Навальний майже не відрізняється від Путіна у поглядах на Україну

Опозиціонер просто підтверджує популярне прислів’я про те, що російський лібералізм закінчується на кордоні з Україною

Чи завжди ворог вашого ворога – ваш друг? В українців були вагомі підстави для того, щоб посилатись на це старовинне прислів’я в останні дні після спалаху протестів по всій Росії через арешт місцевого лідера опозиції Олексія Навального. На перший погляд, може здатися доцільним припустити, що українці вітали б перспективу зростання внутрішніх заворушень в сусідній Росії. Зрештою, гібридна війна Володимира Путіна проти України ось-ось вступить у восьмий рік, кінця їй не видно, а цілі регіони країни все ще перебувають під російською окупацією. Це дає Україні відмінний привід віддати перевагу всьому, що може послабити Кремль. Про це йдеться в аналітичній публікації Пітера Дікінсона, редактора Atlantic Council, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Ідеали боротьби з корупцією і демократичні принципи, які захищає Навальний, також багато в чому відповідають цінностям, які Україна сама намагається прийняти з моменту Революції гідності у 2014 році. Якщо нинішній протестний рух в Росії набере обертів, це теоретично може відкрити шлях до можливого поліпшення двосторонніх відносин. Проте, багато українців, як і раніше глибоко скептично ставляться до людини, яка стоїть за хвилею російських антипутінських протестів. Навальний був знайомий українській публіці понад 10 років і завжди викликав змішані емоції. Хоча його розслідування корупції в Кремлі привернули значну увагу і викликали захоплення, він як і раніше тісно пов’язаний з російським націоналізмом і розділяє імперські претензії Путіна щодо України.

Виступаючи у 2014 році, Навальний, як відомо, заявив, що у випадку обрання президентом Росії, він не поверне Крим Україні, оскільки окупований півострів – це «не бутерброд», який потрібно передавати туди-сюди. Він також підтримав Путіна в просуванні традиційного російського націоналістичного стереотипу про те, що росіяни і українці – «один народ», незважаючи на те, що багато людей в Україні вважають такі заяви вкрай образливими.

Коли в грудні 2018 року Україна створила національну православну церкву, вільну від російського контролю, реакція Навального виявилась особливо символічною.

«Те, що створювалося століттями, було знищено Путіним і його ідіотами за чотири роки», – написав він у Твіттері.

Замість того, щоб визнати право України на власну церкву, він вирішив напасти на Путіна за те, що він не зміг зберегти вплив Росії в Україні, і в той же час підтримав імперіалістичну ідею «Русского мира», що виходить за межі сучасної Росії.

Важко переоцінити, наскільки це ображає багатьох українців. З 2014 року шовіністичні уявлення Росії про місце України в «Русском мире» послужили ідеологічним паливом для війни, в результаті якої загинуло понад 14 000 українців і були переміщені мільйони людей. Той факт, що Навальний почувався комфортно, приєднавшись до цієї токсичної концепції, красномовно говорить про його ставлення до української незалежності та ідентичності.

Тривожні зовнішньополітичні заяви Навального стосуються не тільки України. Він заявив про свою підтримку незалежності сепаратистських регіонів колишнього СРСР, підтримуваних Кремлем, і вітав війну Росії проти Грузії в 2008 році. Він також раніше використовував підбурювальну антиіммігрантську риторику, яка впевнено поставила б його в крайню праву частину політичного спектру в Північній Америці чи Західній Європі.

Хоча багато тих подій уже в історії, Навальний, схоже, не шкодує про свої публічні заяви та позицію. Під час нещодавнього інтерв’ю газеті Guardian у 2017 році його неодноразово запитували, чи шкодує він про ксенофобські висловлювання та образи, які він використовував в перші роки своєї політичної кар’єри. Його відповідь була ствердною: «ні».

Не всі в Україні розглядають нинішні протести в Росії виключно через призму неприємного націоналізму Навального. Деякі вважають його погляди на Україну сумним, але абсолютно не примітним відображенням російської громадської думки і вважають за краще підкреслювати потенційні вигоди для України від активного російського продемократичного руху. Інші бачать в ескалації протистояння через арешт Навального можливість запровадити нові міжнародні санкції проти Москви і переорієнтувати увагу на війну Путіна в Україні.

У коментарях, які засуджують придушення протестів Росією 23 січня 2021 року, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба спробував пов’язати міжнародну реакцію на арешт Навального з більш жорсткою відповіддю на війну в Україні.

Виконавчий директор Українського центру протидії корупції Дарія Каленюк стверджувала, що протести в Росії відповідають національним інтересам України, незалежно від особистого ставлення Навального до країни.

«Моя позиція дуже прагматична: чим сильніший тиск на режим Путіна всередині Росії, тим більше шансів повернути Крим Україні. Якщо Навальний в якийсь момент стане особою, яка ухвалює рішення в російському уряді, його політика щодо Криму і війни на сході України стане для мене ключовими орієнтирами», – зазначила Каленюк.

Українці визнають, що їх занепокоєння з приводу Навального мало вплине на міжнародну реакцію, але, тим не менш, внутрішньополітичні дебати залишаються жвавими. Однак, багато людей в Києві також розуміють, що нинішня хвиля міжнародного обурення з приводу Навального може в кінцевому підсумку спрацювати на користь України.

Навальний – аж ніяк не перша російська постать, яку вихваляє демократичний світ, але вона дотримується глибоко недемократичних поглядів на Україну. Російська літературна легенда Олександр Солженіцин – ще один яскравий приклад цієї сумної традиції. Солженіцин отримав Нобелівську премію за свої книги, які викривають жахи радянського комунізму, але згодом став завзятим опонентом незалежності України.

Таке мислення відображає століття імперіалізму і русифікації. Через 30 років після розпаду Радянського Союзу, ця спадщина продовжує формувати ставлення сучасної Росії до України в ХХІ столітті. Незважаючи на всю свою прозахідну позицію, Навальний не застрахований від цих давніх імперських помилок. У цьому сенсі він просто підтверджує популярне українське прислів’я про те, що російський лібералізм закінчується на кордоні з Україною.