Що чекати Україні від нового держсекретаря США Ентоні Блінкена

Українські та американські експерти поділились власними думками, як вибір Ентоні Блінкена на пост державного секретаря США вплине на майбутнє американо-українських відносин

(AP Photo/Hasan Jamali)

Готуючись до вступу на посаду в січні 2021 року обраний президент США Джо Байден призначив своїм кандидатом на пост держсекретаря давнього союзника і радника Ентоні Блінкена. Це рішення зустріли з обережним оптимізмом в Києві, де Блінкен розглядається як прихильник боротьби України з російською агресією і людина, що глибоко розуміє пострадянські геополітичні реалії. Багато в чому цей український ентузіазм пов’язаний з попереднім послужним списком Блінкена в період правління адміністрації Обами, де він працював радником з національної безпеки. У Білому домі Обами Блінкен зіграв впливову роль в запровадженні санкцій проти Росії після вторгнення в Крим і східну Україну в 2014 році та безуспішно закликав США озброїти України. Під час свого перебування на посаді віце-президента Байден займався питаннями України і неодноразово відвідував Київ. Він підтримував зусилля України у захисті від Кремля, а також був видатним прихильником антикорупційних реформ, розпочатих українською владою після Революції гідності в 2014 році.  Поки йде зворотний відлік до інавгурації президента Байдена в січні 2021 року, Atlantic Council попросив американських і українських експертів поділитися своїми думками про те, як вибір Ентоні Блінкена на пост державного секретаря США вплине на майбутнє американо-українських відносин. Foreign Ukraine пропонує переклад їхніх коментарів.

Джон Гербст, директор Євразійського центру Атлантичної ради:

Тоні Блінкен – шанований фахівець у сфері зовнішньої політики з великим досвідом роботи, зокрема працював заступником держсекретаря в адміністрації Обами. Він близький до обраного президента Байдена, який визначить основні напрямки зовнішньої політики. Адміністрація Байдена надасть серйозну підтримку Україні, оскільки вона протистоїть агресії Кремля. Ця підтримка включатиме військові поставки та летальну зброю. Нагадаємо, Байден підтримував відправку Javelins в Україну при адміністрації Обами. Адміністрація Байдена також заохочуватиме реформи в Україні за допомогою набору економічної допомоги, який буде пов’язаний з істотними реформами. Сам Байден взяв на себе це завдання в якості віце-президента. Блінкен і інші підлеглі будуть грати цю роль під час президентства Байдена. Блінкен також проводитиме політику Байдена щодо рішучої протидії провокаціям Кремля не лише в Україні, але і в інших країнах. Важливою частиною цього буде зміцнення НАТО і розвиток більш тісних відносин з ЄС і ключовими європейськими державами. Ця співпраця буде означати більш ефективні санкції та інші кроки щодо обмеження і заборони агресії Кремля.

Єлизавета Ясько, народний депутат України від партії «Слуга народу»:

По-перше, важливо відзначити, що Тоні Блінкен володіє значним авторитетом у зовнішній політиці. По-друге, у нього великий досвід співпраці з обраним президентом Джо Байденом. По-третє, Блінкен глибоко обізнаний проблемами України і добре розбирається в Східній Європі загалом. У березні 2015 року Блінкен відвідував Київ і виголосив натхненну промову в Українському кризовому медіа-центрі, де я тоді працювала. Вважаю, що його можна назвати справжнім другом України. Блінкен також є одним з творців режиму санкцій США проти Росії, який служить хорошою ознакою для українських інтересів. Забігаючи вперед, пост посла США в Україні залишається вакантним протягом відносно тривалого періоду. Новий спеціальний посланець США в Україні також може бути призначений на посаду, яку раніше посідав Курт Волкер. Ці два питання стануть одними з перших викликів для Блінкена, коли він буде розглядати відносини між США і Україною.

Деніел Фрід, науковий співробітник Атлантичної ради:

Адміністрація Байдена розглядатиме Україну не так, як Трамп, з дивними політичними поглядами, а з точки зору інтересів США. Це означає підтримку успішної, суверенної, демократичної і процвітаючої України, яка зближується із Заходом. Як і Байден, Блінкен знає Україну. Обидва з повагою ставилися до Революції гідності. Обидва підтримали санкції, запроваджені адміністрацією Обами після вторгнення Путіна в Україну в 2014 році. Справді, без підтримки Блінкена санкцій не було б; будучи заступником радника з національної безпеки, він надав мені необхідну підтримку (як координатора по санкціям в Державному департаменті), щоб вести переговори про ці санкції з європейцями. Байден і Блінкен також знають Володимира Путіна і не будуть ставитися до нього з набридливою ​​прихильністю у стилістиці Трампа. Я підозрюю, що вони наполягатимуть на дипломатичному вирішенні, яке спочатку виведе росіян з Донбасу, а згодом з Криму. Обидва також розуміють, що Україна не доб’ється успіху без внутрішніх реформ. Залізне кільце корупції і олігархічного контролю (за допомогою якого Путін прагне домінувати в Україні) може нашкодити майбутньому країни не менше, ніж прямий тиск Росії. Байден і Блінкен будуть підштовхувати українських лідерів до активізації та впровадження більш якісного і чистого управління, яке служить народу України і забезпечує необхідну основу для європейського майбутнього країни.

