В Україні прийшов час запускати цифровий план Маршалла

Інвестиції в українську ІТ-індустрію сприятимуть негайному та значному економічному зростанню, закладуть основи майбутнього процвітання та допоможуть забезпечити місце країни у спільноті європейських демократій

Війну, розв’язану Володимиром Путіним 24 лютого, визнано найбільш руйнівним європейським конфліктом з часів Другої світової війни. За перші три місяці вторгнення було вбито десятки тисяч українців, а збитки, завдані збройними силами Путіна, оцінюються в сотні мільярдів доларів. Цілі міста вже зруйновані, а схильність РФ до авіаударів та артилерійських обстрілів означає, що трагічні втрати продовжуватимуть зростати. Звісно, що відновлення України буде найскладнішим завданням, яке потребує безпрецедентного фінансування та повної участі міжнародної спільноти. Також життєво важливо, щоб плани нової України відображали нагальні потреби та конкурентні переваги. Ось чому має сенс невідкладно розпочати роботу над цифровим планом Маршалла, який дозволить використати технологічну перевагу України та продовжити важливий прогрес, досягнутий останніми роками.

Анатолій Моткін

Про це йдеться у колонці Анатолія Моткіна, президента Центру нової економіки StrategEast, некомерційної організації з офісами у США, Україні, Грузії та Киргизстані на сторінках Atlantic Council, повідомляє Foreign Ukraine.

Війна ведеться на багатьох фронтах, включаючи інформаційний та цифровий простір. Поки солдати захищають Україну на полі бою, Міністерство цифрової трансформації України та українська ІТ-спільнота створюють стійкий цифровий тил. З перших днів війни, Мінцифри працює з іншими державними органами над активним підвищенням цифрової стійкості України. Ці зусилля передбачали створення багаторівневої системи кіберзахисту для державної ІТ-інфраструктури та адаптацію державних електронних послуг.

Цифрова дипломатія стала критично важливою сферою діяльності міністерства. Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров звернувся до сотень технологічних компаній із проханням приєднатися до технологічної блокади Росії, закликавши їх припинити сплачувати податки до російського бюджету та розширювати присутність в Україні.

Також виконано величезну роботу з підвищення цифрової обороноздатності української держави. У співпраці з українською блокчейн-спільнотою, Міністерство цифрової трансформації запустило масштабну кампанію зі збору пожертв у криптовалюті на купівлю боєприпасів. Міністерство цифрової трансформації та українські ІТ-компанії запустили низку конкретних проектів для захисту цивільних осіб, таких як додаток Air Alarm, а також підтримки біженців і тих, хто живе в окупованих Росією регіонах України.

Хто знайомий із довоєнною структурою української економіки, не здивується визначній ролі Міністерства цифрової трансформації та IT-галузі країни загалом у нинішньому конфлікті. Президент Володимир Зеленський прийшов до влади навесні 2019 року, обіцяючи цифрову трансформацію. Як тільки він став Главою держави, то розпочав реалізацію програми «Країна у смартфоні».

За довоєнні роки президентства Зеленського, було оцифровано сотні державних послуг. Додаток для смартфонів «Дія» відіграв центральну роль у цих зусиллях і став основним особистим ідентифікатором для мільйонів українців. Оцифрувавши державні послуги, влада змогла спростити бюрократичні процеси та різко скоротити масштаби корупції в державних органах.

Важливо відзначити, що цифрова трансформація України ніколи не ґрунтувалася на купівлі імпортних рішень. Натомість, вона базувалась майже виключно на індивідуальній роботі українських ІТ-інженерів. Це цілком природно з огляду на значне зростання українського ІТ-сектору за останні кілька десятиліть.

Українська ІТ-індустрія вже кілька років є основним драйвером зростання прибутків від експорту. У 2021 році український ІТ-експорт зріс на 36% у річному вимірі і склав 6,8 млрд доларів США, що становить 10% від загального обсягу експорту країни. При цьому, кількість українців, зайнятих в IT-індустрії, зросла з 200 000 до 250 000 осіб. Це зростання мало ще більше прискоритися у 2022 році, поки не втрутилася війна.

За прогнозами Світового банку, ВВП України у 2022 році впаде більш ніж на 45%. Залежно від перебігу війни ця цифра могла значно зрости. Західні партнери України добре усвідомлюють необхідність підтримки української економіки на плаву, а також готуються до масштабного проекту відновлення, який зрештою буде реалізовано. Прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон публічно підтримав новий план Маршалла для України. Інші світові лідери також висловилися за підтримку цієї ініціативи.

Безпосереднім пріоритетом буде усунення катастрофічних збитків, завданих українським будинкам, лікарням, школам, дорогам, мостам, аеропортам, підприємствам та іншим життєво важливим елементам національної інфраструктури. При цьому, найефективнішим довгостроковим використанням ресурсів може стати концентрація на зміцненні цифрової економіки та ІТ-індустрії України. Інвестиції в цей сектор матимуть негайний економічний ефект і створять найбільшу кількість робочих місць. Адже глобальні дослідження незмінно свідчать, що кожне нове робоче місце в ІТ-індустрії створює ще п’ять робочих місць у непов’язаних із нею сферах послуг.

Яким має бути цифровий план Маршалла для України? Насамперед, це мають бути масштабні стратегічні інвестиції у цифрову трансформацію України, включаючи всі державні послуги, охорону здоров’я та освіту. Це призведе до радикальної модернізації українського державного сектора та створить величезний попит на послуги українських ІТ-компаній, багато з яких втратили свої західні бази клієнтів через війну.

Тим часом, інвестиції у швидку перепідготовку українців з інших професій допоможуть різко скоротити безробіття. Ще до війни, українська IT-індустрія постійно страждала від нестачі кадрів. Промислові об’єкти по всій країні зруйновані, а цілі галузі економіки не функціонують, внаслідок російського вторгнення, тому безробіття є серйозною проблемою сучасної України. Комплексні програми навчання можуть дозволити десяткам тисяч українців стати кваліфікованими ІТ-фахівцями та знайти нову роботу у початковий післявоєнний період або, можливо, навіть раніше.

Українську IT-індустрію необхідно не лише зберегти, а й вивести на новий рівень. Щоб це сталося, Україна та її партнери мають працювати разом над створенням привабливих фінансових умов, які спонукають більше провідних світових технологічних компаній відкривати українські хаби та центри НДКР.

Також необхідно створити масштабний фонд фондів для IT-підприємців, який інвестуватиме у венчурні фонди, які працюють в Україні. Стартапи швидко ставали найважливішою точкою зростання українського технологічного сектору до війни та мають величезний потенціал на майбутнє. Коли конфлікт закінчиться, українські новатори виведуть на глобальні ринки багато технологічних рішень, створених під час війни. Міжнародний інтерес, ймовірно, буде інтенсивним.

Робота над цифровим планом Маршалла має розпочатися зараз. Відновлення України обов’язково триватиме багато років і, схоже, стане одним із найскладніших міжнародних проектів ХХІ століття. Інвестиції в українську ІТ-індустрію зараз сприятимуть негайному та значному економічному зростанню. Це також дозволить країні розробити оптимізовану цифрову інфраструктуру, яка закладе основи майбутнього процвітання та допоможе забезпечити місце у спільноті європейських демократій.