Як війна в Україні розколола Російську православну церкву за кордоном

Багато парафій розірвали зв’язки з Російською православною церквою, лідер якої, патріарх Кирило, схвалив і навіть благословив вторгнення Володимира Путіна в Україну

24 лютого протоієрей Віктор Потапов, настоятель Свято-Іоанно-Предтеченського православного кафедрального собору в окрузі Колумбія (США), вийшов крізь вишукані двері святилища і став перед парафіянами, розкиданими по храму. У відповідь на ранкові новини про повномасштабне вторгнення Росії в Україну було швидко зібрано спеціальний молебень. Одягнений у вишиту золоту ризу з аркушем паперу в руках Потапов звернувся до парафіян. Він говорив англійською, а потім перекладав кожне речення бездоганною російською мовою. Про це йдеться у спеціальному репортажі The Washington Post, повідомляє Foreign Ukraine.

«Дорогі брати і сестри, я впевнений, що сьогодні вранці, коли ви всі прокинулися, було дуже хвилююче почути новину про те, що в регіоні України почалася війна», — сказав він, уникнувши назвати Росію агресором. Тоді він припустив, що винні Росія, Україна та США: «Не моя справа аналізувати те, що сталося, хто винен. Я впевнений, що провина є з усіх сторін і навіть з боку нашої країни». Він закликав парафіян «молитися за мир у всьому світі».

Коли я спілкувався з Потаповим через кілька місяців, він пояснив своє рішення не ставати на чийсь бік. «Наша політика полягає в тому, щоб не обговорювати політику в церкві, тому що у нас є люди з різними поглядами, і я це знаю», — сказав він мені. «Я завжди наголошую, що ми приходимо до церкви молитися, а не займатися політикою».

У церкві, де майже 35% віруючих складають українці, а більшість з решти — росіяни та новонавернені американці, Потапов опинився у скрутному становищі. І його непрозора реакція на війну деяким парафіянам здалася мудрим рішенням.

«У нас є парафіяни, у яких члени сім’ї служать в російській та українській арміях. Важливо бути чутливим до людей та їхніх поглядів», – каже 35-річний Вільям Вілсон, який служить у парафіяльній раді з 10 членів.

Парафіяльна рада, яка працює в партнерстві з Потаповим, обмірковувала ідеї, як підтримати Україну, не розпалюючи політичних дебатів.

«Деякі люди запропонували поставити великий знак — «війна — це погано» — і розмістити його на фасаді церкви», — згадує Вілсон.

Він запропонував запросити помісні українські церкви помолитися перед мощами святих із середньовічного монастирського комплексу в Києві, які нині зберігаються у Святоіоановському соборі.

«Спільна молитовна служба за мир була б дуже потужним свідченням. І вам не потрібно було б говорити про те, чия це вина. Є одна річ, з якою ми всі згодні: цієї війни не повинно бути», — каже Вілсон.

Зрештою. парафія, яка налічує близько 500 сімей, спрямувала свої зусилля на матеріальну гуманітарну допомогу, передусім кошти та речі для українських біженців.

«Я знаю, що є багато людей, які твердо думають про те, на чиїй стороні правда, але частина християнства відверто усвідомлює, що серце жодної людини не є справді чистим», — каже Вілсон, колишній атеїст, який навернувся на православ’я.

Він сподівається, що війна закінчиться швидко, «з якомога меншою кількістю додаткових смертей і руйнувань».

«Я не дуже розбираюся у зовнішній політиці, але я молюся про заступництво києво-печерських святих, щоб принести мир на їхню землю», – зазначає священник.

Проте, інші члени парафії вважали, що церква мала продемонструвати більш жорстку позицію. 46-річна Олена почала відвідувати церкву Святого Іоанна 20 років тому, коли вперше приїхала з Росії. Коли в лютому почалася війна, вона не могла змусити себе прийти до церкви.

 «Я втратила зв’язок з Богом. Не було висловлено певної позиції, і я не знаю, як ви можете виправдати цю війну», – пояснила своє рішення Олена.

