Коронавірус спровокував туристичний бум в Україні

Готельно-туристичний сектор України може стати однією з небагатьох галузей, які виграють від кризи, внаслідок коронавірусу

Зважаючи, що влітку 2020 року деякі напрямки Європейського Союзу були закриті для українських туристів, вітчизняні курорти на Чорному та Азовському морях переживають бум. Зростання внутрішнього туризму відбулось лише через декілька тижнів після того, як Україна почала послаблювати карантин. Дехто побоювався, що це спровокує нову хвилю інфекцій, а інші сподівались на імпульс для готельно-туристичного сектору України, який переживає ненайкращі часи. Про це йдеться у публікації Пітера Дікінсона, редактора блогу UkraineAlert на сторінках Atlantic Council, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

За даними оператора мобільного зв’язку Vodaphone Україна, під час святкування Дня Конституції наприкінці червня на курортах у південній частині Одеської, Миколаївської та Херсонської областей кількість туристів збільшилась на 30%. Аналіз інтернет-трафіку за цей час засвідчив величезне зростання кількості туристів на курортах українського узбережжя Азовського моря неподалік від лінії фронту. Невеличке селище Білосарійська коса за 20 км від прифронтового Маріуполя продемонструвало найбільше зростання – на 177% більше туристів у річному вимірі. Протягом червня 2020 року найбільше курортне місто України Одеса виправдало репутацію літньої столиці України, а чисельність туристів повернулась до докоронавірусного рівня. Впродовж першого місяця літа в Одесу приїхали відпочивальники з усіх куточків України, але найбільший контингент прибув з Києва, Запоріжжя та Дніпра. Це викликало значні затори в Одесі та на її околицях, оскільки рух на трасі Київ-Одеса протягом тривалого часу був заблокованим.

Різке зростання кількості українців, які відвідують південні пляжні курорти країни після карантину, викликало нові побоювання щодо можливого зростання випадків коронавірусу. Наприклад, на День Конституції багато відпочивальників помічали відсутність елементарних заходів безпеки при пандемії і це викликало занепокоєння щодо можливого поширення вірусу всією країною. Тим не менш, зростання кількості туристів є довгоочікуваною новиною для вітчизняної індустрії, яка дуже постраждала через карантин. Одеса, зокрема, є традиційним популярним місцем для весняного відпочинку, але міські готелі, ресторани, кав’ярні та клуби залишались здебільшого зачиненими протягом квітня-травня 2020 року. Готельна індустрія Одеси тепер сподівається все компенсувати.

Українці отримали безвізовий в’їзд в країни Шенгенської зони Європейського Союзу в червні 2017 року  в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, але він був призупинений після закриття міжнародних кордонів на початковому етапі коронавірусу навесні 2020 року. Останнім часом, багато країн відкрили свої кордони для українських мандрівників. Зокрема, чартерні авіарейси відновились на початку липня до Туреччини, де минулого року відпочивало понад 1,5 мільйони українців і зробило нашу країну сьомою країною-джерелом доходів турецього туризму.

Незважаючи на послаблення обмежень на подорожі в деякі країни, очікується, що багато українців уникатимуть невизначеності і обиратимуть внутрішні напрямки. Останніми роками туристичний сектор України зазнав суттєвої модернізації, а пляжні курорти південного узбережжя країни виграли від відкриття нових об’єктів і підвищення стандартів обслуговування. Військове захоплення Криму у 2014 році істотно вплинуло на розвиток української туристичної індустрії. До російської анексії Крим був традиційним центром українського туризму і українці становили основну частину відпочивальників в літній сезон. Але зараз ці туристичні потоки майже зникли і це зумовило зростання курортів у прибережних регіонах материкової України.

Також вживаються заходи для просування України серед іноземних туристів. Президент Володимир Зеленський закликав Верховну Раду ухвалити новий закон про розвиток внутрішнього туризму. У липні 2019 року глава держави підписав постанову про розвиток Чорнобильської зони відчуження як національної туристичної пам’ятки. Криза через коронавірус зірвала деякі попередні заходи щодо просування туризму, але після послаблення карантину проводиться робота щодо повернення до норми. На початку липня 2020 року запустили інтернет-портал VISIT Ukraine, який покликаний слугувати ключовим інформаційний ресурсом для іноземних туристів. На порталі міститься інформація Державної прикордонної служби, Міністерства інфраструктури, Міністерства охорони здоров’я та Міністерства внутрішніх справ.

Хоча усі ці зусилля щодо залучення іноземних туристів, безумовно, вітаються і, можливо, уже давно назріли, розвиток української туристичної індустрії надалі залежатиме від здатності учасників ринку генерувати внутрішній попит. Протягом радянського періоду поїздки закордон вважались дуже цінним символом високого статусу серед українців. Це створило серйозні проблеми з іміджем місць відпочинку всередині країни, які також постраждали через низькі стандарти сервісу та обшарпану інфраструктуру. Втім, пострадянський стереотип помираючих українських курортів зараз не йде в ногу з модернізованою реальністю конкурентоздатної туристичної індустрії країни. Готельно-туристичний сектор України може стати однією з небагатьох галузей, які виграють від кризи, внаслідок коронавірусу.