Як український технологічний стартап впроваджує інновації із бомбосховища

Компанія Headway, розробивши освітній мобільний додаток, налаштована стати однією з історій успіху України, незважаючи на активні бойові дії

Після восьми місяців війни співробітники українського стартапу Headway тепер звикли працювати у відносно безпечному бомбосховищі, коли над Києвом починають лунати сирени повітряної тривоги. Про це йдеться у спеціальному репортажі Euronews Next, переказ якого пропонує Foreign Ukraine.

«Люди приходять вранці до офісу, і якщо лунає повітряна тривога, ми беремо ноутбуки і йдемо до нашого бомбосховища. Підключаємось до Wi-Fi – у нас там стабільний Wi-Fi – і працюємо звідти, – розповідає керівниця продуктового відділу компанії Ірина Мельник.

Управління всесвітньо успішним освітнім технологічним стартапом, чиїм невеликим навчальним додатком зараз користуються 15 мільйонів людей у понад 140 країнах світу, із бомбосховища є реальністю. Але з наближенням зими перед працівниками компанії постають нові особисті та професійні виклики, зокрема вимкнення електроенергії.

Зростаюча регулярність ракетних ударів по ключових об’єктах енергетичної інфраструктури – вугільних, газових і гідроелектростанціях, а також підстанціях, які з’єднують їх з національною енергосистемою – залишила багато регіонів України в темряві, а громадян без опалення.

«У нас в офісі стоять генератори, і якщо в місті немає світла, ми переходимо на ці генератори. Є електрика. Є Wi-Fi. Вода. Все, що нам потрібно», – запевняє Мельник.

Під час розмови з Euronews Next на цьогорічному веб-саміті у Лісабоні команда Headway була частиною контингенту з 59 українських компаній, які представляли країну на найбільшому технологічному заході Європи.

Їхній месидж був чітким і єдиним: незважаючи на війну, яка вирує в Україні і неминучі виклики, вона залишається відкритою для бізнесу.

«Ми хочемо, щоб інвестори інвестували в українські стартапи, тому що ми дійсно стійкі, навіть попри всі ці виклики та цю кризу. Ми стійкі і ми зростаємо», – зазначає Мельник.

Мобільний застосунок для навчання, який став інструментом для виживання

І незважаючи на двомісячну перерву в науково-дослідних проектах, війна в Україні мало вплинула на продуктивність компанії.

За кілька тижнів Headway випустить продукти на португальський ринок і нові функції гейміфікації, що стане ще однією важливою віхою для компанії, якій лише три роки.

Заснований у 2019 році, стартап демонструє астрономічний ріст з року в рік, розширившись від основної команди з трьох до 160 співробітників з офісами в Києві, Лондоні, Нікосії та Варшаві.

Послуга на основі передплати, яка вперше почалася з англомовного контенту, розроблена для життя у дорозі. Концепція їх флагманського додатка є дуже простою. Замість того, щоб переглядати відео на TikTok під час щоденних поїздок, наприклад, користувачам пропонується увійти у мобільний додаток і самостійно навчатися, граючи в ігри або переглядаючи, читаючи та слухаючи ретельно підібрані короткі огляди світових книжкових бестселерів.

«Коли почалася війна, ми зробили наш додаток безкоштовним для всіх в Україні. Він досі безкоштовний, щоб люди мали доступ до освіти. Ми також створили контент, який розповідає світу, що відбувається в Україні, і ми зробили цей контент безкоштовним», – підкреслює Мельник.

Крім того, компанія представила у мобільному додатку – повідомлення глобальних ЗМІ про ситуацію, що розгортається в країні, аби тримати своїх користувачів в курсі подій.

Також розробники додатку зібрали те, що стане порятунком для багатьох українців, які намагаються пережити ракетні удари та обстріли.

«Ми створили певний контент для українців. Як поводитися, наприклад, коли є небезпека. Що брати у бомбосховище, оскільки у перші тижні війни, інформації про це було не так багато. Ми зібрали інформацію та опублікували її в нашому додатку. Отже, додаток безкоштовний для українців, і вони можуть отримати доступ до цього важливого контенту. Це може врятувати їм життя», — розповідає Мельник.

Велика кількість контенту, який доступний українським громадянам через мобільний додаток, постійно розширюється, а також тепер є доступними ресурси про те, як піклуватися про їхнє психічне здоров’я.

Передчуваючи вторгнення Росії

Headway за кілька тижнів підготувалась до російського вторгнення.

«За тиждень до початку війни ми знали, що щось трапиться і почали створювати план надзвичайних ситуацій, тому зарезервували готель і кілька автобусів, оскільки хотіли врятувати наших людей і перевезти їх у безпечне місце», – розповідає Мельник.

За два дні компанія успішно перевезла своїх київських робітників та їхні родини зі столиці в безпечніші райони Західної України чи Польщі. Але не обійшлося без труднощів.

«Перший тиждень був дуже, дуже складним. Було важко зосередитися, працювати, але у нас були справді хороші процеси, навіть незважаючи на те, що люди переїжджали, а у нас іноді не було Інтернету. Але все одно бізнес був дуже стабільним», – запевняє Мельник.

Зараз багато співробітників компанії Headway працюють дистанційно з дому, використовуючи засоби відеоконференцій, щоб підтримувати зв’язок зі своїми колегами.

Іноді це означало вжиття відповідних запобіжних заходів. Дехто з персоналу компанії почав працювати зі своїх ванних кімнат, які, зазвичай, без вікон і розташовані у центрі квартири, щоб мати кращий захист від розлітання скла та падіння кам’яної кладки, якщо в їхній будинок влучить ракета.

«Я вважаю, що ми прийняли кілька дійсно хороших рішень щодо інфраструктури, і ми входимо до 10% тих, хто був добре підготовлений. Ми, навіть пропонуємо іншим компаніям трохи місця на кухні, щоб вони могли прийти і працювати, коли немає світла», – каже Мельник.

Майбутні плани Headway

Під час розмови з Euronews Next у Лісабоні Мельник залишалася впевненою у перемозі України над Росією, незважаючи на невизначене майбутнє, яке чекає попереду. Але що це означає для Headway і технологічного сектора України загалом?

«Українська технологічна екосистема зараз дуже єдина. Коли у когось немає електрики або у когось виникають проблеми, ми можемо допомогти. Якщо у нас є якісь проблеми, ми можемо просто попросити про допомогу інші компанії. Це справді дивовижно», – зазначає Мельник.

Headway продовжує винаймати технічних працівників, які були переміщені або втратили роботу через війну. А також продовжує свої науково-дослідні проекти для подальшого впровадження інновацій у галузі електронних технологій.

«Ми плануємо розробити наш основний мобільний додаток із функціями гейміфікації та персоналізації, щоб зробити його більш цікавим і простим у використанні», — пояснює Мельник.

Headway також має намір розширити охоплення своїх продуктів, зокрема на нові ринки з контентом португальською, німецькою та японською мовами. Понад усе, компанія налаштована стати однією з історій успіху України, незважаючи на активні бойові дії.

«Ми досі сильні. Ми працюємо. Ми зосереджені. Ми хочемо, щоб інвестори приходили в Україну та інвестували в українські стартапи. Ми хочемо, щоб люди продовжували розвиватися, оскільки освіта є основою успіху у світі майбутнього без війн», – резюмує Мельник.