Тому вона зосередилася на благодійності та волонтерстві, зберігаючи надію, що буде висловлена ​​більш конкретна позиція.

Багато парафій, зокрема в районі округу Колумбія, засудили російське вторгнення. Інші розірвали зв’язки з Російською православною церквою, лідер якої, патріарх Кирило, схвалив і навіть благословив вторгнення Володимира Путіна. Але парафія Святого Івана Хрестителя, пов’язана з Москвою, розташована в центрі американської демократії, обрала інший шлях — шукаючи аполітичну золоту середину в питанні, де непохитний нейтралітет є морально неможливим.

Позолочені куполи та хрести з трьома смугами вежі Святого Іоанна височіють над тихим житловим районом Крествуд, лише за три милі на північ від Білого дому. На табличці біля входу до храму вказано обов’язковий богослужебний одяг: спідниця чи сукня до колін, без оголених плечей, головний убір для жінок, без шортів для чоловіків. Всередині тьмяно освітленої каплиці багатовікові золоті ікони та фрески прикрашають усе від підлоги до стелі.

З моменту заснування у 1949 році святителем Іоанном Максимовичем, парафія є прихистком для політичних емігрантів і біженців, переважно етнічних росіян. У Святоіоановському соборі всі вони могли практикувати свою віру церковнослов’янською, традиційною літургійною мовою, і спілкуватися зі співвітчизниками, будуючи нове життя на чужій землі.

Святоіоанівська є однією з майже 400 парафій, які складають Російську православну закордонну церкву (РПЦЗ), відгалуження Російської православної церкви, сформовану групою єпископів, які втекли від більшовицької революції. Указом Московського патріарха від 1920 року православним християнам у вигнанні було дозволено керувати собою незалежно від Москви, тоді як материнська церква була фактично заручницею радянської влади. Кілька років по тому РПЦЗ повністю розірвала зв’язки з Російською православною церквою в Москві, яка проголосила свою лояльність до атеїстичного радянського уряду і була просякнута агентами КДБ.

Розпад Радянського Союзу у 1991 році обіцяв релігійне відродження в Росії і відкрив двері для відновлення дореволюційної єдності між Московською Церквою та громадами РПЦЗ за кордоном. Але шлях повернення до примирення з Москвою був довгим і насиченим розбіжностями.

«Це було дуже суперечливо, тому що деякі люди вважали, що ці хлопці працювали на КДБ», — каже Лєна Зезуліна, адвокат і колишня парафіянка собору Святого Іоанна.

Лише у 2007 році, після майже 90 років відчуження, РПЦЗ возз’єдналася з Московською Церквою на грандіозній церемонії.

«Це був дуже щасливий період, коли люди відчули, що Церква досягла свого післяреволюційного возз’єднання. Етнічний комфорт і гордість були дуже важливим фактором у процесі возз’єднання», – пояснює Зезуліна.

Возз’єднання з Московським патріархатом мало здебільшого адміністративний вплив на повсякденні справи в соборі св. Іоанна — за винятком того, що тепер парафія публічно визнає Патріарха Московського Кирила своїм духовним предстоятелем. І це не дрібниця через позицію Кирила під час війни.

Права геїв для Кирила, здається, стали альтернативою для змагання між Сходом і Заходом, Росією та НАТО, християнством і космополітизмом. У тій же промові він виклав духовну підтримку не лише війни на Донбасі, але й вторгнення в Україну.

За словами Зезуліної, цей наратив про «безбожний Захід» знайшов сприйняття в багатьох церквах РПЦЗ.

«Російська Православна Церква вжила чимало активних заходів, щоб позиціонувати себе по відношенню до Католицької Церкви та європейських консерваторів як «Ми — останній оплот традиційної сім’ї, ми — справжні консерватори». – пояснює вона.

Сент-Джонс не був винятком. Після рішення Верховного суду 2015 року, яке закріпило конституційне право на одностатеві шлюби, Потапов назвав це «своєрідним землетрусом, який… змінює порядок, встановлений Богом». Він додав: «Це жахливо, що ми посягаємо на волю Божу».

