Українці уже навчились відвідувати музеї з ліхтариками

Зруйновані будівлі та розграбовані колекції витворів мистецтва: агресивна війна Росії проти України становить велику небезпеку для музеїв

Оксана Підсуха працює директором музею у Києві. Нещодавно вона була гостею у Базелі, де працювала над виставкою «Народжені в Україні» у Художньому музеї. Картини з Київської національної галереї виставлені на загальний огляд – і захищені від бомбардувань. SRF взяли інтерв’ю в Оксани Підсухої і Foreign Ukraine пропонує з ним ознайомитись.

SRF: Оксано, наскільки зараз музеї в Києві перебувають під загрозою зникнення?

Оксана Підсуха: Київська картинна галерея, національний музей, який ми представляємо тут, у Базелі, постраждала внаслідок одного з останніх обстрілів центру міста. На щастя, Музей української діаспори, де я зазвичай працюю, досі не пошкоджений.

SRF: Що ці атаки означають для творів мистецтва?

Оксана Підсуха: Це проблема, з якою зараз стикаються усі українські музеї. Є музеї, які були повністю зруйновані. А на окупованих Росією територіях є розграбовані музеї. Там є цілі колекції, яких наразі вже немає. У великій небезпеці перебувають і музеї, що не на окупованій території. Важко захистити будівлю від ракетного удару.

SRF: Яка ситуація у Київській картинній галереї, яка сильно постраждала від бомбардувань?

Оксана Підсуха: Національний музей «Київська картинна галерея» цього року відзначив своє 100-річчя. Ювілей був у листопаді. У той день, коли відбулися урочистості, у музеї було багато гостей, і тоді по Києву було завдано особливо багато жорстоких ракетних обстрілів. Гості та співробітники музею перебували всередині під час цих нападів.

SRF: Наскільки сильно музей постраждав під час ракетних ударів?

Оксана Підсуха: Раніше вже були сильні бомбардування. 10 жовтня відбувся великий ракетний обстріл центру Києва, який сильно пошкодив музей. Усі вікна та історичні скляні стелі були зруйновані. Співробітники музею закрили вікна дерев’яними панелями, щоб музей продовжував працювати. Кияни, та й не лише кияни, не хочуть підкорятися страху й терору, а намагаються жити якомога повнішим життям навіть у цих умовах.

Оксана Підсуха

SRF: Як виглядає відвідування сильно пошкодженого музею?

Оксана Підсуха: Люди приходять до музею з ліхтариками. Вони носять пальта та куртки. Темно і холодно, бо електрика вимкнена. Іноді знову лунає повітряна тривога. Тож це ніколи не буває абсолютно безпечним та спокійним відвідуванням музею. Але всім важливо, щоб культурне життя у Києві тривало.

SRF:  Чи це означає, що ви намагаєтеся зберегти свій звичайний робочий режим?

Оксана Підсуха: Я працюю у своєму кабінеті у Музеї української діаспори щодня з початку війни. Але в Україні немає нормального життя. Приїхати до Швейцарії — як приїхати на іншу планету: світло не вимикають. Сирен повітряної тривоги немає. І коли я бачу в небі літак, я не відчуваю потреби падати на землю.

SRF: Чи підтримуєте ви контакти з іншими музеями України?

Оксана Підсуха: Ми мало контактуємо із музеями на окупованих територіях. Гарний приклад — мистецький музей у Херсоні, де ми одразу після звільнення зв’язалися з місцевими колегами. Ми дізналися трагічні новини: музей був пошкоджений та пограбований. Київське художнє товариство намагається допомогти цьому музею та передати йому нову колекцію.

SRF: Які ваші сподівання на майбутнє?

Оксана Підсуха: Я не лише сподіваюся, але й впевнена, що Україна переможе. І це почуття поділяють усі українці, від малого до великого. І я сподіваюся, що Росії доведеться відповісти за всі руйнування. За багато тисяч загиблих, за руйнування не лише музеїв та міст, але й екологічну руйнацію, насильство над країною та народом.