Чи воюють австрійці в Україні?

Міністерство закордонних справ Австрії заявило, що «з моменту початку російської агресивної війни в Україні 24 лютого 2022 року, повідомлень про загибель австрійських громадян не надходило

За даними Міноборони Росії, п’ятеро людей з Австрії вирушили до України, щоб воювати там. Повідомляється, що двох із них було вбито, а один виїхав. Цифра, яку наводить Росія, не збігається з тією, що відома австрійській владі. Міністерство закордонних справ Австрії заявило, що «з моменту початку російської агресивної війни в Україні 24 лютого 2022 року, повідомлень про загибель австрійських громадян не надходило». У своїх ненадійних розрахунках Росія, мабуть, враховує лише тих, хто воює на боці України, щоб продемонструвати, як Захід сформував альянс. Про це йдеться в аналітичній публикації Der Standaard, повідомляє Foreign Ukraine.

Жорстка риторика, іноземні держави

Ще в березні були оприлюднені повідомлення про те, що з Австрії в Україну можуть їхати австрочеченці. Однак, саме в цій спільноті особливо важко визначити чітку позицію до війни в Україні.

«Наприклад, відіграє роль те, чи виступає чеченець в Австрії за або проти Рамзана Кадирова та його режиму — він диктаторськи править російською республікою Чечня і зараз перебуває на боці Путіна у війні», – зазначає Ніколас Стокхаммер, дослідник тероризму з Дунайського університету Кремса.

Кадиров з його суворим поглядом на іслам, культуру честі та національну гордість, для якої характерне відчуження, також впливає на чеченську громаду в Австрії.

«Це, безумовно, могло б мотивувати молодих людей із чеченської спільноти, які мають схильність до бойових мистецтв, брати участь у бойових діях разом із Росією», – каже Стокхаммер.

З іншого боку, багато чеченців втекли до Австрії, по-перше, від російського вторгнення, по-друге, від кадировського режиму:

«Навряд чи хтось у другому поколінні сказав би: «Я за Кадирова», — наголошує Стокхаммер.

Для журналістки чеченського походження Майнат Курбанової неприйнятно, щоб чеченці тепер були на боці Росії. Вона не знає нікого у співтоваристві, хто поїхав, воювати навіть за Україну.

«Я також чую від молодих людей, що вони не хочуть, аби їх використовували як інструмент. Люди розуміють, що врешті-решт вони стануть іграшкою влади», – каже Курбанова.

Великі штрафи для іноземних бойовиків

Курбанова також радить молодим людям не займатися будь-якими спробами вербування. Навіть якщо весь світ виявить солідарність з Україною, «це не змінить того, що це, як і раніше, карається». Покарання можуть навіть доходити до втрати громадянства.

Яке саме покарання застосовується залежить від того, хто саме за кого воює. Якщо хтось приєднується до воєнізованого підрозділу за кордоном, австрійське громадянство може бути відкликане в осіб з подвійним громадянством, якщо вони воюють за кордоном.

Однак, якщо хтось із самого початку має лише австрійське громадянство, застосовується правило, згідно з яким ви не можете стати особою без громадянства. Але якщо ви приєднаєтеся до збройних сил іншої країни, ви можете стати особою без громадянства.

Якщо людина має лише іноземне громадянство — у випадку чеченців, російське — і переїжджає з Австрії на війну в Україну, то, на думку МВС Австрії, «норми щодо терористичних злочинів не застосовуються, оскільки немає чітких терористичних ознак».

Однак, якщо іноземний бойовик є особою, яка має право на захист в Австрії, існує ризик анулювання його статусу біженця.