Справа Порошенка – це політика чи боротьба з корупцією?

Українські та зарубіжні експерти прокоментували, як кримінальні справи проти колишнього президента можуть позначитись на українській демократії

Кампанія з переслідування екс-президента України Петра Порошенка тісно пов’язана із його наступником Володимиром Зеленським, адже він не приховував своєї антипатії до людини, яку змінив на посаді президента у минулому році. Зеленський під час президентської кампанії виступав в якості кандидата проти істеблішменту й обіцяв притягнути до відповідальності корумпованих високопосадовців. Спроби притягнути до відповідальності саме Порошенка викликали серйозне занепокоєння всередині України та за її межами серед міжнародних партнерів. Враховуючи постійну підтримку Заходу задля внутрішньої стабільності та боротьби з російською агресією, Україна не може собі дозволити посилити внутрішні розбіжності та ризикнути розколом зі своїми союзниками. Atlantic Council вирішив опитати відомих українських та зарубіжних експертів, як переслідування Порошенка може позначитись на українській демократії. Foreign Ukraine пропонує переклад їх коментарів:

Мелінда Херінг, заступник директора Євразійського центру Atlantic Council:

Обвинувачення проти Порошенка виглядають надто слабкими. Якщо влада продовжить судові переслідування колишнього президента, а складається враження, що вони мають політичний підтекст, то Зеленський увійде у підручники історії, як ще один слабкий пострадянський президент, який не може виконати свої численні обіцянки реформувати Україну. Зараз в України серйозні репутаційні проблеми і переслідування колишніх президентів є дивною тактикою, щоб переконати іноземних інвесторів вкладати гроші в країну із судами Міккі Мауса. Крім того, хто дасть гарантію, що наступник Зеленського не повторить його помилок?

Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні:

Це дуже погана ідея для країни переслідувати колишніх президентів, коли немає переконливих доказів їх значних зловживань. Існують переконливі докази того, що Віктор Янукович завдав величезних збитків українській державі. Це не так з Петром Порошенко. Крім того, ставиться під загрозу один із ключових активів Києва – це репутація демократичної країни. Президент Зеленський справді бажає, щоб його уряд був відомий тим, що переслідує кандидата в президенти, який програв на виборах на підставі сумнівних обвинувачень? Це вже одного разу було в Україні, коли Янукович ув’язнив Юлію Тимошенко після фіктивного судового процесу. Справа Порошенка ставить не лише питання про відданість Зеленського та його генерального прокурора демократичним нормам, але є демонстрацією нерозумної політики. Партія Зеленського «Слуга народу» отримала більшість у парламенті, але помітно розкололась останнім часом. Зеленському знадобились голоси «Європейської солідарності» Порошенка, щоб ухвалити ключові закони для виконання попередніх умов МВФ. Ці голоси можуть йому стати в нагоді і в майбутньому.

Адріан Каратницький, старший науковий співробітник Євразійського центру Atlantic Council:

Українська влада порушила 24 кримінальні справи проти колишнього президента Петра Порошенка. Більшість з них є несерйозними і вказують на вибіркове правосуддя та політичні переслідування. Обвинувачення стосуються узурпації влади, загрози життю українських моряків під час проходження військово-морськими кораблями територіальних вод України, а також розпалювання релігійної ворожнечі у процесі визнання канонічної Православної Церкви України. Ці кримінальні справи дискредитують Зеленського та його генерального прокурора, оскільки є свідченням вибіркового переслідування та кричущої несправедливості. Цікаво, що у всіх сфабрикованих кримінальних справах проти Порошенка немає жодної, яка б стосувалась корупції та особистого збагачення, на чому активно будував свою передвиборчу кампанію Зеленський. Не менш важливим є і нинішня хвиля кримінальних справ проти активістів руху за демократію, які чинили опір владі під час Євромайдану. Опитування вказують на те, що є публічний запит на переслідування колишніх і діючих чиновників. Президент Зеленський виправдує ці очікування, але грає з вогнем. Він і його генеральний прокурор повинні неухильно дотримуватись закону та змінити свій курс. Вони небезпечно наблизились до повторення помилок колишніх українських можновладців, які ганебно завершили своє правління чи ще гірше.