У свої 73 роки Потапов говорить повільно й обережно. Син росіянина та українки, він виріс у Клівленді під час холодної війни, прагнучи асимілюватися з американським життям. Одного разу, проводжаючи бабусю на всенічне бдіння, він був глибоко зворушений літургією, хоча й погано розумів російську мову. Це духовне пробудження спрямувало його на шлях регулярного відвідування церкви та вивчення теології.

Будучи молодим священиком у Коннектикуті, він сів на потяг до Манхеттена, щоб працювати у Bedford Publishing, російськомовному видавництві, яке купувало та друкувало твори таких авторів, як Джордж Орвелл та Олександр Солженіцин, щоб їх можна було привезти до Радянського Союзу.. У рамках своєї роботи він брав інтерв’ю у радянських емігрантів, багато з яких були російські євреї, про те, яку літературу вони хотіли бачити в Радянському Союзі. Зрештою його призначили відповідальним за розповсюдження російських релігійних книг у СРСР.

Потапов подав заявку на роботу в «Голосі Америки», а у 1977 році переїхав до округу Колумбія, щоб розпочати свою 27-річну кар’єру в тележурналістиці. Але його щоденна робота розгорталася в тісній взаємодії з його духовним покликанням. Передачу «Релігія в нашому житті» він вів під час служіння настоятелем парафії св.Іоанна. Чотири десятиліття він очолює громаду, яка перебуває на теологічному та політичному роздоріжжі: справжню російську церкву в серці нібито декадентського Заходу, проти якого воюють Путін та Кирило.

Потапов відзначив суттєву підтримку, яку вони надали українцям: 35 000 доларів, зібраних парафіянами для українських біженців (додаткові 10 000 доларів відправили до Таганрога на півдні Росії, куди примусово депортували майже мільйон українців). Але Потапов також повторив тезу, яку просуває російський уряд. Незважаючи на добре задокументовані докази того, що війна на Донбасі, розпочата у 2014 році, була актом російської агресії, Потапов каже, що саме «київський режим» почав бомбити Донецьк і Луганськ. Він сказав, що Київ не хотів «федералізації країни» — термін, який використовував Путін і всі російські пропагандисти — і тому розпочав війну ціною у 14 000 життів.

«Тож те, що сталося 24 лютого, насправді було продовженням громадянської війни, але єдина різниця полягає в тому, що зараз до неї активно залучена Росія», — сказав він.

Він вважає, що Сполучені Штати теж несуть відповідальність за російське вторгнення — один із ключових наративів прокремлівських ЗМІ, який також знайшов підтримку серед деяких американських коментаторів.

«Для Росії неприйнятно мати НАТО біля свого порогу. Зброя, яку Сполучені Штати постачають в Україну — яка дозволила українським військовим захистити країну від нападу Росії, запобігши більш масштабним руйнуванням і більшій кількості смертей, сприяла ескалації війни. Мені здається, що ця країна зацікавлений вести війну до останнього українця, що мене вражає. Де наша дипломатія? Фінансовані США лабораторії біологічної зброї є ще одним сумнівним втручанням Заходу в Україну. Що ці біолабораторії роблять в Україні? Що ми приховуємо?», – риторично запитує Потапов.

Хоча Сент-Джонс і Потапов намагалися зберігати нейтралітет у війні, інші представники православної спільноти цього не зробили. У травні Українська православна церква розірвала відносини з Московським патріархатом; деякі православні парафії Європи припинили поминати ім’я Кирила під час літургій. Близько 300 священиків російської православної церкви написали відкритого листа із закликом припинити вторгнення. Група з 400 українських священиків подала петицію про визнання єрессю схвалення Кирилом війни Путіна. Російська православна церква в Амстердамі та церква в Удіне, Італія, оголосили про перехід до Константинопольського патріархату.

