Українці уже звикли жити в страху перед великою війною

У той час як Захід нервово здригається від пересування путінських військ і повертає Україну на перші шпальти газет, більшість українців залишаються напрочуд спокійними, оскільки звикли, що з боку Росії завжди йдуть нові провокації

З 2014 року українці пройшли через безліч етапів страху: страху на Майдані, коли молоді люди падали на землю, а їх жовто-сині прапори були просякнуті кров’ю. Страх в Криму, коли раптово з’явилися російські солдати без розпізнавальних знаків, і півострів був відрізаний від України як шматок пирога протягом двох тижнів. З моменту початку російської агресії на Донбасі в 2014 році страх поширився по Україні густим туманом. Тоді в маленькі українські села поверталося багато трун із військовослужбовцями. Загинуло понад  13 000 осіб. Були дні, коли туман, здавалося, трохи розсіявся, але ніколи повністю не розчинявся. Про це йдеться в аналітичній публікації німецького видання Die Welt, повідомляє Foreign Ukraine.

В Україні люди довгий час жили в страху. Сарказм Андрія Бондаря – це не риторика, це симптоматика. У той час як Захід нервово здригається від пересування путінських військ і повертає Україну на перші шпальти газет, більшість українців залишаються напрочуд спокійними. Вони звикли, що з боку Росії завжди йдуть нові провокації.

Страх перед великою війною, який зараз з’явився від переміщення російських військ на кордоні з Україною, також так яскраво проявляється на Заході, тому що він живиться традиційними ідеями війни: зображеннями танків, розбомблених міст, окопів.

Не те щоб українці цього не боялися. Україна була одним з головних театрів Другої світової війни, втративши 8 мільйонів чоловік, зокрема 5 мільйонів мирних жителів і 3 мільйони солдатів Червоної армії. Звичайно, українці бояться війни. Як ви можете зустріти цей страх, окрім як сміятися йому в обличчя? Це можна назвати придушенням або спротивом. Або просто як бажання вижити.

«Ми так довго жили в перманентно небезпечній ситуації, що це більше не заважає нам приходити на манікюр вчасно, – розповідає Діана Берг, художник і менеджер по культурі в Маріуполі. – Місто-порт на Азовському морі знаходиться лише за 20 км від фронту. Багато спостерігачів вважають, що захоплення Маріуполя – безпосередня військова мета Росії. У місті немає паніки. Маріуполь живе своїм звичайним життям. Особисто мені боляче думати про те, що я буду робити, якщо на місто буде вчинено напад. Йти на барикади? Бігти?»

Сім років тому Берг довелося покинути свій рідний Донецьк, коли він був захоплений проросійськими силами. Після того, як українська армія повернула місто у червні 2014 року, він поступово перетворився на форпост.

«Минулого тижня я був на Донбасі, лише за декілька кілометрів від лінії фронту. За цей час я лише одного разу бачив, як місцеві жителі говорили про поточні загрози. Вони звикли жити на пороховій бочці. Перманентний стрес війни вщухає на тлі перманентного пандемічного стресу», – розповідає режисер Олексій Радинський.

Реальність така, що «ЛНР» і «ДНР» – ми говоримо про 1,6 млн осіб – більше далекі від України, аніж будь-коли раніше. Там ви платите російськими рублями, а Москва невтомно видає російські паспорти своїм жителям. Росія контролює ці території протягом 7 років, але на міжнародному рівні вдає, що не має до них жодного стосунку.

Страх також грає центральну роль в цій цинічній політичній стратегії; він повинен підживлюватися, щоб виправдати втручання в разі потреби. Пропаганда в «Народних республіках» йде повним ходом. Кажуть, що українська армія має намір найближчим часом перейти в наступ.

«Ми підготовлені набагато краще, аніж 7 років тому. Дуже обнадіює те, що у нас тепер є дієздатна армія, – каже Тетяна Огаркова, професор Києво-Могилянської академії і координатор неурядової організації «Український кризовий медіацентр». За нашою оцінкою, Путін хоче спілкуватися в першу чергу із Заходом за допомогою пересування військ, а не з нами. Він хоче дестабілізувати Україну в довгостроковій перспективі і буде використовувати будь-яку можливість для цього. У нинішній ситуації внесок культури в протидію цій агресії може полягати в тому, щоб дати суспільству зрозуміти, де відбуваються ці провокації. Ми повинні зберігати спокій і бути дуже обережними. Ця гра на виснаження буде тривати довго. Принаймні, ми більше не відчуваємо себе такими самотніми».

«Це все так абсурдно, – каже письменниця і фотограф Євгенія Бєлорусець. Ця ізоляція. Лікарні переповнені, люди вмирають, 40 000 смертей! Україна відчуває себе так, ніби сидить в підвалі, чекаючи, чи не настане «справжня» війна. Російські ЗМІ створювали враження, що військове вторгнення неминуче. Згодом Байден телефонує Путіну – і в засобах масової інформації раптово з’являються розмови про розрядку. Військова пропаганда, яка діяла як попередження і загроза, була негайно припинена. Складалося враження, що один телефонний дзвінок може врятувати сотні, а може й тисячі життів. Ви розумієте, що я маю на увазі? Така банальна річ, як телефонний дзвінок між А і Б, може запобігти смерті людей».

Бєлорусець в останні роки багато гастролює по Донбасу і описує у своїй книзі «Щасливі випадки» безглуздості життя між війною і миром. Ситуація непередбачувана, тому що навіть ті, хто проектує майбутнє в Кремлі, можуть ще не знати точно, що буде далі.

«На Заході кажуть про потенційну ескалацію, але якщо придивитися, можна побачити, що справжня ескалація вже відбувається», – додає Бєлорусець.

З початку 2021 року загинули 20 українських солдатів. Це показує, що останнє припинення вогню, яке набрало чинності 27 липня 2020 року, більше не діє.

Хоча в період з липня по грудень також були жертви – чотири солдати загинули, поточні події вказують на значне погіршення ситуації.

«Путін не хоче миру», – каже Бєлорусець.

Про те, що ситуація погіршується, можна відчути, якщо стежити за новинами Київської міської адміністрації. Нещодавно була опублікована оновлена ​​карта міста з підземними укриттями. До них відносяться підвали, приватні кімнати, громадські місця для паркування, а також метро. Роздатковий матеріал для орієнтації населення, щоб в разі вибуху бомби дістатися до найближчого бункера. Така твереза ​​і конкретна підготовка до надзвичайної ситуації змушує здригнутися.

У ситуації, коли ворог всюдисущий і в той же час нематеріальний, боротьба зі страхом може бути єдиним виходом. Як йдеться у вірші найвідомішого українського поета Сергія Жадана: «Страх в серці – найжорстокіший вбивця, оскільки він забирає у вас любов».