Асиміляція, мобілізація і повернення Януковича: яким буде життя українців в окупації

Мешканцям окупованих територій доведеться вирішувати: змиритися з новою ситуацією або чинити їй опір, ризикуючи своїм життям

У січні 2016 року президент Росії Володимир Путін сказав німецькому таблоїду Bild: «Для мене важливі не кордони та державні території, а важливі долі людей». Інтерв’ю було присвячено Кримському півострову, який Росія анексувала у 2014 році. Тепер Путін знову силою змінив державні кордони України, анексувавши частину Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей. Після шести місяців російської окупації всі чотири області були включені до складу Російської Федерації. Москва погрожує використати всі можливі засоби, включаючи ядерну зброю, щоб захистити ці анексовані регіони. Україна та більшість інших країн не визнають ані «референдуми», проведені в областях, на яких, начебто більшість населення проголосувала за приєднання до Росії, ані подальшу анексію. Але що буде з мільйонами українців, які живуть у цих регіонах? Як зміниться їх життя? Про це йдеться в аналітичній публікації Deutsche Welle, повідомляє Foreign Ukraine.

Ситуація в Донецьку та Херсоні

Невідомо, скільки людей проживає в анексованих областях України, за деякими оцінками, їх мільйони. Хоча всі чотири області були анексовані одночасно, вони багато в чому відрізняються. З 2014 року сотні тисяч людей, переважно молодих чоловіків, покинули Донбас, залишивши самопроголошені «республіки» та переїхавши або до Росії, або до контрольованих Києвом регіонів України. Ті, хто залишився, були людьми похилого віку, нерухомими або підтримували проросійський сепаратизм.

«Для деяких це стане мрією; завжди є певні частини населення, які будуть співпрацювати. Здається, що на сході України живе більше проросійськи налаштованих людей, ніж на півдні, хоча точних цифр немає», — каже Андреас Умланд зі Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень (SCEEUS).

«Деякі жителі Донбасу підтримали анексію, побоюючись, що можуть постати перед судом, якщо Україна поверне контроль над регіоном», – розповідає Сергій Гармаш, головний редактор інтернет-видання «Острів».

Подібно до того, як змінилося життя на окупованому Донбасі, певні суспільні зміни також відбулися на півдні України та частинах Херсонщини та Запоріжжя після того, як півроку тому вони потрапили під контроль Росії. Сотні тисяч людей втекли, але серед тих, хто залишився, ще багато проукраїнців. Це стало очевидним, коли місцеві жителі влаштовували проукраїнські мітинги в перші тижні та місяці після вторгнення.

«У Херсоні та Запорізькій області багато хто ненавидить Росію — а в Донецьку та Луганську за останні вісім років у людей голови набиті пропагандою», — вважає Гармаш.

У 2014 році, коли Крим був анексований, дві третини населення півострова становили етнічні росіяни. Ситуація на сході та півдні України різна, бо там і половина населення не росіяни. Згідно з переписом 2001 року, найбільше етнічних росіян проживало в Донецькій і Луганській областях і становило 40% населення. У Запорізькій і Херсонській областях проживає близько 25% і 15% етнічних росіян відповідно.

Російська фінансова допомога анексованим регіонам

На перший погляд, формальне приєднання до Російської Федерації не змінить життя в цих регіонах, які вже півроку де-факто перебувають під контролем Росії. Однак, погляд на Крим може дати уявлення про те, що може відбутися. Проросійські лоялісти, швидше за все, отримають підтримку, тоді як дисиденти зазнають негативних наслідків. Швидше за все, зростуть зарплати та пенсії, а Росія намагатиметься відремонтувати зруйновану інфраструктуру. 29 вересня заступник голови адміністрації президента РФ Сергій Кирієнко заявив, що близько 3,3 млрд рублів (58 млн євро) буде виділено на «підтримку проектів» на цих територіях. Українські закони, валюта, оператори зв’язку, мова та система освіти будуть поступово витіснятися російськими еквівалентами. Однією з основних цілей буде культурна русифікація цих регіонів, які Кремль вважає історично російськими.

Чи буде партизанський опір?

Мешканцям окупованих територій доведеться вирішувати: змиритися з новою ситуацією або чинити їй опір, ризикуючи своїм життям.

«Це важкі рішення, багато хто буде у відчаї, тому що вони не можуть оцінити, що буде далі», — каже Андреас Умланд.

Ніхто не може сказати напевно, як довго Росія залишатиметься при владі, і як скоро Україна зможе повернути ці регіони. Були повідомлення про розгони та арешти людей, які симпатизують Києву, і навіть повідомлення про тортури. Випадок з анексованим Росією Кримом показує, що таке переслідування може затягнутися на роки.

Чоловіки, які живуть в анексованій Україні, зіткнуться з важким майбутнім, оскільки деякі будуть призвані до російської армії, щоб воювати проти українських військ. Можливо, Кремль сподівається, що призов місцевих жителів допоможе запобігти небезпеці партизанського опору. Наразі на півдні України скоєно кілька нападів на осіб, які співпрацювали з російськими окупантами.

Проте, Сергій Гармаш вважає, що відповідальність за них несуть не партизани, а українські спецслужби. Він не очікує розгортання великого партизанського руху, подібного до Другої світової війни, коли в Україні чинився запеклий партизанський опір.

«Партизанські рухи сьогодення та часів Другої світової війни відрізняються, сьогодні дуже багато відео- й телефонного спостереження, те, що ми бачимо [в Україні], — це робота організованих груп, керованих спецслужбами», — пояснює Гармаш.

Росія намагатиметься перевірити лояльність своїх нових підданих на сході та півдні України, наприклад, коли почне роздавати російські паспорти. Це те, що можна було спостерігати в Криму та на Донбасі.

Однак, спостерігачі не очікують масштабного переселення росіян у новоприєднані регіони, як це було у випадку з Кримом.

«Не повернуться і колишні донеччани з Росії, де вони потрібні як робочі руки — до того ж у Донецьку немає роботи, оскільки великі підприємства розгромлені», — каже Гармаш.

Чи повернуться Янукович і Азаров до Донецька?

Також залишається незрозумілим, хто буде керувати цими регіонами. Керувати анексованими територіями будуть українці чи адміністратори з Росії? Досі Росія використовувала місцевих жителів і колишніх членів проросійської Партії регіонів екс-президента Віктора Януковича, які втекли до Росії у 2014 році.

Чи повернуться Янукович, його колишній прем’єр-міністр Микола Азаров та інші колишні представники української еліти в Україну? Хоча експерти не виключають такої можливості, але сумніваються, що вони отримають владу. Гармаш каже, що до влади прийшли нові еліти. Але російські адміністратори можуть замінити українців, про що вже припускали російські ЗМІ. Дійсно, в деяких областях цей процес уже триває.