Чи «замерзне» взимку моральний дух українців після ракетних обстрілів Росії?

Путін сподівається, що дні або навіть місяці без Інтернету, зв’язку, води, опалення та світла можуть підірвати стійкість, рішучість і бойовий дух українців

У грудні температура в деяких містах України вже опускається до 20 градусів за Фаренгейтом. По всій країні йде сніг. І в будь-який момент щонайменше два, а то й десять мільйонів українців можуть залишитись без світла, опалення чи води, тому що Росія систематично завдає ударів ракетами та безпілотниками по комунальним підприємствам України. Незважаючи на те, що українські електротехніки героїчно усувають пошкодження настільки швидко, наскільки це можливо, за відсутності сотень мільйонів доларів і термінової пожертви обладнання, багато українців можуть загинути в найближчі кілька місяців. Про це йдеться в авторській колонці Сурії Джаянті, керуючої директорки американсько-української компанії з декарбонізації Eney на сторінках TIME, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Сурія Джаянті

10 грудня, за словами президента України Володимира Зеленського, російські війська 15 разів обстріляли Україну з безпілотників. Дві третини дронів були перехоплені українськими системами протиповітряної оборони, але решта безпілотників розбили електропідстанцію в Одесі, залишивши без світла понад 1,5 мільйона українців. Такі атаки стають буденністю. Путін намагається зробити Україну непридатною для проживання. Хоча моральний дух українців поки що тримається на високому рівні, дні або навіть місяці без Інтернету, зв’язку, води, опалення та світла можуть підірвати їхню стійкість, рішучість і бойовий дух. Принаймні, так сподівається Путін.

Після майже трьох місяців ударів по енергетичній інфраструктурі, наслідки є руйнівними. Майже кожна електрична підстанція була вражена, переважно іранськими безпілотниками-камікадзе, від яких неможливо захиститися. Пошкоджено понад 40% електромережі. Потужності з виробництва електроенергії в Україні скоротилися на 50%. Відновлювальні джерела енергії (вітер і сонячна енергія) зазвичай становлять щонайменше 10% електроенергетики України, але вони також не працюють, оскільки здебільшого розташовані в окупованих Росією районах на півдні. В Україні справно працюють лише дві ТЕС. Багато, якщо не більшість гідроелектростанцій не працюють. Ситуація настільки жахлива, що навіть із споживанням електроенергії на 40% менше, ніж у цей час минулого року, Україні все одно не вистачає 27% (станом на 30 листопада) своїх потреб в електроенергії. Цей дефіцит був значно вищим одразу після нападу Росії. Внаслідок кумулятивної катастрофи, в усіх регіонах України оголошено надзвичайний стан, який допускає відключення електроенергії. Тим часом, потужності України з імпорту електроенергії можуть задовольнити лише 10% потреб країни.

Українські технічні працівники — 70 бригад, понад 1000 фахівців — справді відважно намагаються усунути пошкодження та відновити електроенергію, тепло, а іноді й воду для громадян. Але коли вони лагодять одну лінію електропередач чи підстанцію, Росія б’є по іншій, а іноді навіть по тій, яку вони щойно відновили. Атака на одеську підстанцію 10 грудня сталася буквально відразу після відновлення електропостачання після обстрілів 5 грудня.

Зараз збитки становлять близько 2 мільярдів доларів. США пообіцяли виділити 53 мільйони доларів для ремонту енергетичної інфраструктури. Норвегія надсилає 100 мільйонів доларів. Європейська рада запропонує 18 мільярдів євро у вигляді 10-річних позик, які можна буде використати для відновлення інфраструктури. Нідерланди та Європейський банк реконструкції та розвитку підтримують «Укренерго». Інші теж пообіцяли допомогти. Програма розвитку ООН і Світовий банк намагаються забезпечити нові трансформатори та інше мережеве обладнання для України, як і багато урядів та іноземні державні та приватні енергетичні компанії. Але, на жаль, в Україні майже не вистачає комплектуючих, а на Заході важко знайти обладнання, сумісне із застарілою українською електромережею радянських часів.

Це справжня надзвичайна ситуація. Наприкінці листопада регіональний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я у Європі д-р Ганс Клюге підрахував, що мільйонам українців загрожує смерть через поєднання холоду, підвищення рівня захворюваності, відсутності лікування, закриті лікарні, спалювання небезпечних альтернативних видів палива тощо.

У наш час важко уявити життя без електрики. Телекомунікаційні вежі не передають стільниковий сигнал. Лікарні не можуть підтримувати кров для переливання або працювати з апаратами для діалізу нирок. Електричні візки, автобуси та метро не їздять. Їжу приготувати не можна. Ланцюжки військового постачання можуть зруйнуватися. У темну пору зими школи та підприємства обмежені коротким світловим часом. І коли вам холодно, ви постійно налякані або нудьгуєте, можливо, голодні, і у темряві, безумовно, моральний дух повинен падати. Якби тільки мораль була єдиною жертвою.

Human Rights Watch оголосила «божевільні» атаки Росії на українську енергетичну інфраструктуру порушенням законів війни, оскільки вони явно спрямовані на те, щоб тероризувати цивільне населення. Цілеспрямовані спроби заморозити і заморити Україну голодом є ще одним доказом геноцидної манії Путіна. На жаль, він не самотній у цьому. Росіяни підтримали його енергетичні атаки на Україну. Російський депутат Борис Чернишов сподівається, що українці «замерзнуть і згниють». Народний депутат Андрій Гурульов закликав Росію «добити» енергомережу України, а потім взятися за банківську систему: «Якщо ми розбомбимо центр їхніх банківських операцій, вони нікуди нічого не зможуть переказати, картки не працюватимуть, а люди не отримають зарплату».

Українці багато разів дивували світ і, звичайно, росіян за останні десять місяців війни, відмовляючись програвати. Вони твердо вистояли перед обличчям труднощів, які, на думку багатьох, були непереборними. Чи зима без тепла й світла зруйнує їхню рішучість ще невідомо, але Путін явно на це сподівається. Незважаючи на заяви звичайних українців і політиків про те, що вони переживуть зиму, не дивлячись на те, чи є у них електроенергія й тепло, а також заяви з Києва про те, що всі пошкодження енергетичної інфраструктури будуть відремонтовані, а національна воля не зламається, ситуація є похмурою. Будемо сподіватися, що в Росії закінчаться ракети та безпілотники до того, як погода погіршиться.