Якщо Україна не переможе фашистську Росію, то світ чекають темні часи

Якщо Росія переможе в Україні, це буде деморалізація демократій у всьому світі

Фашизм ніколи не був переможеним як ідея. Як культ ірраціональності та насильства, його не можна було перемогти аргументами: поки нацистська Німеччина здавалася сильною, європейці та інші спокушалися. Тільки на полях битв Другої світової війни фашизм був переможений. Тепер усе повернулося — і цього разу країною, яка веде фашистську війну на знищення, є Росія. Якщо Росія переможе, фашисти у всьому світі заспокояться.

Тімоті Снайдер

Про це йдеться у колонці Тімоті Снайдера, професора історії Єльського університету та постійного наукового співробітника Інституту гуманітарних наук у Відні на сторінках The New York Times, повідомляє Foreign Ukraine.

Ми помиляємось, обмежуючи наші страхи перед фашизмом певними образами Гітлера та Голокосту. Фашизм був італійського походження, він був популярним у Румунії, де фашистами були православні християни, які мріяли про очищення від насильства, і мав прихильників по всій Європі (і Америці). У всіх його різновидах йшлося про торжество волі над розумом.

Через це неможливо дати задовільне визначення фашизму. Люди розходяться в думках з приводу того, що є фашизмом. Але сучасна Росія відповідає більшості критеріїв, які схильні застосовувати вчені. Вона має культ навколо одного лідера, Володимира Путіна. Тут є культ мертвих, організований довкола Другої світової війни. У нього є міф про минуле золоте століття імперської величі, яка має бути відновлена війною зцілюючого насильства — смертоносною війною з Україною.

Україна не вперше стає об’єктом фашистської війни. Завоювання України було головною метою війни Гітлера у 1941 році. Гітлер думав, що Радянський Союз, який тоді керував Україною, був єврейською державою: він планував замінити радянську владу своєю власною та отримати родючі сільськогосподарські землі України. Тоді Радянський Союз голодуватиме, а Німеччина стане імперією. Він уявляв, що це буде легко, бо Радянський Союз, на його думку, був штучним утворенням, а українці – поневоленим народом.

Аналогія з війною Путіна просто разюча. Кремль визначає Україну як штучну державу, чий президент-єврей доводить, що вона не може бути реальною. Вважається, що після ліквідації невеликої еліти, маси з радістю приймуть російське панування.

Дехто не наважується визнати сучасну Росію фашистською, тому що сталінський Радянський Союз визначав себе як антифашистський. Але це не допомогло визначити, що таке фашизм, і сьогодні воно ще гірше збиває з пантелику. За допомогою американських, британських та інших союзників, Радянський Союз переміг нацистську Німеччину та її сателітів у 1945 році. Проте його протистояння фашизму було непослідовним.

До приходу Гітлера у 1933 році, Совєти ставилися до фашистів як до ще однієї форми капіталістичного ворога. Комуністичні партії Європи мали ставитися до решти партій як до ворогів. Ця політика фактично сприяла піднесенню Гітлера: хоча німецькі комуністи та соціалісти перевищували чисельність нацистів, вони не могли співпрацювати. Після цього фіаско, Сталін скоригував свою політику, вимагаючи від європейських комуністичних партій створення коаліцій для блокування фашистів.

Це тривало недовго. У 1939 році Радянський Союз приєднався до нацистської Німеччини як фактичний союзник і дві держави разом вторглися до Польщі. Промови нацистів передруковувалися у радянській пресі, а нацистські офіцери захоплювалися радянською ефективністю масових депортацій. Але росіяни сьогодні не говорять про цей факт, оскільки закони пам’яті роблять це злочином. Друга світова війна є елементом історичного міфу Путіна про невинність Росії і втрачену велич — Росія повинна мати монополію на жертву і перемогу. Той факт, що Сталін став причиною Другої світової війни, об’єднавшись із Гітлером, має бути невимовним і немислимим.

