Україна розробляє бойові машини майбутнього

Приватна компанія «Українська броня» розробляє революційний БТР «Камрат» та БМП «Вартовий»

«Українська броня» – це приватна компанія, яка спеціалізується на розробці й виробництві сучасної бронетехніки та озброєння для Збройних Сил України та Національної гвардії України. За останні роки компанія досягнула феноменальних результатів. Defence Blog поспілкувався із новим керівником компанії Владиславом Белбасом, щоб дізнатись про пріоритети у його роботі та українські бойові машини майбутнього. Foreign Ukraine пропонує переклад цього інтерв’ю.

Розкажіть, в чому полягає секрет вашого успіху?

Тут немає жодного секрету. Сміливість, гнучкість та інновації колись об’єднали фахівців з різних галузей, які стоять за іменем нашої компанії. Ми постійно вивчаємо міжнародний досвід, впроваджуємо кращі рішення, оптимізуємо виробничі процеси, кидаючи виклик війні, погодним умовам та бездоріжжю. Тісна співпраця з кінцевими користувачами та участь ветеранів війни та офіцерів з бойовим досвідом надають нам можливість створювати зручну та надійну військову техніку для порятунку життя.

Щоденно наша команда працює над забезпеченням безпеки та впевненості військових під час бойових завдань за допомогою сучасного та надійного обладнання. Наші зусилля були віддячені позитивними відгуками про оперативні можливості бойових машин «Варта» та «Новатор» від Збройних Сил України, Сил спеціальних операцій, Національної гвардії України, підрозділу швидкого реагування Національної поліції України (КОРД) та інших національних правоохоронних органів. А також завдяки чудовим результатам під час міжвідомчих національних випробувань бронетехніки у грудні 2019 року під егідою Ради національної безпеки й оборони України (РНБО).

Розкажіть, будь-ласка, про бойову машину «Камрат» й нову гусеничну бойову машину піхоти, яку розробляє ваша компанія?

Обидві машини зараз розробляються. Спеціалізований бронеавтомобіль «Камрат» є продовженням «Варти» з врахуванням рекомендацій наших міжнародних партнерів. Цей революційний БТР стане першою бойовою машиною українського виробництва, яка має високий клас захисту ПЗСА-6 (еквівалент STANAG 4569 Рівень 3). Таким чином, він захистить військовослужбовців від вогнепальної зброї калібру 7,62х54 мм та бронебійно-запалювального патрону Б-32 навіть з 10 метрів. Двигун машини буде захищений додатковими броньованими листами й повністю захищений від куль калібру 7,62 мм. Одночасно БТР «Камрат» має протимінний захист під колесами до 8 кг у тротиловому еквіваленті.

Висота зменшена до 2,6 м, що робить «Камрат» одним із найнижчих транспортних засобів у класі МРАП й дозволяє перевозити С-130. Новий український бронетранспортер розрахований на перевезення до 10 людей у складних умовах бездоріжжя. «Камрат» побудований на шасі КрАЗ-5233 з колісною формулою 4х4, яка відома своє високою проходимістю. Машина вагою у 16 400 кг буде оснащена 6-циліндровим турбодизельним двигуном потужністю у 380 кінських сил й 1460 Н*м. «Камрат» може бути оснащений бойовим модулем «Сармат» (калібр 12,7 мм), протитанковим штурмовим комплексом «Корсар» (калібр 107 мм) чи «Скіф» (калібр 130 і 152 мм).

Якщо коротко, то «Камрат» буде мати стабільний захист від мін та стрілецької зброї високого класу та одночасно володіти оптимальними розмірами. Такі тактико-технічні характеристики є затребуваними у спеціальних підрозділах морської піхоти, штурмових військах, сухопутних військах та силах спеціальних операцій.

Нова гусенична бойова машина піхоти «БМП-8 «Вартовий» – це плаваюча гусенична броньована бойова платформа закритого типу, яка розрахована на перевезення до 10 людей з максимальною швидкістю у 60 км/година. Машина буде оснащена двигунами Scania чи Caterpillar потужністю 734 або 608 кінських сил відповідно і коробкою передач Allison. Озброєння бойового модуля БМП-В передбачає автоматичне знаряддя (калібр 30 мм), автоматичний гранатомет (калібр 30 і 40 мм), кулемет (калібр 7,62 мм), протитанковий ракетний комплекс 212 (Бар’єр) та дві пускові установки. Як тільки ми закінчимо проектування, то отримаємо ультрасучасну, недорогу й конкурентоздатну БМП.

А як щодо розвитку артилерійських систем та озброєнь?

