Як безпілотники допомагають Україні перемагати Росію

Безпілотники можуть стати важливим внеском у прокладанні шляху до поразки Росії

Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг нещодавно заявив про свої побоювання, що війна в Україні може вийти з-під контролю і перейти у повномасштабну конфронтацію між Росією та Заходом. Заява Столтенберга пролунала через кілька днів після того, як Україна завдала серії ударів з безпілотників по авіабазах на  території РФ. Наступного дня, 10 грудня, Росія застосувала надані Іраном безпілотники у відповідь, атакувавши ключове південне портове місто Одесу, залишивши без світла 1,5 мільйона людей. Відтоді повітряна війна ще більше загострилася. Про це йдеться в аналітичній публікації Стефана Вольфа, професора міжнародної безпеки Бірмінгемського університету та Девіда Гастінгса Данна, професора міжнародної політики Бірмінгемського університету на сторінках The Conversation, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Стефан Вольф

З перших днів війни Росія та Україна розгорнули широкий спектр військових і комерційних безпілотників. Але їх дедалі частіше – і ефективне – розгортання вказує на потенційний новий етап ескалації з важливими наслідками для України та її західних спонсорів. Обидві сторони використовували безпілотники для різноманітних завдань, включаючи збір розвідданих і бойові дії, а також документування військових злочинів.

Хоча велика увага надається використанню безпілотних літальних апаратів для нанесення ударів по російських військах з повітря, Україна також успішно застосувала безпілотники проти російських військово-морських засобів в окупованому Криму. Ще однією відносно новою особливістю війни в Україні є масове та дуже ефективне використання невеликих комерційних безпілотників цивільними добровольцями для збору розвідувальних даних. Це сприяло підвищенню обізнаності українських збройних сил про ситуацію, ідентифікації російських позицій і моніторингу переміщень військ.

Міжнародна спеціальна моніторингова місія в Україні стала піонером у використанні безпілотників для перевірки режиму припинення війни, встановленого першими з невдалих Мінських угод у вересні 2014 року. Але сам масштаб їх використання після початку російського вторгнення затьмарює все, що сталося до лютого 2022 року.

Чи допоможуть безпілотники перемогти Україні?

Вочевидь, що дрони мають достатньо переваг. Безпілотники мають більший радіус дії, ніж багато ракет, які зараз в арсеналі України. Вони дешевші, не вимагають такого ж рівня підготовки, який потрібен екіпажам пілотованих літаків, і не наражають українських військових на ризик втрати або захоплення.

Таким чином, безпілотники є засобом проникнення вглиб Росії та окупованої нею території, розширюючи охоплення України на кілька сотень кілометрів за нинішніми лініями фронту. Навіть якщо збитки, завдані нещодавніми атаками всередині Росії, були лише незначними, це стало важливою демонстрацією наступальних можливостей України. Здатність безпілотників ухилятися від протиповітряної оборони виявляє ще більше вразливості Росії та слугує важливою тактичною перемогою для підвищення морального духу.

Девід Гастінгс Данн

Водночас це ще й психологічний удар для Росії, який демонструє здатність українців завдавати ударів по ворогу на його території. І це також демонструє, що попередні сумніви щодо ефективності українських безпілотників ґрунтувалися на переоцінці можливостей протиповітряної оборони Росії.

Але наразі безпілотники рішуче не змінили хід цієї війни на користь України у стратегічному сенсі. Щоб це сталося, Україні знадобляться більш потужні системи протиповітряної оборони проти безпілотників-камікадзе, які Росія зараз розгортає з руйнівним ефектом проти інфраструктурних і цивільних об’єктів.

Атаки безпілотників навряд чи завдадуть втрат і шкоди, необхідних для того, щоб Росія припинила своє вторгнення. Україні також знадобиться більше артилерійських і ракетних систем великої дальності, які зможуть наносити потужніші удари по російських базах і об’єктах як на окупованій території, так і в самій Росії. У той же час постачання безпілотників з Ірану, найважливішого військового спонсора Росії, потрібно більш ефективно обмежити.

Ескалація неминуча?

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Вашингтон «не дозволяв і не заохочував» удари українських безпілотників по військових базах у Росії (хоча, як повідомляється, міністерство оборони США, принаймні, мовчазно схвалило ці атаки). Протягом усієї війни НАТО прагнув уникнути ескалації за межами України, і це включало обмеження на постачання певних різновидів зброї в Україну.

Удари українських безпілотників по військових об’єктах у Росії не обов’язково свідчать про кінець цієї стратегії. Націлювання на бази, з яких були запущені крилаті ракети по Україні, є законною оборонною тактикою для обмеження цих ударів.

Але це також свідчить про готовність з боку Києва атакувати Росію за межами окупованих українських територій і, принаймні, мовчазне схвалення Заходом такого підходу.  Це обмежить подальшу здатність Росії захищати незаконно анексовані українські землі, не кажучи вже про посилення інтенсивності її поточних зусиль для захоплення більшої території на Донбасі. Таким чином, безпілотники можуть стати важливим внеском у прокладанні шляху до поразки Росії.