Гнучкість Сталіна щодо фашизму – ключ до розуміння сучасної Росії. За Сталіна фашизм спочатку був безликим, потім він був поганим, потім усе було добре, доти Гітлер не зрадив Сталіна і Німеччина і не вторглася в Радянський Союз — він знову став поганим. Але ніхто так і не визначив, що це означає. Це була коробка, в яку можна було покласти будь-що. Комуністів репресували як фашистів на демонстративних процесах. Під час холодної війни американці та англійці стали фашистами. І «антифашизм» не завадив Сталіну у своїй останній чистці націлюватися на євреїв, а його наступникам – поєднювати Ізраїль із нацистською Німеччиною.

Іншими словами, радянський антифашизм був політикою нас та їх. Не відповідь фашизму. Адже фашистська політика починається, як сказав нацистський мислитель Карл Шмітт, із визначення ворога. Оскільки радянський антифашизм просто передбачав визначення ворога, він пропонував фашизму чорний хід, через який можна було повернутися до Росії.

У Росії ХХІ століття «антифашизм» просто став правом російського лідера визначати національних ворогів. Справжнім російським фашистам, таким як Олександр Дугін та Олександр Проханов, надавався час у ЗМІ. А сам Путін спирався на праці міжвоєнного російського фашиста Івана Ільїна. Для президента «фашист» чи «нацист» — це просто той, хто виступає проти нього чи його плану знищення України. Українці — «нацисти», бо вони не визнають себе росіянами та чинять опір.

Мандрівнику в часі з 1930-х років не важко визначити режим Путіна як фашистський. Символ Z, мітинги, пропаганда, війна як очищувальний акт насильства та ями смерті навколо українських міст роблять усе це дуже зрозумілим. Війна проти України — це не лише повернення на традиційне фашистське поле бою, а й повернення до традиційної фашистської мови та практики. Інші існують для того, щоб їх колонізували. Росія невинна через своє стародавнє минуле. Існування України – це міжнародна змова. Війна – це реакція.

Оскільки Путін говорить про фашистів як ворогів, нам може бути важко зрозуміти, що він насправді може сам бути фашистом. Але у війні Росії з Україною «нацист» означає просто «ворог-недолюд» – когось, кого росіяни можуть вбити. Ненависницькі висловлювання на адресу українців полегшують їхнє вбивство, як ми бачимо у Бучі, Маріуполі та в усіх регіонах України, які перебували під російською окупацією. Братські могили — це не випадковість війни, а очікуваний наслідок фашистської війни знищення.

Фашисти, які називають інших людей «фашистами» – це фашизм, доведений до своєї нелогічної крайності як культ дурості. Це останній момент, коли розпалювання ненависті спотворює реальність, а пропаганда стає просто наполегливістю. Це апогей волі над розумом. Називати інших фашистами, коли ти сам фашист — це основна путінська практика. Джейсон Стенлі, американський філософ, називає це «підривом пропаганди». Я назвав це «шизофашизмом». В українців найелегантніше формулювання. Вони називають це «рашизмом».

Ми знаємо про фашизм більше, ніж у 1930-ті роки. Тепер ми знаємо, куди це привело. Ми маємо визнати фашизм, бо тоді ми знаємо, з чим маємо справу. Але визнання фашизму, не означає його знищення. Фашизм — це не дискусійна позиція, а культ волі, що виходить з фікції. Йдеться про містику людини, яка зцілює світ насильством, і вона підтримуватиметься пропагандою до кінця. Фашизм можна знищити лише демонстрацією слабкості лідера. Фашистський лідер має бути переможеним, а це означає, що ті, хто виступає проти фашизму, повинні зробити все необхідне, аби перемогти його. Тільки тоді міфи руйнуються.

Як і в 1930-х роках, демократія у всьому світі відступає, і фашисти розпочали війну зі своїми сусідами. Якщо Росія переможе в Україні, це буде не просто руйнація демократії силою, хоч це вже досить погано. Це буде деморалізація демократій у всьому світі. Ще до війни друзі Росії – Марін Ле Пен, Віктор Орбан, Такер Карлсон – були ворогами демократії. Перемоги фашистів на полі бою підтвердять, що має рацію той, хто сильний, що це є причиною поразки, і що демократії повинні зазнати невдачі.

Якби Україна не чинила опір, це була б чорна весна для демократів усього світу. Якщо Україна не переможе, на нас можуть чекати десятиліття темряви.