Як бюрократія на Заході руйнує перспективи контрнаступу України

Захід надто повільно ухвалює рішення про постачання бронетехніки в Україну і якщо до цього додати ймовірність мобілізації ще кількох сотень тисяч резервістів у Росії, то перспективи для України на фронті виглядають не такими гарними, як у вересні чи жовтні 2022 року

Конрад Музика

Зараз тривають справжні перегони: хто перший буде навчений і добре екіпірований. Поки що Україна була лідером у цьому аспекті, і це не зміниться найближчими тижнями. Але варто пам’ятати, що Росія спирається на масу людей. Про це йдеться в інтерв’ю Конрада Музики, засновника компанії Rochan Consulting (яка спеціалізується на аналізі російської та білоруської армій) польському виданню Forsal і Foreign Ukraine пропонує з ним ознайомитись.

Forsal: Американці мають поставити в Україну батареї ЗРК Patriot і бойові машини Bradley, французи – машини AMX 10, німці – Marder, а також батареї Patriot. Наскільки ці поставки вплинуть на хід боїв?

Конрад Музика: Ми не знаємо, скільки саме військових транспортних засобів буде в кінцевому підсумку доставлено. Вашингтон пообіцяв надати 50 машин «Бредлі», але Париж і Берлін поки не назвали жодних цифр. Водночас, ми знаємо, що потреби Києва величезні. Українці планують створити три механізовані та бронетанкові корпуси з трьох-чотирьох бригад, тобто не менше кількох тисяч солдатів. Враховуючи лише потреби цих нових підрозділів, для їх оснащення потрібно не менше 600 БМП і 450 танків. Головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний заявив The Economist, що для перемоги над росіянами йому потрібно 300 танків, 600-700 БМП і 500 гармат. Проте варто поглянути на останні оголошення про допомогу Заходу. Це прорив, за яким можуть бути подальші поставки важкої техніки. Я очікую, що це початок більших поставок «Бредлі», і щонайпізніше за кілька місяців ми побачимо інформацію про перекидання західних танків до Києва. Щоб думати про перемогу у війні, Україні потрібно підключитися до західних ланцюгів постачання. Це дозволить їй підтримувати військові зусилля, здійснювати атаки та відвойовувати території, окуповані росіянами після 24 лютого 2022 року.

Forsal: Польща домагається доставки в Україну західних танків. Ми вже доставили Києву щонайменше 250 танків Т-72, ​​також є повідомлення, що Україна отримала ПТ-91 «Тварди»?

Конрад Музика: Скільки військових транспортних засобів вже передано, ми не знаємо. Але ми також не знаємо, яка стратегія польського уряду, коли справа доходить до збереження бронетанкового потенціалу нашої армії. Частину обладнання було вилучено з лінійних блоків, і подальший їх демонтаж є дуже ризикованим рішенням.

Forsal: Але ми у Польщі також купуємо – цього року має надійти перший батальйон б/у танків «Абрамс», а до кінця 2026 року варто очікувати ще 500 танків різних типів. Чи це заповнить прогалину?

Конрад Музика: Безумовно. Але темпи наших поставок в Україну такі швидкі, що на поповнення резервів потрібно три-чотири роки. А якщо ми подаруємо «Леопардів», то цей термін ще подовжиться. Сподіваюся, якщо ми зважимося на це, то матимемо додаткові гарантії безпеки – на території Республіки Польща повинні з’явитися бронетехнічні підрозділи інших країн НАТО.

Forsal: Є думки, що Захід вирішив доставити важку техніку через те, що росіяни готуються до великого наступу?

Конрад Музика: Справа не в тому, що становище українців раптом стало важким. Розвіддані, які надходять до лідерів НАТО, свідчать про те, що ці 300 тисяч мобілізованих резервістів у Росії можуть мати величезне значення на фронті. Кажуть також про другу хвилю мобілізації, яка може відбутися найближчими місяцями. Якщо це станеться, то матиме дуже великий вплив на наземні операції в Україні. Я думаю, що на основі цієї інформації було ухвалено рішення озброїти Україну. Але Захід надто довго ухвалює ці рішення, а військова техніка потрапляє в Україну надто повільно. Якщо врахувати, що від початку тренувань до здачі «Бредлі» в експлуатацію пройде не менше трьох місяців, у нас буде уже квітень на календарі – тоді обидві сторони забажають йти в наступ. А якщо до цього додати ймовірність мобілізації ще кількох сотень тисяч резервістів у Росії, то перспективи для України виглядають не такими гарними, як у вересні чи жовтні 2022 року.