Американці збільшать інвестиції в ІТ-сектор України

Збільшення американських інвестицій стимулюватиме зростання малих та середніх підприємств в українській економіці та зміцнить позиції середнього класу українців

Процвітаюча ІТ-індустрія України стає дедалі важливішим фактором економічного зростання. За правильної підтримки вона матиме трансформаційний ефект, який ще більше зміцнить українську демократію та євроатлантичну траєкторію країни. Залучення приватних інвесторів зі США в український ІТ-сектор може допомогти у цьому процесі консолідації, а також запропонувати привабливий економічний зиск. Про це йдеться в аналітичній публікації Юлії Римської, наукового співробітника Network 20/20 Україна у 2019 році та Філіпа Сашича, заступника директора Network 20/20 на сторінках Atlantic Council, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Зараз перед Україною є багато проблем, які заважають її прогресу. Мається на увазі активний конфлікт з Росією на сході країни, системна корупція, недостатнє верховенство закону та домінування олігархів в економіці. Хоча простих рішень цих складних проблем немає, але одним із маловідомих результатів є підтримка ІТ-сектору України. Потенційна підтримка ІТ-сектору може передбачати об’єднання підприємців, успішних стартапів, малого та середнього бізнесу, торгівельних груп з України, США та країн-партнерів з метою створення нових можливостей для інвестицій, робочих місць та співпраці.

ІТ-індустрія – це ідеальний кандидат для такого роду взаємодії. За останнє десятиліття він став життєво важливою частиною економіки країни та зробив чималий внесок у світову технологічну арену. Щорічне зростання цієї галузі становить 26% і це перевищує середні показники зростання у світі. Згідно нещодавнього опитування, проведеного Американською торгівельною палатою в Україні, ІТ-галузь є другою за привабливістю для зарубіжних інвестицій.

В ІТ-секторі країни працюють прогресивні, молоді, орієнтовані на бізнес й технічно ерудовані фахівці, які колективно переглядають майбутній напрямок української економіки. У період з 2011 по 2016 роки кількість ІТ-фахівців в Україні збільшилась на 144%. Сьогодні в цій галузі працює понад 200 000 високоосвічених фахівців, які складають новий середній клас України. Українські ІТ-фахівці зазвичай заробляють у 8 разів більше середніх заробітків по країні. Крім того, розширення цієї демографічної групи стимулює зростання в інших секторах української економіки, зокрема у сфері нерухомості, роздрібної торгівлі та відпочинку.

В той час, як війна з Росією вкрай негативно вплинула на українську економіку, ІТ-сектор вона обійшла. Він деяким чином був ізольований від впливу війни й швидко розвинувся за останні 6 років. ІТ-сектор збільшився з 1,7% ВВП України у 2014 році до 4% ВВП у 2019 році. Очікується, що він збільшиться вдвічі й сягне 10% ВВП у найближчі роки.

На відміну від інших секторів економіки України, інтереси олігархів не представлені в ІТ-галузі, оскільки 80% цієї сфери становлять малі та середні підприємства. Крім того, коронавірус істотно не вплинув на галузь через свою віртуальну екосистему.

США уже виявляють значне зацікавлення до української ІТ-індустрії. Американські клієнти є найбільшими споживачами українських ІТ-послуг і становлять 50% від усіх клієнтів. Загалом українські ІТ-компанії ведуть бізнес з понад 100 компаніями із рейтингу Fortune 500.

В Україні уже працює понад 100 міжнародних науково-дослідних центрів, зокрема Boeing, Siemens, Oracle, Cisco, Apple, Samsung, Microsoft, Deutsche Bank, Skype, eBay, IBM та Huawei. У 2019 році ІТ-сектор України залучив понад 544 мільйони доларів інвестицій і американські венчурні компанії мають широке представництво серед інвесторів. Інвестиції в ІТ-галузь України можуть розкрити потенціал в інших секторах української економіки. Відмінним прикладом є AgriTech та використання технологічних рішень у сільськогосподарському секторі.

Україна володіє від 25% до 33% світових запасів чорноземів і її аграрний сектор є дуже привабливим для іноземних інвестицій. Проте, продуктивність становить лише 50% від прогнозованих максимумів у більшості сфер агропромислового комплексу і лише 10% українських агропідприємств використовують інноваційні технології. Спільні підприємства американських партнерів та українських аграріїв, інженерів та ІТ-фахівців можуть швидко розвинути українську галузь AgriTech. Ці підприємства потенційно можуть принести величезні прибутки від американських інвестицій й сприятимуть економічному процвітанню України.

Подальший розвиток української ІТ-екосистеми також може позитивно вплинути на безпекові амбіції США в цьому регіоні. Інноваційні державно-приватні партнерства та міжнародні інвестиції можуть посприяти розвитку українських стартапів, які зосереджені на боротьбі з фейками, підвищенням кібербезпеки й розробці рішень у сфері оборонних технологій. Це дозволить Україні краще протистояти російській дезінформації та кібератакам. Будь-які досягнення в цьому напрямку можуть запозичити інші країни, які зіткнуться з гібридною агресією у кремлівському стилі.

Збільшення американських інвестицій та фокусування уваги на ІТ-галузі в Україні потенційно стимулюватимуть зростання малих та середніх підприємств в українській економіці та зміцнить позиції середнього класу високооплачуваних та прозахідних українців. Ці малі та середні підприємства є фундаментом стабільної, динамічної та конкурентоздатної економіки, яка дозволить Україні позбутись концентрації багатства в руках обмеженої кількості олігархів.

Інвестиції в український ІТ-сектор стимулюватимуть модернізацію й сприятимуть впровадженню технологічних рішень. Використання цифрових інструментів та сучасних технологій у державному секторі за участю вітчизняних ІТ-компаній може дати швидкі результати й прискорити вкрай необхідну реформу. Це також буде сигналом до зрушення у сторону прозорості, які привітає міжнародна спільнота.

Сектор інформаційних технологій України уже продемонстрував свій величезний потенціал щодо реформування країни шляхами, які повністю відповідають американським інтересам. Галузь також надає величезні економічні можливості для майбутніх інвестицій США. Оскільки міжнародна спільнота шукає методи зміцнити євроатлантичну інтеграцію України, приватні інвестиції у привабливу ІТ-індустрію країни зможуть відіграти значну й позитивну роль в цьому.