Чи стане Україна причиною конфлікту Путіна та Ердогана

Лідерів Туреччини і Росії об’єднює недовіра до Заходу, але їх розділяють багато питань, зокрема і ситуація в Україні

Для багатьох світлина президента Росії Володимира Путіна і його турецького колеги Реджепа Тайіпа Ердогана, на якій вони разом насолоджуються морозивом влітку, відображає тісні зв’язки між двома авторитарними лідерами, що мають дуже погану репутацію на Заході. Ця світлина була зроблена на авіасалоні під Москвою у серпні 2019 року, через місяць після того, як член НАТО – Туреччина погодилась на поставки російських ракет С-400, що спонукало Сполучені Штати запустити програму створення винищувачів наступного покоління і запровадити санкції. Про це йдеться в аналітичній публікації арабського видання Al-Jazeera, повідомляє Foreign Ukraine.

Кумедна світлина двох сильних лідерів-президентів з глибокою недовірою до Заходу спростовує складність відносин між країнами, оскільки напруженість досягла піку менше чотирьох років тому, коли Туреччина збила російський військовий літак над сирійським кордоном. Але останній спалах конфлікту – між Росією і Україною може усе змінити, з огляду на безпосередню причетність Росії.

«Україна – це зовсім інша історія. В останні 5-6 років Туреччина встановила з Україною тісне оборонне партнерство, яке дійсно важливе для України», – зазначає Гонул Тол, директор програми вашингтонського Інституту Близького Сходу.

В останні тижні Москва зосередила десятки тисяч військовослужбовців, а також танки і артилерію біля східного кордону України. Конфлікт між Москвою і Києвом триває з 2014 року, коли Росія анексувала Крим і підтримала сепаратистів, які борються з урядовими силами на сході України. Хоча Анкара намагалася підкреслити свою неупередженість під час ескалації конфлікту, Москва виявляла ознаки нетерпіння.

Зустрічаючись з президентом України Володимиром Зеленським, Ердоган виступив зі спільним закликом до «деокупації» Криму і сходу України. Крім військового співробітництва з Києвом, Туреччина має історичні та етнічні зв’язки з кримськими татарами, що спонукало її засудити анексію українського півострова у 2014 році, хоча вона і не запровадила санкцій.

Зустріч в Анкарі відбулася на наступний день після розмови Ердогана з Путіним по телефону і попередження Туреччини про те, що два американські військові кораблі планують пройти через Босфор у Чорне море.

У день зустрічі Ердогана і Зеленського, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров закликав Туреччину «утримуватися від заохочення мілітаристських тенденцій в Києві».

У 2019  році Анкара продала Україні 13 безпілотних літальних апаратів Bayraktar. Пізніше Москва оголосила про припинення польотів до Туреччини до червня 2021 року на офіційній підставі, як відповідь на зростання випадків COVID-19, але багато експертів розглядали це як «покарання», яке позбавить економіку Туреччини можливості заробити на 500 000 російських туристів.

Економічні зв’язки

Аналітики кажуть, що Ердогана і Путіна об’єднує багато спільного. Обидва розглядають західні ліберально-демократичні цінності як загрозу; вони авторитарні правителі; і вони використовують історичні та релігійні теми для переосмислення національної ідентичності.

У статті для Інституту досліджень зовнішньої політики Анна Микульська і Роберт Е. Гамільтон описали ці відносини як «одні з найважливіших … в Євразії сьогодні», що «швидко переходять від співпраці до конфронтації».

Відсутність у Туреччини енергоресурсів означає, що торгівля між двома країнами традиційно йде на користь Росії. Велика частина російського експорту до Туреччини на суму 23,12 млрд доларів у 2019 році була сформована за рахунок поставок газу, а товари, відправлені в Росію з Туреччини на суму 4,15 млрд доларів, в основному складалися з сільськогосподарської продукції, машин, текстилю та транспортних засобів.

Проте, Туреччина диверсифікує свої джерела енергії, щоб знизити залежність від Росії, навіть працюючи над трубопроводом, по якому російський газ доставляється в Європу через Туреччину.

