорів і біженців.

Оцінку пані МакМюррей підтримав Джон Шрагер, юрист із Міннесоти, який спонсорував Олесю та Сергія разом із кількома друзями.

Інший американський спонсор, Келлі Вілер з Алабами, розповіла про те, що усе те, що починалось як невелика сімейна спроба допомогти українці та її маленькому синові, незабаром переросло у розгалужену групову роботу, до якої залучено багато інших людей.

Пані Вілер та інші жителі міста Медісон змогли надати фінансову підтримку, а також інші пожертви та навіть меблі, поки біженці не були заселені.

«Наша громада, наша церква та наші сусіди отримали таку велику підтримку. Ви не зробите це поодинці… все, що потрібно, — це трохи реклами та розголосу», – констатує Вілер.

Жінка, яку підтримувала пані Вілер, Вікторія Кузнєцова, родом з окупованого міста Мелітополь на південному сході України. Після російського вторгнення вона була змушена залишити кар’єру юриста, і спочатку втекла до Ізраїлю, а потім остаточно прибула до США. Разом із нею був 7-річний син Артем. В Алабамі вона знайшла роботу касира у місцевому супермаркеті.

«Мені це дуже подобається, і це новий досвід. Люди дуже доброзичливі. Вони запитують про мене та мою країну», – зазначає Вікторія.

Взимку вона об’єдналася з іншими російсько- та україномовними в Алабамі, щоб зібрати гроші на пакунки для допомоги військовим в Україні, зокрема її брату, який зараз є солдатом і воює на передовій.

«Я так багато думаю про свого брата. Він на небезпечній території, у Донецьку. Увесь день я переживаю за решту своєї родини. Вони на окупованій території», – бідкається Вікторія..

Успіх «Єднаймося заради України» призвів до подібних ініціатив для біженців з інших країн.

Нещодавно адміністрація Байдена оголосила, що спонсори можуть допомогти залучити 30 000 людей на місяць з Нікарагуа, Куби, Гаїті та Венесуели протягом двох років.

У січні 2023 року адміністрація Байдена створила нову програму Welcome Corps, яка прагне мобілізувати 10 000 американців, щоб допомогти 5 000 біженцям з усього світу приїхати до США.

Натхненний попередніми програмами для українців та афганців, а також подібною програмою спонсорства у сусідній Канаді, яка наразі переселила 368 000 людей, Welcome Corps дозволяє групам із п’яти чи більше американців зібрати мінімум 2375 доларів США готівкою та негрошовими внесками, які потім будуть використані для забезпечення початкових потреб біженців, поки вони не зможуть знайти роботу.

На відміну від попередніх програм, Welcome Corps дозволяє біженцям підключатися безпосередньо через спонсорів, а не через агентства з переселення.

Крім того, на відміну від попередніх американських програм, зокрема «Об’єднавшись заради України», Welcome Corps забезпечує шлях до громадянства США через п’ять років.

Джоселін Вятт, генеральна директорка гуманітарної організації Alight, яка раніше допомагала поєднувати біженців з американцями, сказала, що нова програма принесла користь спонсорам і біженцям.

«Це відкриває стільки можливостей для звичайних американців бути справді щедрими, привітними та мати можливість надавати підтримку для людей, які приїжджають у цю країну», – сказала вона.

Однак, підтримка біженця супроводжується певними труднощами. Окрім додаткового фінансового навантаження на спонсорів, існують культурні та мовні відмінності, які можна подолати.