Червоний світанок: як «Росомахи» України виходять із тіні

«Росомахи» з’явилися ще до російського вторгнення як план підготовки українців до партизанської війни, але по-справжньому робота почалася після того, як у лютому Україна стала жертвою нападу Росії

Stewart Bell/Global News

У сільській місцевості із занедбаними будинками на заході України канадські, британські та американські військові інструктори тренували два десятки новобранців. Про це йдеться у спеціальному репортажі Global News, повідомляє Foreign Ukraine.

Інструкторами були члени групи «Росомахи», створеної міжнародними ветеранами, які таємно працюють в Україні.

Stewart Bell/Global News

«Росомахи» стали загадковою частиною війни, коли в соціальних мережах почали з’являтися фотографії з їх іменами, нанесеними аерозольною фарбою на знищених російських танках.

Stewart Bell/Global News

Незабаром поширилися чутки, що це посилання на класичний фільм часів холодної війни «Червоний світанок» 1984 року про підлітків з Колорадо, які використовують ім’я свого шкільного талісмана як візитівку, відображаючи радянське вторгнення до Сполучених Штатів.

Вони визнали, що написання «Росомахи» на російській бронетехніці справді відбувалось під натхненням «Червоного світанку», і сказали, що показали фільм для українських практикантів та закликали їх позначати російські танки.

«Люди, яких ми навчили, пішли. Деяким із цих хлопців ми даємо балончики з фарбою та вчимо їх писати англійською, перш ніж вони підуть. Ми також маємо людей, завербованих до них. Ми маркуємо танки, щоб привернути увагу Заходу, щоб побачили, що ми тут. Вони добре знають цей фільм. Але це впливає і на психологію росіян. Вони знають, що ми тут… що світ об’єднався проти них», — пояснив американський інструктор.

Stewart Bell/Global News

Він додав, що історія про недооцінених аутсайдерів, які захищають свою країну від російських окупаційних військ, є актуальною в сучасній Україні.

«Я не можу придумати нічого досконалішого, аніж це. Це чітка демонстрація того, як молоді цілеспрямовані люди, а не професійні солдати можуть взяти на себе відповідальність. Вам не потрібні величезні армії», – запевняє інструктор.

Крім публікації у соціальних мережах, «Росомахи» утримувалися від публічних виступів. Але майже через три місяці вони сказали, що настав час вийти з тіні, аби пояснити, хто вони такі, і прояснити будь-які непорозуміння.

Stewart Bell/Global News

За словами американського інструктора, «Росомахи» з’явилися ще до російського вторгнення як план підготовки українців до партизанської війни, але по-справжньому робота почалася після того, як у лютому країна зазнала нападу.

На одному із шевронів, який вони носять, було зображено червоно-чорний прапор Української повстанської армії, націоналістичного воєнізованого угруповання, яке билося з Польщею, Радянським Союзом та нацистами у 1940-х та 1950-х роках.

Stewart Bell/Global News

Хоча багато українців шанують цю організацію та її лідера Степана Бандеру, вони викликають розбіжності через їхній тимчасовий союз із нацистською Німеччиною – якраз це президент РФ Володимир Путін використав для виправдання своїх нападок на Україну.

Крім змалювання України, захопленої нацистами, Москва також неодноразово заявляла, що в країні борються іноземні «найманці», але американець сказав, що всі росомахи були добровольцями.

Stewart Bell/Global News

За його словами, це неоплачувані та самофінансовані ветерани бойових дій, які є громадянами 20 країн. Хоча вони й не входять до складу міжнародного легіону збройних сил, але мають повне схвалення української влади.

«Ми не якась радикальна фракція добровольців, котрі бігають тут, як ковбої. Ми використали для цього відповідні канали, оформляючи нашим інструкторам належні документи через міністерство оборони», — сказав американець.

За його словами, зараз навчання пройшли близько 6000 військовослужбовців територіальної оборони та Збройних сил України, і 250 із них самі стали «Росомахами» та носять шеврони групи.