На острові Балі хочуть змінити візову політику щодо українців та росіян

Балійська влада закликала до зміни візової політики Індонезії для громадян Росії та України, посилаючись на низку інцидентів, пов’язаних з неналежною поведінкою та багатьма туристами, які прострочили свої візи і нелегально працювали перукарями, неавторизованими гідами та водіями таксі

З його приємними пляжами, невимушеним способом життя та атмосферою відпочинку, тропічний рай на Балі може багато запропонувати будь-якому втомленому мандрівнику, не кажучи вже про тих, хто втікає із зони бойових дій. Про це йдеться у спеціальному репортажі CNN, переказ якого пропонує Foreign Ukraine.

Тож, мабуть, не дивно, що після вторгнення президента Росії Володимира Путіна в Україну у лютому 2022 року, найвідоміший відпочинковий острів Індонезії знову став магнітом для тисяч росіян і українців, які прагнуть врятуватися від жахів війни.

Близько 58 000 росіян відвідали цю ідилію Південно-Східної Азії у 2022 році після скасування карантинних заходів, пов’язаних з COVID-19, а ще 22 500 росіян прибули лише у січні 2023 року. За даними уряду Індонезії, це робить їх другою за величиною групою туристів після австралійців. До них додалися понад 7 тисяч українців, які прибули у 2022 році, і близько 2,5 тисяч – у першому місяці 2023 року.

Але для тих, хто втікає від насильства – чи мобілізації – у раю є проблеми. Балійська влада закликала до зміни візової політики Індонезії для громадян Росії та України, посилаючись на низку інцидентів, пов’язаних з неналежною поведінкою та багатьма туристами, які прострочили свої візи і нелегально працювали перукарями, неавторизованими гідами та водіями таксі. Багато українців на острові Балі сприйняли цей крок із занепокоєнням, і стверджують, що більшість інцидентів пов’язані з росіянами, але несправедливо критикують українців.

«Коли ми отримуємо повідомлення про погану поведінку іноземця, це майже завжди росіяни. Іноземці приїжджають на Балі, але поводяться так, ніби вони вище закону. Так було завжди, і це має врешті-решт припинитися», — зазначає офіцер місцевої поліції в місті Кута, відмовившись назвати своє прізвище через делікатність проблеми.

Погана поведінка туристів може бути болісною темою на Балі, де іноземці різних національностей регулярно потрапляють у заголовки новин про п’яну та неадекватну поведінку, публічне оголення та неповагу до священних місць.

Але балійська влада, схоже, готова показати росіянам і українцям, як поводитись на тлі загострення суспільних дебатів щодо сприйняття їхньої поведінки.

Наплив росіян і українців на Балі відбувається незважаючи на те, що Україна заборонила виїзд з країни всім чоловікам віком від 18 до 60 років. Росія не має офіційної заборони на виїзд чоловіків, але мобілізувала 300 000 резервістів, що спонукало багатьох молодих людей втікати за кордон.

CNN звернулася до посольства Росії в Індонезії та консульства України на Балі. Співробітники російського посольства не відразу відреагували; Почесне консульство України на Балі повідомило, що українці на острові – це переважно жінки з метою об’єднання сімей, а не туристи і вони «не хочуть порушувати правила та норми».

«Ми всі ладнаємо»

Хоча Балі був улюбленим місцем відпочинку для російських туристів ще до війни, його пам’ятки стали лише привабливішими після жорстокого вторгнення Путіна та подальшої мобілізації.

І це далеко не єдиний притулок у Південно-Східній Азії. На острів Пхукет у південному Таїланді, який часто називають одним із найкращих пляжних місць у світі, зафіксовано раптовий приплив росіян, багато з яких інвестували у нерухомість, щоб забезпечити собі довгострокове перебування.

«Життя в Росії зараз зовсім інше. Ніхто не хоче залишатися жити посеред війни. Думки про можливість повернення до Росії та покарання викликають стрес, (тому) має сенс інвестувати в місце, яке коштує дешевше, ніж Москва, і є безпечнішим», — сказав колишній інвестиційний банкір із Санкт-Петербурга, який купив квартиру поблизу Старого міста Пхукета.

Привабливість Балі частково була пов’язана з політикою Індонезії, яка дозволяє громадянам понад 80 країн – включаючи, принаймні наразі, Росію та Україну – подавати документи на отримання візи після прибуття. Віза є чинною протягом 30 днів, але може бути продовжена один раз до 60 днів.

Цього часу вистачає для тих, хто планує тривалі відпустки, але тим, хто шукає більш тривалого перебування, не дозволяється працювати. Влада Індонезії повідомила, що кілька російських туристів були депортовані за останні місяці за прострочення терміну перебування за візою. Серед них – 28-річний москвич, якого заарештували та депортували після того, як виявилося, що він працював фотографом.

Українці на відкритті консульства в Денпасарі, Балі.

Інші росіяни, які прибули у надії знайти роботу, повернулися додому, ризикуючи нарватися на лють Москви, якщо їх підозрюють у втечі від мобілізації.

Серед натовпу росіян, які побували на Балі, був Сергій Овсейкін, вуличний художник, який створив антивоєнний мурал посеред рисового поля – «мурал», який відображає його позицію щодо мобілізації та війни.

«Як і багато інших, змушених залишити нашу рідну країну, я приїхав на Балі як турист. Росія залишається в складній політичній ситуації. Я проти воєн, де б вони не відбувалися. На Балі прилетіло дуже багато людей, які були незгідні з війною – росіяни, українці, білоруси та інші. Ми всі добре ладнаємо між собою… і розуміємо, що не звичайні люди почали цю війну», — сказав Овсейкін.

«Красиво… і немає російських солдатів»

Новини про можливу зміну візових правил сколихнули деяких українців на острові, багато з яких покинули свою батьківщину, коли почалася війна, і відтоді живуть на заощадження, виїжджаючи та повертаючись кожні 60 днів, щоб не порушувати правила.

«Балі — гарне місце, — розповідає українець на ім’я Дмитро. «Красиво, чудова погода і безпечне місце для українців – можуть бути великі групи росіян, але російських солдатів тут немає».

Українці на острові були тісно згуртованою спільнотою, яка переважно трималася подалі від росіян і була здивована можливим переїздом, додав він.

«Українці поважають балійський закон і культуру. Ми багато робимо для наших місцевих громад і не несемо жодного ризику для людей на Балі. Дуже сумно, що українців ставлять в одну категорію з росіянами. Росіяни є другою за величиною групою туристів на Балі, і якщо ви прочитаєте новини, то побачите, як часто росіяни порушують місцеві закони та зневажають балійську культуру й традиції. То чому українці мають страждати, коли це не ми створюємо проблеми на Балі?», — риторично запитує Дмитро.

Почесне консульство України на Балі повідомило, що станом на лютий 2023 року на острові перебувало близько 8500 громадян України, які мали різні тимчасові та постійні візи.

«Українці зараз не їдуть відпочивати на Балі, оскільки їх країну окупували. Українці зараз приїжджають на Балі з метою об’єднання сімей і переважно це – жінки», – зазначає прес-секретар консульства Ніоман Астама.