Оскільки артилерійські системи озброєння активно використовувались на сході України у 2014-2015 роках, застаріла та зношена радянська техніка вичерпала свій потенціал й вимагала заміни на нову. Як відомо, артилерія виконує до 80% вогневих завдань. Тому українська армія гостро потребує артилерійських систем озброєння та боєприпасів. Щоб задовольнити цей попит, у компанії «Українська броня» почали розвивати цей сегмент у 2017 році. Зараз наша продуктова лінійка передбачає міномети та боєприпаси калібру 60, 82 і 120 мм.

У 2018 році наш перший міномет «УПІК-82» пройшов національні випробування й надійшов на озброєння Збройних Сил України. Розробляючи мінометну установку МП-60, ми здебільшого використовували технологічний й конструкторський досвід «УПІК-82». Ми зробили основний акцент на зниженні ваги міномету до 19 кг, щоб його могла транспортувати одна людина й вести вогонь «з рук». Одночасно ми розробили мінометні снаряди УБ-60, які пройшли національні випробування у 2019 році. Сьогодні ми постачаємо українській армії партію МП-60 й УБ-60.

Недоліки в експлуатації мінометрів М120-15 «Молот» виробництва ВАТ «Завод Маяк» спонукали нас розпочати розробку 120-мм мінометної установки, яка немає дефектів. Зараз наша мінометна установка МП-120 проходить національні випробування на полігоні.

Крім того, в межах програми розвитку артилерійських систем, наша компанія проводить випробувально-конструкторські роботи 120-мм самохідного мінометного комплексу «Смерека» на базі «Варти». Оцифрована та інтегрована система забезпечує автоматичне розгортання та націлювання. Загалом, «Смерека» призначена для враження ворожих цілей й зміни позицій задовго до контратаки супротивника.

«Українська броня» також брала участь у розробці нової системи берегової оборони України. В чому полягав ваш внесок?

Справді, «Українська броня» є співвиконавцем проекту «Нептун», очолюваного Київським ДКБ «Промінь». Ми займаємось проектуванням та виробництвом броньованих кабін та зовнішнього оформлення цієї суперсучасної української системи озброєння. Якщо коротко, то ми виготовляємо броню для кабін трьох машин: ракети-носія, транспортно-зарядної машини та мобільної командирської машини. Клас захисту залежить від того, чи є у машині персонал або обладнання.

Як ви, напевно, знаєте, під час збройних конфліктів у Сирії та Лівії невеликі безпілотники із малопотужною вибухівкою знищили чи вивели з ладу значну кількість ракетних комплексів «Панцир» та іншої дороговартісної військової техніки. Через це ми підтримуємо стратегічно й технічно обгрунтоване рішення замовника та розробника «Нептуна» про бронювання кают і, відповідно, захист транспортних засобів від спроб знищення системи озброєння диверсійними розвідувальними підрозділами та ударними дронами.

Раніше ви казали, що найважливішим завданням є активне просування продукції компанії на зарубіжних ринках. Яким бачите майбутнє вашої компанії на оборонному ринку? Чи були у вас перемовини з потенційними зовнішніми замовниками?

З 2016 року ми активно просуваємо наше обладнання в Африці, Азії та Латинській Америці. Крім того, ми беремо участь в тендерах, проводимо презентації для кінцевих користувачів та запрошуємо їх відвідати наші виробничі потужності. Компанія «Українська броня» брала участь у виставках в Україні, Туреччині, Перу, Великобританії, ОАЕ та Франції. Щоразу стенд нашої компанії викликав велике зацікавлення у потенційних клієнтів, партнерів та міжнародних конкурентів.

У 2018 році ми уклали перший в Україні міжнародний торгівельний контракт на постачання бойових машин, які виготовлені приватним підприємством. Контрактне постачання бойових машин «Варта» було адаптоване до вимог кінцевого виробника (з врахуванням особливостей експлуатації в країнах зі спекотним та вологим кліматом) при збереженні основних характеристик машин класу МРАП.

Українські військові компанії можуть посісти лідируючі позиції на міжнародному ринку. Ми пропонуємо потенційним клієнтам виняткове співвіддношення ціни та якості. Ба більше, наші бойові машини й озброєння можуть мати істотну конкурентну перевагу, оскільки українська армія активно використосує їх в ході російсько-української війни.

Розкажіть, будь-ласка, детальніше про плани вашої компанії на наступні 5 років?

Ми прагнемо розробляти цілісну лінійку бойових машин на базі універсальних платформ «Варта» та «Новатор», а також існуючих й перспективних колісних та гусеничних зразків. Найважливіше завдання – запропонувати військовим широкий вибір машин, оснащених різноманітним озброєнням й здатних виконувати завдання різного роду військ.

Одночасно «Українська броня» продовжить розширювати лінійку боєприпасів, а саме мінометні снаряди калібру 82 мм й 120 мм та самохідний мінометний комплекс калібру 120 мм, а також розробляти базові бронетраснпортери для перспективних військових проектів.