Чому зараз важливо, щоб Захід забезпечив Україну літаками

Надання Україні можливості завдавати авіаударів по російських логістичних лініях, складах постачання, артилерійських та ракетних батареях, командних центрах та польових силах зробило б росіян набагато уразливішими, ніж вони є сьогодні або будуть завтра

Час не на боці України. Нинішня стратегія Заходу передбачає довготривалу безвихідь. Але авіація може змінити баланс російсько-української війни, а США та НАТО мають засоби, щоб допомогти Україні змінити хід конфлікту. Забезпечивши Україну потужними західними літаками, як пілотованими, так і безпілотними, Захід може збільшити ймовірність успіху України у відбитті агресії Росії. Про це йдеться в аналітичній публікації Девіда Дептули, декана Інституту аерокосмічних досліджень Мітчелла та старшого військового наукового співробітника Військово-повітряної академії США на сторінках Forbes, повідомляє Foreign Ukraine.

Девід Дептула

Російська армія оптимізована для того, щоб боротись на землі. Воюючи з повітря, Україна може нівелювати цю перевагу. Надання Україні можливості завдавати авіаударів по російських логістичних лініях, складах постачання, артилерійських та ракетних батареях, командних центрах та польових силах зробило б росіян набагато уразливішими, ніж вони є сьогодні або будуть завтра.

Україна використовує реактивні літаки радянської епохи, які зношуються через інтенсивну експлуатацію та супутні втрати. Ці тільки посилило залежність від літаків, які залишилися, збільшивши попит на запчастини та зменшивши їх доступність. Тільки замінивши ці винищувачі західними альтернативами, Україна може сподіватися захистити свій повітряний простір і отримати перевагу над росіянами.

У США є готове рішення. Після схваленого Конгресом виведення із експлуатації 48 літаків F-15C/D Eagle та 47 F-16C/D Falcon у 2022 фінансовому році, а також 21 A-10 Thunderbolt у 2023 фінансовому році, США мають готовий запас надлишкових літаків, який може швидко змінити баланс сил у війні між Росією та Україною, якщо діяти швидко. У США також є MQ-1 Grey Eagles і MQ-9 Reapers — безпілотні літальні апарати, які в достатній кількості та за умови правильного використання в рамках комплексної повітряної кампанії можуть забезпечити значний військовий потенціал для протидії російській агресії.

Ці літаки разом із відповідною підготовкою могли б стати ядром вестернізованих українських військово-повітряних сил. Якнайшвидше досягнення цієї мети є правильною та гідною поведінкою.

Перешкоди на цьому шляху, передусім, політичні. Замість того, щоб відповісти серйозними наслідками за жахи, які Путін і його військові завдають українцям, президент і міністр оборони Ллойд Остін поступово збільшили кількість наданого військового спорядження, обережно уникаючи будь-яких дій, які, на їхню думку, можуть викликати непропорційну відповідь від Путіна.

Дехто посилається на занепокоєння матеріальною безпекою, якщо частина літаків, наданих Україні, буде збита і опиниться в руках Росії. Тим не менш, ці літаки використовувалися протягом десятиліть і упродовж тривалого часу потрапляли під вплив ворогів США. Особливо чутливе обладнання можна контролювати відповідним чином. Занепокоєння тим, що навчання триватиме надто довго, є такими ж недоцільними. Якби США ініціювали таке навчання, коли почалася війна, Україна вже могла б використовувати ці системи сьогодні.

Українські пілоти з багатим досвідом використання винищувачів могли б швидко адаптуватися до F-15 і F-16, якби це було можливо, і, швидше за все, мали б помітну перевагу в майстерності над своїми російськими супротивниками. Повітряна національна гвардія Каліфорнії (ANG) постійно обмінюється винищувачами F-15C/D з ВПС України з 1993 року. За цей час ANG впровадила мислення та концепцію ведення повітряного бою в американському стилі своїм українським колегам. Завдяки такому обміну, невелика, але боєздатна спільнота українських винищувачів опанувала основи західного оперативного стилю, які навіть сьогодні залишаються абсолютно чужими для пострадянських російських ВПС.

Стосовно побоювань ескалації конфлікту через бряцання Путіним ядерною зброєю, Захід має бути обережним: піддатися загрозі тирана — це найнебезпечніша дія. Ризик ескалації завжди існує, незалежно від того, які дії вживає Захід для підтримки України. Путін уже продемонстрував, що вигадає будь-який привід для нападу, якщо його супротивники не створять.

Під час війни у ​​В’єтнамі росіяни надали Північному В’єтнаму 100% своєї бойової авіації, усі свої ракетні системи «земля-повітря» та багато своїх танків. Дійсно, росіяни допомагали армії Північного В’єтнаму. У той час і Росія, і США мали ядерну зброю, але той конфлікт не переріс у ядерний. Зважаючи на такий прецедент, чому Росія та США сьогодні можуть застосувати ядерну зброю?

Уроки цього конфлікту можуть бути ще важливішими для Китаю, який сидить осторонь і все фіксує. Як нещодавно зазначив глава британської МІ-5 Кен Маккаллум: «Я впевнений у тому, що Китай враховує різноманітні уроки з того, що відбувається з Росією та її вторгненням в Україну…» Триваюча агресія Китаю в Тихому океані щодо спірних територій і ресурсів не має ознак пом’якшення, а прецеденти, які наразі створюються в Україні, не дають Китаю жодних підстав для деескалації. Не стримавши Путіна, ми отримаємо відважний Китай. Зупинити мотивований, агресивний Китай буде набагато складніше. США мають подати потужний приклад зараз для стримування китайської агресії на Тайвані, у Південно-Китайському та Японському морях у майбутньому.

Уроки не менш важливі для таких країн, як Іран чи Північна Корея. Коливання перед ядерними загрозами Путіна, швидше за все, буде витлумачено цими потенційними супротивниками так, що їм вигідно отримати ядерну зброю якомога швидше.

Ось чому час має важливе значення. Коментарі керівництва США на кшталт: «Ми в цьому конфлікті надовго», хоч і мають добрі наміри, але не є стратегічно корисними, якщо означають продовження підтримки лише для збереження статус-кво на полі бою. В умовах економічного стресу в усьому світі та виборів у багатьох ключових країнах, включаючи Сполучені Штати, Захід зіткнеться зі зростаючим політичним тиском, щоб послабити економічні санкції проти Росії. Такі товари, як мазут для опалення будинку, взимку мають значення. Поступове протистояння Путіну лише збільшує шанси на те, що він зможе пережити західну коаліцію. Путін вирішив, що пережити кілька місяців або навіть років санкцій – це невелика ціна в обмін на досягнення його стратегічної мети. Враховуючи амбіції Китаю у Тихоокеанському регіоні, він може мати приблизно такі ж розрахунки.

Росія є загарбником, гинуть невинні мирні жителі, і прецеденти, створені в цій боротьбі, мають величезне значення для світу загалом. Справжній ризик полягає не в тому, щоб зробити надто багато для підтримки України, а в тому, щоб зробити недостатньо. Західна авіація є в основному невикористаним потенціалом, який може змінити ситуацію в цьому конфлікті. У США є можливості це забезпечити. Настав час дати Україні змогу побороти російську окупацію та відтіснити російські війська, а не просто намагатися утримувати їх на своїх позиціях. Надання відповідної західної авіації є критично важливим імперативом для України.