Чи варто вважати зрадниками усіх чоловіків, які хочуть виїхати за кордон?

Юристи вважають заборону на виїзд чоловіків з України безглуздою

Антон (ім’я змінено) був бізнесменом в Україні. 24 лютого він разом із дружиною та двома дітьми поїхав до кордону, рятуючись від загарбницької війни Росії. Подорож, яка зазвичай забирає лише кілька годин, забрала у них майже цілий день. Поки вони були на кордоні, президент Володимир Зеленський заборонив виїзд з країни чоловікам віком від 18 до 60 років. Таким чином, до ЄС могли емігрувати лише дружина та діти Антона. Про це йдеться в аналітичній публікації Deutsche Welle, повідомляє Foreign Ukraine.

Він одразу почав шукати шляхи, як дістатися до родини. Антон каже, що «його обов’язок перед родиною понад усе». Він заїхав у село на кордоні з Румунією, щоб перетнути Тису.

«Нас було кілька чоловіків. Але місцеві нас видали і нас спіймали. Ми навіть не дійшли до річки. Пізніше я почув, що зазвичай контрабандисти везуть на річку чотирьох людей, беруть по 5 тисяч доларів і показують, куди ти можеш перебратись», – розповідає чоловік.

Там Антона призвали в армію, але роботи для нього не знайшлося. Тому він повернувся додому і знову будував плани втечі.

Поради в соціальних мережах

Заборона на виїзд не стосується батьків-одинаків, тих, хто має трьох і більше дітей, людей з інвалідністю. Під заборону також не потрапляють студенти іноземних вишів, водії транспортних засобів з гуманітарною допомогою та особи, які постійно проживають за кордоном.

Чоловіки, які не потрапляють у ці виняткові категорії і все одно хочуть покинути Україну, роблять це, наприклад, через анексований Росією Крим. Хтось вступає до іноземного університету, хтось шукає роботу водія-волонтера або просто намагається перетнути зелений кордон пішки.

Відповідні пропозиції та поради є в соціальних мережах. На акаунт в Instagram «Ausreise für alle» підписані понад 14 000 осіб. Там у приватних чатах діляться інформацією про те, як заднім числом вступити до польського чи іншого європейського університету, протягом десяти днів за ціною 980 євро.

Антон також зміг виїхати з країни – через благодійний фонд, створений друзями.

«Фонд звернувся за дозволом на виїзд. Ми всі поїхали, і машини повернулися в Україну з гуманітаркою, а я залишився в ЄС. Таких, як я, називають зрадниками. Я фронту не боюся, і якби в мене не було дітей, я б там давно був», — каже він.

Схоже, інтерес до виїзду з України великий: телеграм-канал «Легальний переїзд за кордон» має понад 53 тисячі підписників, а резервний канал «Допомога на кордоні» — понад 28 тисяч. Там за 1500 доларів пропонують придбати довідку, яка звільняє від військової служби за станом здоров’я. Ще одна пропозиція – виїхати з країни під виглядом водія мікроавтобуса з інструментами. Кажуть, десять чоловіків на день виїжджають за кордон, за що платять 2000 доларів.

Статистичні дані про українських біженців

За даними ООН, з 24 лютого за кордон виїхали понад 9 мільйонів українців. 1 березня МВС повідомило, що в країну повернулися близько 80 тисяч чоловіків призовного віку, більшість з них після 24 лютого, «захищати суверенітет і територіальну цілісність».

Найбільше біженців прийняли Польща та Німеччина. За даними польської влади, з 24 лютого по 7 червня їх було 3,6 мільйонів, зокрема 432 тисяч чоловіків віком від 18 до 60 років. З кінця лютого по 19 червня в Німеччині було зареєстровано 867 214 біженців. У березні Федеральне міністерство внутрішніх справ провело опитування. За його даними, 48 відсотків прибулих були жінками з дітьми, 14 відсотків — самотніми жінками, 7 відсотків — чоловіками з дітьми і три відсотки — чоловіками, які прибули одні.

Плюси і мінуси заборони на виїзд чоловіків

У травні одеський адвокат Олександр Гуміров ініціював петицію з вимогою скасувати заборону на виїзд чоловіків із країни. За кілька днів його петиція набрала 25 тисяч підписів і мала бути розглянута президентом України. Володимир Зеленський різко відреагував, заявивши, що петиція має бути адресована батькам воїнів, які віддали життя, захищаючи Україну.

Гуміров вважає заборону на виїзд безглуздою.

«Якщо хтось хоче захищати свою вільну, улюблену Батьківщину, свій дім і свою сім’ю, то заборона на виїзд не потрібна. А якщо хтось не хоче захищати свою батьківщину, тоді така заборона також непотрібна», – зазначає він.

Гуміров каже, що зараз багато чоловіків в Україні не можуть знайти роботу, утримувати сім’ю та платити податки державі. Крім того, заборона веде до корупції. Йому як юристу щодня надходять запити про те, які є «лазівки», щоб обійти заборону на виїзд. Але все це, за словами Гумірова, пов’язане з хабарництвом.

Адвокат Дмитро Бусанов із Києва зазначає, що згідно з конституцією обмеження права на виїзд з України може регулюватися лише законом, якого досі не ухвалено. Тому він вважає чинну заборону незаконною. Він навіть вважає, що через це можна звернутися до Європейського суду з прав людини.

Засудження співгромадян

Українських чоловіків, які виїхали за кордон, часто засуджують дружини тих чоловіків, які зараз воюють, каже українська адвокатка, яка побажала залишитися неназваною. На її думку, петиція Олександра Гумірова, яку вона принципово підтримує, сформульована некоректно.

«Її меседж такий: давайте всі покинемо країну і дамо добровольцям воювати. Це несправедливо», – каже вона.

Волонтерів не вистачає, наголошує юристка, яка зараз перебуває в ЄС з дітьми. Її чоловік хоче служити, але він також хоче бачити своїх дітей. Тому вона закликає надати бійцям короткі відпустки та дозволити виїзд за кордон.

Антон давно з дружиною та дітьми в країні ЄС, вивчає мову та шукає роботу. Він не виключає повернення на батьківщину, якщо Україна переможе.

«У мирний час я завжди казав, що Україна — одне з найкращих місць. Але я хочу, щоб війна якнайшвидше закінчилася і я жертвую гроші на армію. Зараз ми далеко, але це не означає, що я зрадник», – резюмує Антон.