Масове використання безпілотників в Україні прискорює появу перших бойових роботів у світі

В Україні уже є напівавтономні ударні безпілотники та протидронове озброєння, які оснащені штучним інтелектом

Масове використання безпілотників в Україні прискорило довгоочікувану технологічну тенденцію, яка незабаром може вивести на поле бою перших у світі повністю автономних бойових роботів, відкриваючи нову еру у військових конфліктах. За словами військових аналітиків, учасників бойових дій і дослідників штучного інтелекту, чим довше триває війна в Україні, тим більша ймовірність того, що дрони будуть використовуватися для ідентифікації, вибору та нападу на цілі без допомоги людей. Це означало б таку ж глибоку революцію у військовій техніці, як поява кулемета. Про це йдеться в аналітичній публікації Associated Press, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

В Україні уже є напівавтономні ударні безпілотники та протидронове озброєння, які оснащені штучним інтелектом. Росія також стверджує, що володіє штучним інтелектом, хоча ці заяви є недоведеними. Але ще немає підтверджених випадків, коли будь-яка країна світу використовувала в бою роботів, які вбивали цілком самостійно. Експерти кажуть, що це може бути лише питанням часу, коли Росія чи Україна, або обидві країни, почнуть їх застосовувати.

«Багато країн розробляють цю технологію. Зрозуміло, що це не так вже й складно», — зазначає Закарі Калленборн, аналітик з інновацій у галузі озброєння з Університету Джорджа Мейсона.

Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров погоджується, що повністю автономні дрони-вбивці є «логічним і неминучим наступним кроком» у розробці зброї. За його словами, Україна проводить «багато досліджень і розробок у цьому напрямку».

«Я думаю, що потенціал для цього великий у наступні шість місяців», — зазначив Федоров у нещодавньому інтерв’ю Associated Press.

Український підполковник Ярослав Гончар, співзасновник некомерційної організації з інноваційних бойових безпілотників «Аеророзвідка», сказав у нещодавньому інтерв’ю, що бійці-люди просто не можуть обробляти інформацію та приймати рішення так само швидко, як машини.

«Українське військове керівництво наразі забороняє використання повністю автономної летальної зброї, хоча це може змінитися. Ми ще не перетнули цю межу – і я кажу «поки», оскільки я не знаю, що станеться у майбутньому», – зазначає Гончар.

Очолювана ним організація лідирує в інноваціях у галузі безпілотників в Україні, перетворюючи дешеві комерційні безпілотники на летальну зброю.

Росія могла б отримати автономний штучний інтелект від Ірану чи деінде. Поставлені Іраном безпілотники дальнього радіусу дії «Шахед-136» завдали шкоди українським електростанціям і тероризували мирних жителів, але вони не дуже розвинуті. В арсеналі Ірану є й інші безпілотники, які оснащені штучним інтелектом.

Без особливих проблем Україна могла б робити свої напівавтономні озброєні безпілотники повністю автономними, щоб краще витримувати перешкоди на полі бою. До таких безпілотників, зокрема зараз належать американський Switchblade 600 і польський Warmate, для яких наразі ще потрібна людина, щоб вибирати цілі.

Безпілотники вже можуть розпізнавати такі цілі, як бронетехніка, використовуючи каталогізовані зображення. Але існують розбіжності щодо того, чи достатньо надійна ця технологія, аби гарантувати, що дрони не помиляться і не заберуть життя людей, які не воюють.

У непереконливому звіті ООН стверджується, що роботи-вбивці дебютували під час конфлікту у Лівії у 2020 році, коли безпілотники турецького виробництва Kargu-2 у повністю автоматичному режимі вбили невизначену кількість бойовиків. Представник STM (компанії-виробника цих турецьких дронів) зазначив, що цей звіт ґрунтується на «спекулятивній, неперевіреній» інформації та його «не варто сприймати всерйоз». Він зазначив, що Kargu-2 не може атакувати ціль, доки оператор не скаже йому це зробити.

Повністю автономний штучний інтелект вже допомагає захищати Україну. Компанія Fortem Technologies зі штату Юта у США поставила українським військовим – системи полювання на дрони, які поєднують невеликі радари та безпілотні літальні апарати на базі штучного інтелекту. Радари призначені для ідентифікації ворожих дронів, які БПЛА потім виводять з ладу, стріляючи по них мережами — і все це без допомоги людини.

Кількість дронів із штучним інтелектом продовжує зростати. Ізраїль експортує їх десятиліттями, зокрема йдеться про таку модель, як Harpy. Інші приклади включають китайський безпілотний озброєний вертоліт Blowfish-3. Росія працює над підводним безпілотним літальним апаратом із штучним інтелектом та ядерною головкою під назвою «Посейдон». У Нідерландах зараз випробовують наземного робота з кулеметом 50-го калібру.

Наразі Пентагон не дав чіткого визначення «автономної зброї з підтримкою штучного інтелекту» і не дозволив жодної такої зброї для використання військами США. Будь-яка запропонована система повинна бути схвалена головою Об’єднаного комітету начальників штабів і двома заступниками секретаря. Але це не заважає розробляти таку зброю у США. Такі проекти реалізуються в Агентстві передових оборонних дослідницьких проектів, військових лабораторіях, наукових установах і у приватному секторі. Пентагон наголошує на використанні штучного інтелекту для посилення воїнів-людей. Військово-повітряні сили США вивчають способи об’єднання пілотів із операторами безпілотників.