«Відносини були зміщені в бік Росії, тому що турецькі товари легше замінити для Росії, ніж російський імпорт для Туреччини. Ситуація значно змінилася за останні два або три роки в залежності від розвитку ринку природного газу, яким Туреччина скористалася стратегічно, перетворившись в територію транзиту газу не тільки з Росії, але і з Азербайджану. Туреччина також побудувала термінали ЗПГ [зрідженого природного газу] і імпортує багато ЗПГ, що посилило її позиції щодо Росії. Росія не може дозволити собі втратити Туреччину ані як територію транзиту, ані як ринок газу. Туреччина бачить це і може отримати з цього вигоду», – зазначила Анна Микульська, експерт з енергетики з Інституту державної політики Бейкера при Університеті Райса в Х’юстоні (США).

Майже «шизофренічна» зовнішня політика

Хоча зниження надмірної залежності від Росії має сенс, Туреччина як і раніше повинна жити в одному регіоні з країною, з якою у неї було тимчасове суперництво з ХVІ століття.

Однак, за словами Селіма Сазака, директора з досліджень компанії TUM Strategy в Анкарі, нерозуміння з приводу мінливої, «майже шизофренічної» зовнішньої політики Туреччини є результатом поєднання прагматизму та ідеологічних червоних ліній Ердоганом.

«Частково плутанина виникає через дуже жорстку прихильність Ердогана до певних питань і його гнучкість щодо інших, які він може використовувати в якості розмінної монети», – зазначає Сазак.

Шлях Ердогана і Путіна іноді був нестійким. Після збиття російського літака наприкінці 2015 року Путін запровадив заборону на імпорт турецьких продуктів харчування, припинив чартерні авіарейси і запровадив жорсткі обмеження на турецькі будівельні проекти.

Конфлікт вщух, і коли в липні 2016 року за допомогою державного перевороту намагались повалити Ердогана, Путін першим висловив беззаперечні слова підтримки. Навіть вбивство посла Росії в Анкарі пізніше в тому ж році не завадило відновленню відносин.

Підтримка Росією президента Сирії Башара аль-Асада відкрила безліч можливостей для конфлікту з Туреччиною, але всіх вдалося уникнути, незважаючи на постійну підтримку Анкарою повстанців, які виступають проти Асада і які Москва і Дамаск вважають «терористами».

Замість цього Ердоган в останні роки пом’якшив свою риторику проти сирійського президента, більше не наполягаючи на його поваленні, і приєднався до Росії та Ірану в Астанинському процесі, щоб домогтися припинення війни.

Загибель 34 турецьких солдатів внаслідок авіаудару в лютому 2020 року також не завадила їх співпраці. Анкара визнала, що атака була здійснена виключно сирійськими літаками, незважаючи на свідчення очевидців про причетність Росії. І Росія стояла осторонь, коли турецькі безпілотники, артилерія і літаки наносили удари по сирійським цілям у відповідь.

По той бік Середземного моря в Лівії їх інтереси також розійшлися: Анкара підтримала уряд в Тріполі, який визнаний ООН.

У військовому конфлікті за Нагірний Карабах між Азербайджаном і Вірменією, турецькі безпілотники зіграли важливу роль в перемозі Азербайджану.

Ідеологічно і Туреччина, і Росія пов’язані антизахідними поглядами, породженими невдоволенням: Росія, оскільки її колишні східноєвропейські партнери кинулися вступати в НАТО і Туреччина, оскільки її надії на вступ до ЄС слабшають.

«У них схожі відносини із Заходом, хоча в Росії вони більш напружені. Ось чому ми говоримо про вісь незадоволених, де обидві країни розчаровані тим, що запропонував Захід. Але Туреччину та Росію більше розділяє, ніж об’єднує. Обидві країни намагаються бути чемпіонами Євразії, і Нагірний Карабах був конфліктом, який це продемонстрував. Туреччина може з часом виграти деякі регіональні битви з Росією, але вона розуміє, що не може бути регіональним гегемоном, поки Росія поруч. Водночас розмови про «поворот» Туреччини в бік Росії здаються перебільшеними. Туреччина не зацікавлена ​​в тому, щоб полегшити Росії розширення своєї зони впливу», – вважає Микульська.