Мінський ребус: в питанні суверенітету України не може бути компромісів

Будь-які спроби виконати Мінські угоди, які не мають на меті –однозначну підтримку суверенітету України, будуть надалі зазнавати фіаско, а також ризикують дестабілізувати саму Україну

В той час, як світ веде боротьбу з пандемією коронавірусу, руйнівна війна Росії на сході України триває уже сьомий рік поспіль. Дипломатичні зусилля з припинення військового конфлікту на Донбасі, внаслідок якого з 2014 року уже загинули понад 14 000 людей, знову активізувались після обрання Володимира Зеленського на президентських виборах у 2019 році. Політики стоять перед вибором: Мінські угоди від вересня 2014 року і лютого 2015 року залишаються єдиними існуючими документами для припинення війни на сході України, але вони грунтуються на двох непримиренних інтерпретаціях суверенітету України. Це те, що можна назвати «Мінським ребусом»: чи суверенна Україна, як наполягають її громадяни або ж її суверенітет має бути обмеженим, як того вимагає Росія.

Про це йдеться в аналітичній публікації Дункана Аллана, асоційованого наукового співробітника російських та євразійських програм в Chatham House на сторінках Atlantic Council, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Україна розглядає Мінські угоди, як інструменти для відновлення свого суверенітету в Донецькій та Луганській областях, які зараз знаходяться під російською окупацією. Українське тлумачення Мінських угод передбачає наступну послідовність дій:

  • припинення вогню;
  • виведення російських військових зі сходу України;
  • повернення українсько-російського кордону під український контроль;
  • вільні та чесні вибори на Донбасі;
  • і, зрештою, відповідно із загальнонаціональною програмою децентралізації, яка стартувала у 2014 році, передача влади регіону, який має бути реінтегрований та підпорядкований владі у Києві.

У підсумку, Україна може зробити свій власний внутрішній та зовнішній політичний вибір. Проте, Росія не готова це сприйняти, а, натомість, розглядає Мінські угоди, як інструмент порушення суверенітету України. Це передбачає проведення виборів на окупованому Донбасі до відновлення контролю на українсько-російському кордоні. Після цього – повна автономія проросійських режимів на сході України, що завдасть збитків центральній владі в Києві. В цьому випадку Україна не зможе ефективно керувати та орієнтувати свою зовнішню політику на Захід. Недивно, що переважна більшість українців вважають таку перспективу неприйнятною.

Західне мислення про мінський ребус є невизначеним та непослідовним. Побутує така думка, що реалізація Мінських угод означає пошук «золотої середини» між позиціями України та Росії. Проте, спроби зробити це, зокрема так званий «план Мореля» і так звана «формула Штайнмаєра» не принесли очікуваних результатів. Замість того, щоб досягнути прогресу, ці зусилля призвели до посилення впливу на Україну та ризику політичної дестабілізації в Києві, але в той же час не змінили російської політики. Західні політики повинні перестати намагатись вирішити складне протиріччя і визнати суворість мінського ребусу: або Україна є суверенною, або ні. В цьому випадку, компроміс не є варіантом.

Альтернативний спосіб наблизитись до виконання Мінських угод – зробити захист суверенітету України однозначним постулатом західної політики. Це означає підтримку інтерпретацій Мінських угод, запропонованих Україною. Такий підхід передбачає використання Мінських угод в якості інструменту для знецінювання та керування конфліктом. Тим часом, західні уряди будуть підтримувати політичні та економічні реформи в Україні, використовуючи, як фундамент – Угоду про асоціацію України з Європейським союзом, щоб зміцнити Україну перед обличчям російської агресії.

Цей альтернативний підхід також передбачає, що реінтеграція окупованого Донбасу в кращому випадку є довгостроковою можливістю, якщо мінський процес дозволить уникнути непідйомного навантаження на Україну. По суті, такий підхід потягне за собою конфронтацію з Росією, яка завершиться тільки тоді, коли російські лідери сприйматимуть Україну, як суверенну країну.

Тривалий конфлікт на сході України і протистояння з Росією непокоїть багатьох західних політиків. Втім, будь-які спроби виконати Мінські угоди, які не мають на меті однозначну підтримку суверенітету України, будуть надалі зазнавати фіаско, а також ризикують дестабілізувати саму Україну. Західні політики повинні вирішити, яка відповідь на мінський ребус найкраще відповідатиме інтересам та принципам їх країни.