Чи буде Шевченко незалежним головою Нацбанку

Поборники незалежності НБУ побоюються, що Зеленський висунув негласні умови для призначення Шевченка, які фактично зав’язують йому руки

Верховна Рада України нещодавно схвалила кандидатуру Кирила Шевченка на посаду нового голови Національного банку України і залишається відкритим питання чи збереже регулятор під новим керівництвом незалежність, яка спостерігалась останні 5 років. Це важливо, оскільки фінансовий сектор – єдиний, де Україні вдалось провести глибокі системні реформи, необхідні для просування вперед. Незалежність центрального банку була ключовим елементом цього успіху і будь-який відступ назад стане загрозливим сигналом про здатність країни дотримуватись обраного курсу і назавжди відмовитись від таких пострадянських звичок, як корупція, безгосподарність та олігархічний вплив. Про це йдеться в публікації незалежного аналітика із зовнішньої політики Девіда Кларка на сторінках Atlantic Council, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Стратегія президента Росії Володимира Путіна з 2014 року полягала в тому, щоб контролювати Україну і перетворити її у непридатну державу. Він розчарувався у своїй меті, коли Україна за підтримки західних партнерів змогла стабілізувати фінансове становище перед обличчям величезних проблем, зокрема обвал валютного курсу, стрімке зростання інфляції і втрату багатьох виробничих потужностей через російську окупацію Криму та промислових центрів Донбасу. За перші три роки після військового вторгнення Росії, втрати у фінансовому секторі склали 38,5% ВВП України і понад половина банків визнали неплатоспроможними та ліквідували, зокрема націоналізували найбільшу фінансову установу – ПриватБанк після виявлення там величезного шахрайства.

Україна пережила цю кризу, дозволивши Нацбанку діяти рішуче та самостійно, ухвалюючи жорсткі рішення щодо грошово-кредитної політики та банківського нагляду, які у докризову епоху були заблоковані впливовими зацікавленими сторонами. Інфляція, яка сягнула найвищої позначки на рівні 48% у 2015 році, зараз уже фіксується в однозначних цифрах, як відсоткова ставка. Проблема токсичних кредитів, яка тоді здатна була перевантажити банківську систему була зменшена до прийнятних розмірів. Стандарти банківського управління і нагляду різко покращились після ухвалення суворіших міжнародних стандартів фінансової звітності та прозорості.

Велика заслуга в цих досягненнях належить Смолію та його попередниці Валерії Гонтарєвій, фаховість та незалежність яких визнали міжнародні партнери України та іноземні інвестори. Нагородою за це стала готовність МВФ та інших міжнародних кредиторів надати Україні фінансову підтримку для виживання. Певна заслуга належить і політичним лідерам України після Майдану, які усвідомили невідкладність скрутного становища своєї країни і побачили необхідність зробити НБУ незалежним органом для встановлення його авторитету на міжнародному рівні. Зараз під питанням політична воля щодо продовження підтримки цієї важко завойованої репутації. Кажуть, що Зеленський занепокоєний першим серйозним падінням свого рейтингу популярності, неодноразово вимагав від НБУ друкувати гроші та послаблювати грошово-кредитну політику для стимулювання економіки. Смолій чітко дав зрозуміти, що піде у відставку, аніж принесе в жертву економічні інтереси України і довіру до НБУ заради короткотривалих політичних інтересів. Зеленський наказав йому піти у відставку.

Політизація грошово-кредитної політики – це надто погано. Але реальних збитків буде завдано будь-яким послабленням стандартів банківського нагляду та поверненням впливів, які раніше дуже негативно позначались. На державні банки в Україні зараз припадає 58% і планується посприяти конкуренції, щоб скоротити цю частку до 24% протягом наступних 2 років. Серед активів, які хочуть приватизувати є і ПриватБанк. Саме тут наближеність Зеленського до колишнього власника ПриватБанку Ігоря Коломойського є джерелом роздратованості у банківській спільноті. Україна зробила б великий крок назад, якщо б знову дозволила олігархам керувати банками в якості приватних казначейств для непрозорих і часто шахрайських фінансових схем.

Тепер питання в тому, чи буде новий голова НБУ Кирило Шевченко достатньо незалежним, щоб виконувати свою роботу без зовнішнього втручання і тиску. Вважається, що Шевченко володіє необхідними рисами для фахового й незалежного керівництва центральним банком. На посаді керівника державного Укргазбанку з 2014 року він, на думку колег, добре себе показав. Проте, на посаду голови НБУ він прийшов, добре знаючи, що його попередник змушений був подати у відставку через надмірну незалежність. Саме тому поборники незалежності НБУ побоюються, що Зеленський висунув негласні умови для призначення Шевченка, які фактично зав’язують йому руки.

Якщо недосвідчений президент України піде таким шляхом, то багато чого буде посталено на карту. Міжнародні партнери України були заспокоєні передвиборчою обіцянкою Зеленського у 2019 році щодо боротьби з корупцією та деолігархізацією українського суспільства. Його репутація не відновиться, якщо натомість він очолить реолігархізацію певного бізнес-сектору, де ця мета деяким чином уже досягнута.