Українські вчителі придумали, як навчати дітей під час карантину

Проект «Українська онлайн-школа» став популярним і серед батьків

В середині червня 2020 року завершився перший семестр освітньої ініціативи під назвою «Українська онлайн-школа» – це проект, який стартував на початку квітня, зважаючи на нові обставини карантину і він відрізнявся від іноземних аналогів, оскільки поєднював елементи Інтернету й телевізійного мовлення. Проект мав великий успіх серед українських школярів протягом майже двох місяців дистанційного навчання. Про це йдеться у публікації керівника Управління гуманітарної політики при Офісі Президента України Вероніки Селеги на сторінках Atlantic Council, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Як і десятки країн в цілому світі, Україна останні декілька місяців намагається адаптуватись до вкрай незвичайних умов карантину, який зупинив цілі сектори економіки та сфери повсякденного життя. Школи були одними із перших установ, які зачинились в Україні і заняття були скасовані в середині березня, коли масштаби пандемії стали невідворотними. Незважаючи на те, що діти шкільного віку належать до групи низького ризику з точки зору ускладнень від коронавірусної інфекції, закриття шкіл було одним із головних пріоритетів в рамках проведення антипандемічних заходів.

Українські педагоги хотіли запобігти відставанню школярів за час трьох місяців карантину і багато шкіл організували онлайн-уроки для своїх учнів, але через низку факторів, зокрема відсутності доступу до Інтернету та інших матеріально-технічних проблем, це не завжди вдавалось зробити. 6 квітня розпочалась робота над проектом «Українська онлайн-школа», коли команда із 80 вчителів з Києва та околиць зібрались разом, щоб спланувати й підготувати уроки. Заняття охоплювали 14 різних предметів, зокрема українську мову та літературу, історію України, всесвітню історію, мистецтво та науку й призначились для учнів на усіх етапах навчання – від 1 до 11 класу. У багатьох випадках до вчителів приєднювались українські знаменитості, які брали участь в уроках.

Проект був спільним за участю Офісу Президента України, Міністерства освіти і науки, української неурядової організації «Освіторія» та ЮНІСЕФ. Чиновники міністерства стежили за навчальною програмою, а апарат Президента надавав повний спектр технічної підтримки – від операторів до відеоредакторів. Тим часом, «Освіторія» надала доступ до повністю обладнаної приватної школи для зйомок, а ЮНІСЕФ забезпечив підтримку уроків для дітей молодшого шкільного віку.

Поняття онлайн-освіти, звичайно не є чимось інноваційним, тим не менш, підхід України до викладання під час карантину передбачав певний рівень мультимедійних інновацій, щоб врахувати реалії недосконалої інтернет-інфраструктури країни. За інформацією Factum Group Ukraine, лише 65% українських домогосподарств зараз є підключеними до Інтернету, що робить онлайн-уроки недоступними для третини українських дітей, особливо у сільській місцевості.

Додатковою практичною перешкодою для онлайн-освіти є кількість комп’ютерів в українських сім’ях. Хоча більшість з них підключені до Інтернету, але мають обмежену кількість цифрових пристроїв, які можна використовувати для онлайн-уроків. Оскільки мільйони українських батьків також перейшли на дистанційний режим роботи, багато дітей зіткнулись із жорсткою конкуренцією за вільний доступ до комп’ютерів та інших гаджетів. Це означає, що онлайн-уроки не завжди були реалістичним варіантом.

Рішенням став мультимедійний варіант, в умовах якого заняття спочатку записувались й публікувались на офіційній сторінці в YouTube. Уроки також транслювались кожного ранку на українському телебаченні в рамках партнерства з низкою телеканалів, які погодились віддати дві години ефірного часу на день для освітніх програм. Цей симбіоз телебачення та Інтернету дав можливість усім українським школярам отримати вигоду з цього проекту.

Зараз під час літніх канікул можна зробити деякі підсумки проекту «Українська онлайн-школа», завдяки якому канал Міністерства освіти та науки на YouTube мають 241 000 передплатників. Матеріали, які підготували за останні декілька місяців будуть і надалі використовуватись і понад 1700 уроків для школярів різного віку тепер є у безкоштовному доступі в Інтернеті.

Ініціатива також виявилась популярною серед багатьох батьків. Для деяких з них – це була перша можливість навчатись разом з дітьми. Для інших – щоденні телевізійні трансляції пропонували двогодинну паузу під час карантину, коли особистий час був дорогоцінним. В цьому сенсі, можливо і був позитивний вплив на українську економіку, підвищуючи її продуктивність. Проте, ця ініціатива, передусім допомогла мінімізувати негативний вплив коронавірусу на українських школярів.