Біля російського посольства, в трьох милях на південний захід від Святого Іоанна, розташований православний собор Святого Миколая, який є частиною Православної Церкви в Америці (ПЦА), східної православної юрисдикції, яка є окремою від РПЦЗ і з 1970 року має повну незалежність від московської церкви. Невдовзі після початку війни ПЦА виступила з м’якою заявою, в якій попросила «припинити бойові дії» та закликала молитися за «братів і сестер, які переживають цей трагічний момент». Однак невдовзі організація виступила з більш прямою заявою, назвавши бойові дії «агресійною війною, яку веде Російська Федерація проти України», і стверджуючи, що «жоден християнин не може залишатися байдужим перед обличчям страждань».

У травневому вступному слові в Православній духовній семінарії Св. Володимира в Нью-Йорку предстоятель ПЦА митрополит Тихон розширив позицію своєї церкви: «Коли хтось намагається виправдати російське вторгнення в Україну, вказуючи на занепад Заходу, то вони лише доводять свою власну моральну нерелевантність. Це та будь-які подібні виправдання важко сприйняти як щось інше, крім неприйнятних для православних християн перед обличчям жорстокості цієї війни».

Лідери ПЦА в окруpі Колумбія були такими ж відвертими. У листі до Священного Синоду ПЦА протоієрей Денис Бредлі, один із кліриків Святого Миколая та почесний професор Джорджтаунського університету, написав, що «президент Росії Путін несе основну відповідальність за морально невиправдане вторгнення Росії та триваючі варварські напади на Україну. Він додав, що «московський патріарх Кирил охоче захищає злісно агресивний і репресивний режим Путіна».

Для Айрін Бервелл, 66-річної парафіянки Святого Миколая з 25-річним стажем, мовчання є неприйнятним для церкви. Її дядько помер у березні в київському метро від ускладнень інфаркту; швидка допомога їхала, але її зупинила сирена повітряного удару, і вона не встигла вчасно врятувати його.

«Одна справа — протистояти війні, а інша — засуджувати її. Якщо ми не засудимо це, ми не зможемо викоренити ненависть у наших серцях. Ми повинні кричати про те, що відбувається. Мовчати – злочин. Виступати проти звірств — це вся суть церкви», — каже Бервелл, яка наполовину українка і наполовину росіянка, але значну частину свого життя провела в Україні.

Те, як ми говоримо про війну, має значення, — каже отець Володимир Стеляк, священик Української православної катедри св. Андрія в Сільвер-Спрінг, штат Меріленд, церкви Патріарха Константинопольського Варфоломія. Стеляк сказав, що він не обговорює політику у своїй церкві, але публічно назвав війну «диявольською та неспровокованою». Ототожнення агресора і жертви є принципово образливим для українців, зазначає він: «Український народ перебуває не в такому становищі, як російський, і його не варто порівнювати».

Тим часом, у храмах РПЦЗ війна змусила деяких парафіян зважити важке рішення – залишитися чи виїхати. Лена Зезуліна, яка працювала над правовими реформами в понад 30 країнах, включаючи Росію та Україну, виросла у церкві РПЦЗ на Лонг-Айленді. Проживаючи в окрузі Колумбія протягом 40 років, вона часто відвідувала Сент-Джонс, але повернулася на Лонг-Айленд у 2020 році.

Після російського вторгнення, «мені було дуже важко зайти в храм РПЦЗ, де вшановується пам’ять патріарха Кирила», — каже Зезуліна, яка поки що не відвідує свою рідну парафію. Вона допомогла написати листа, який згуртував росіян у Сполучених Штатах, щоб засудити війну, а також запросила священиків РПЦЗ підписати петицію з проханням до митрополита Берлінського і Німецького Марка — тимчасового керівника РПЦЗ — розірвати зв’язки з Москвою.

«Просимо переглянути доцільність подальшого підпорядкування нашої Церкви Московському Патріархату та вшанування пам’яті Патріарха Кирила. Нас надихає мужній приклад Української Православної Церкви», – йдеться у петиції.