Олексій Гончаренко, народний депутат України від партії «Європейська солідарність»:

Призначення Тоні Блінкена держсекретарем США – дуже позитивний сигнал для України. Блінкен є прихильником більш активної ролі Сполучених Штатів у світовій політиці, тому ми можемо очікувати, що адміністрація Байдена відійде від ізоляціонізму епохи Трампа. Блінкен теж дуже добре знає Україну. У нього значний досвід співпраці з українською владою і, можна сказати, чітка і недвозначна проукраїнська позиція, коли мова йде про російсько-українську війну. Ця позиція була відображена в його статті у New York Times від 2017 року під назвою «Пора адміністрації Трампа озброїти Україну». Блінкен також незмінно визнавав відповідальність Росії за конфлікт. Тому я сподіваюся, що призначення Блінкена піде на користь Україні. Ми можемо очікувати, що Сполучені Штати будуть відігравати активнішу роль в зусиллях з врегулювання війни на сході України і припинення російської окупації Криму. До того ж ми, ймовірно, побачимо зростання підтримки США програми реформ і євроатлантичної інтеграції України.

Соломія Бобровська, народний депутат України від партії «Голос»:

Призначення Ентоні Блінкена держсекретарем США – довгоочікувана новина для України. Ми знаємо Блінкена за його рішучу підтримку ліберального світового порядку, заснованого на правилах. Україна також пам’ятає і цінує той факт, що він раніше визнавав присутність регулярних російських військових частин на сході України. Його зовнішньополітичний підхід до України, ймовірно, передбачатиме допомогу в боротьбі з російською агресією, а також підтримку продовження антикорупційних реформ, розпочатих після Революції гідності 2014 року. У світлі твердої позиції Блінкена щодо російської пропаганди і його схильності залучати Росію до відповідальності за втручання у вибори в США, було б розумно очікувати посилення боротьби з російською інформаційною війною і кібератаками. Блінкен може також активізувати прагнення України до більш тісної євроатлантичної інтеграції.

Мелінда Херінг, заступник директора Євразійського центру Атлантичної ради:

Тоні Блінкен – неперевершений фахівець, який розуміє, що Володимир Путін – загроза для світового порядку. Блінкен абсолютний прихильник того, щоб Україна врешті-решт стала членом євроатлантичної спільноти і в кінцевому підсумку вступила в НАТО. Але він не м’який. Не чекайте, що він поступиться Україні. Сполучені Штати будуть тримати Зеленського за ноги і наполягати на тому, щоб країна боролася з внутрішньою корупцією і реформувала свої суди, перш ніж отримати велику іноземну допомогу.

Дар’я Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції:

Призначення Ентоні Блінкена вселяє надію на поліпшення американо-українських відносин після значного збитку, нанесеного двостороннім відносинам за останні два роки прокремлівськими і олігархічними силами. Блінкен відвідував Україну ще в 2015 році і добре знає країну. Він глибоко розуміє необхідність реформ, належного управління та верховенства закону в Україні. Авторитарна Росія докладає всіх зусиль, щоб боротись з демократією в Україні, але якщо ми зможемо побудувати сильні демократичні інститути тут, то ліберальна демократична ідея буде відроджена в Східній Європі і в Центральній Азії. Маючи це на увазі, я сподіваюся, що Блінкен посприяє припиненню фінансування агентів Кремля в Україні разом із впровадженням санкцій проти корумпованих чиновників, які підривають верховенство закону.

Володимир Дубовик, доцент Одеського національного університету ім. Мечникова:

Жоден з кандидатів на пост держсекретаря США не став би поганим передвісником для України. Усередині найближчого оточення Байдена існує певний консенсус щодо політики України. Блінкен, безумовно є частиною цього консенсусу. І Байден, і Блінкен розуміють значення України і поділяють розуміння необхідності продовжувати допомагати Україні найрізноманітнішими способами. Блінкен поділяє думку Байдена про те, що Україна бореться одночасно на двох фронтах – проти Росії і проти внутрішньої корупції. Тут не варто очікувати серйозних змін. Блінкен відомий своєю жорсткістю по відношенню до Росії. Він виступав за посилення санкцій проти Москви, наприклад, після втручання Кремля в президентські вибори в США в 2016 році. Блінкен також рано виступив на підтримку надання Україні летальної зброї, але в підсумку виявився на стороні, яка програла в цій конкретній дискусії разом з самим Байденом. Тепер, коли Байден на чолі держави, ми можемо очікувати, що Блінкен буде тісно співпрацювати з президентом і Конгресом США, щоб просувати політику США щодо України з новими силами й завданнями.