На Київщині собаки реабілітують дітей російсько-української війни

Байс — американський пітбультер’єр, який виконує важливу та делікатну роботу в Україні — втішає дітей, які травмовані російсько-українською війною

Фото: AP Photo/Vasilisa Stepanenko

Цього тижня грайливий 8-річний сірий пес вчасно прибув до реабілітаційного центру на околиці української столиці, щоб приступити до своїх обов’язків. Поки Байс чекав у коридорі, у приміщенні, схожому на шкільний клас із картинами та книжками, десяток дітей сиділи за столом і слухали психолога Оксану Слєпову. Про це йдеться у спеціальному репортажі Associated Press, переказ якого пропонує Foreign Ukraine.

Сім дівчат і дев’ять хлопчиків — віком від 2 до 18 років — спочатку виглядають як школярі, які насолоджуються уроками. Але у них є конкретні історії: дехто був свідком того, як російські солдати напали на їх рідні міста і били родичів. Деякі – сини, доньки, брати чи сестри солдатів, які перебувають на передовій або загинули на фронті.

Вони збираються разом у Центрі соціальної та психологічної реабілітації – державному громадському центрі, де люди можуть отримати допомогу, щоб впоратися з травматичним досвідом після вторгнення Росії. Співробітники регулярно проводять психологічну терапію для всіх, хто так чи інакше постраждав від війни.

Фото: AP Photo/Vasilisa Stepanenko

Розташований у Боярці, передмісті приблизно за 20 кілометрів на південний захід від Києва, центр був створений у 2000 році як частина зусиль з надання психологічної підтримки людям, які безпосередньо чи опосередковано постраждали від вибуху на атомній станції у Чорнобилі.

Зараз центр зосереджений на дітях, які постраждали від війни. У ці дні, коли деякі райони знеструмлені після російських атак на українську енергетичну інфраструктуру, двоповерхівка – одне з небагатьох місць, де є світло та опалення.

Дарина Кокозей, власниця та вихователька собаки Байс, сказала дітям підійти по одному, щоб попросити його зробити кілька трюків. Він сів. Він підвівся на задні лапи. Витягнув лапу, або перекинувся. Потім групові обійми, а далі кілька смачних частувань для нього.

Понад 30 хвилин Байс дозволяв усім торкатися до себе та обіймати, не гавкаючи. Ніби нічого іншого не мало значення в той момент, ніби не було про що турбуватися — як, скажімо, війна, що спустошує їхню країну.

Деякі діти бояться гучних звуків, наприклад, коли хтось закриває вікно або коли чують шум літака. Деякі падають на підлогу або починають питати, чи поблизу бомбосховище.

Зокрема, двоє дітей з Куп’янська, міста на сході Харківської області, стали свідками того, як російські солдати увірвалися в їхній будинок з автоматами, схопили їхнього дідуся, одягли йому на голову мішок і побили.

Леся Кучеренко знаходиться тут із 9-річним сином Максимом. Вона сказала, що не може перестати думати про війну і про те, що може трапитись з її старшим сином, 19-річним десантником, який воює в місті Бахмут на сході Донецької області.

Фото: AP Photo/Vasilisa Stepanenko