Альона Гетьманчук, директор центру «Нова Європа»:

Переслідування колишнього президента Петра Порошенка може стати ключовим фактором у відносинах України та Заходу. Було б дипломатичною катастрофою, якщо обвинувачення Порошенка стане топ-темою у діалозі України з ключовими партнерами й потенційно може підірвати співпрацю. Це буде мати серйозні геополітичні наслідки. Чим більше Україна віддаляється від західного світу, тим більше місця з’явиться для іншого впливу. Сьогодні цей вплив не обмежується лише однією Росією, але й включає Китай, який проявляє все більший інтерес до великої присутності в цьому регіоні. У короткостроковій перспективі судове переслідування Порошенка може допомогти Зеленському зміцнити свою електоральну базу. Проте, у довгостроковій перспективі це послабить його владу, позбавивши підтримки зі сторони політично активного сегменту українського суспільства, а також ізолює його від важливих міжнародних партнерів. У Зеленського зараз є два варіанти: він може увійти в історію, як український президент, який врешті-решт встановив верховенство закону в країні або стати ще одним українським лідером, який одержимий переслідуванням своїх політичних супротивників.

Роман Ващук, колишній посол Канади в Україні:

Низка судових справ проти Порошенка демонструють сумнозвісну невпевненість Зеленського, незважаючи на його абсолютну перемогу на виборах у 2019 році та лідирування в соціологічних опитуваннях. Ця невпевненість була спритно використана олігархом Ігорем Коломойським і опальним представником влади Януковича – Андрієм Портновим, щоб звести старі рахунки. Я був вражений скаргою Зеленського на те, що Порошенко виставляв його серед міжнародних партнерів, як «ворога України». Навесні минулого року я відвідав багато зустрічей на Банковій і ніколи не чув, щоб Порошенко та його оточення обливали брудом Зеленського в розмовах з дипломатами. Недосвідченість, наївність, відсутність досвіду роботи на керівних посадах – ось які аргументи висував Порошенко, вказуючи на недоліки Зеленського.

Брайан Боннер, головний редактор Kyiv Post:

Будь-яке звинувачення повинне відповідати, як мінімум двом стандартам: злочин повинен бути серйозним, а докази – переконливими. Порошенка підозрюють у багатьох важких злочинах, зокрема і у фінансових, а також у перешкоджанні правосуддю під час перебування на посаді президента. Але звинувачення, які висунуті проти нього зараз щодо зловживання службовим становищем через незаконні призначення викликають лише усмішку і вказують на політичні переслідування зі сторони Володимира Зеленського. Вони крутять свої колеса, намагаючись зібрати до купи будь-які докази замість того, щоб проводити складні розслідування, які заслуговують довіри і можуть відповісти на питання чи вчинив Порошенко серйозні злочини на посаді президента.

Володимир Дубовик, доцент Одеського національного універсиету імені Мечнікова:

Судове переслідування Порошенка може мати негативні наслідки для України, як внутрішні, так і зовнішні. У внутрішньополітичному контексті це можна розглядати, як дріб’язковий та дешевий постріл у сторону попередника Зеленського й нинішнього політичного суперника, а також зазіхання на електорат Порошенка. Це може посилити політичну нестабільність й привести до взаємних звинувачень в той час, як країні вкрай потрібна згуртованість та єдність. За підсумками фіктивних судових процесів та ув’язнення Юлії Тимошенко та Юрія Луценка під час президентства Віктора Януковича склалась одностайна думка про те, що подібні політичні переслідування були неправильними і ніколи більше не повинні повторюватись. Ця звичка кожної нової української влади переслідувати своїх попередників є нездоровою. На міжнародному рівні звинувачення проти Порошенка сприймаються як політично вмотивовані і є свідченням вибіркового правосуддя. Це правда, що багато міжнародних партнерів України мають претензії до Порошенка. Також завжди була потужна міжнародна підтримка законних розслідувань корупції та інших зловживань службовим становищем, але нинішні звинувачення проти Порошенка не підпадають під це визначення. Натомість, звинувачення Порошенка підкреслює, наскільки нереформованою й заполітизованою залишається судова система України.

Майкл Боцюрків, аналітик з глобальних питань:

Необхідність зводити політичні рахунки, очевидно закладена в ДНК українських політиків. Більше того, так багато злочинців минулих режимів ще не постали перед судом, що не вкладається в голові, як адміністрація Зеленського займається його безпосереднім попередником. У Зеленського зараз на тарілці більше, аніж він може проковтнути. Він повинен стримувати пандемію коронавірусу, реанімувати вмираючу українську економіку, провести вкрай необхідні реформи і досягнути дострокової угоди припинення вогню з Росією. Більше всього я побоююсь, що така поведінка формує назовні враження про Україну, як бананову республіку з маніпулятивною правовою системою, яку використовують можновладці проти своїх супротивників. Це останнє, що український народ може собі зараз дозволити, коли намагається стати на ноги після карантину. Президент Росії Володимир Путін напевно із задоволенням все це спостерігає.