Вирішальне поле битви українсько-російської війни: чому Україна ніколи не буде безпечною без Криму?

Агресія Росії проти України почалася у 2014 році в Криму і може закінчитися там же, оскільки на думку багатьох експертів, це ключовий регіон для закінчення війни

Війна в Україні може стати ще жорстокішою цього року через очікуваний великий наступ Росії та надходження більш досконалої західної зброї для посилення українських збройних сил. У цьому контексті генсек НАТО Йенс Столтенберг нещодавно попередив, що війна увійшла у «вирішальну фазу». Ця нова фаза війни може перенести поле битви на територію, яка має вирішальне значення для військового потенціалу Росії в Україні: Крим. Про це йдеться в аналітичній публікації Business Insider, переказ якого пропонує Foreign Ukraine.

Чорноморський півострів, який був захоплений російськими військами та незаконно анексований Путіним у 2014 році, послужив плацдармом для російського вторгнення 24 лютого 2022 року та допоміг російським військам захопити більшу частину південної України. Крим продовжує залишатися базою для російських літаків і військових кораблів.

«Вирішальний етап для цієї війни – це Крим. Український уряд не може бути задоволеним тим, що Росія зберігає контроль над Кримом. Україна ніколи не буде в безпеці, поки Росія утримує Крим», – заявив генерал-лейтенант у відставці Бен Ходжес, колишній командувач армією США в Європі.

Росія окупувала Крим і більшу частину південної України, включаючи міста Мелітополь і Маріуполь, що забезпечує їй сухопутний коридор, який з’єднує її власний кордон із Кримським півостровом. Цей район є ключовим маршрутом постачання для російських військових. На півострові, розміром приблизно з Массачусетс, розташовано багато військових баз і російський Чорноморський флот.

Крим, анексований Російською імперією за Катерини Великої у 1783 році, також має велике символічне значення для Путіна, який пов’язав війну Росії в Україні з її імперським минулим. Путін назвав Крим «святою землею» для Росії. У багатьох аспектах незаконна анексія Криму у 2014 році створила основу для повномасштабної загарбницької війни, яку розпочав Путін у 2022 році.

Боротьба за повернення Криму може бути надзвичайно кривавою у війні, яка вже призвела до величезних жертв з обох сторін. Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі, який стверджував, що для припинення війни необхідні переговори, заявив у листопаді 2022 року про невисоку ймовірність того, що Україна виштовхне Росію з Криму, «найближчим часом у військовому плані».

Проте, схоже, також зростає група військових експертів, які вважають, що повернення Криму має важливе значення для довгострокового виживання України і може посилити переговорну силу Києва на майбутніх мирних переговорах.

«Поки півострів залишається в руках Кремля, Україна — і українці — не можуть бути вільні від російської агресії. Після місяців успіху на полі бою стає зрозуміло, що Україна здатна звільнити Крим. Тому Україна повинна планувати звільнення Криму — і Захід має планувати допомогу для цього», — нещодавно написав у Foreign Affairs колишній міністр оборони України Андрій Загороднюк.

Крим – це наша земля

Президент України Володимир Зеленський пообіцяв вигнати російські війська з усієї окупованої території, включно з Кримом. З огляду на те, що найближчим часом очікується початок нового російського наступу, і палке бажання відновити контроль над окупованими територіями, Київ наполегливо наполягає на більш досконалій зброї із Заходу.

«Крим – це наша земля, наша територія, наше море і наші гори. Дайте нам вашу зброю, і ми повернемо нашу землю», – сказав Зеленський під час відеозв’язку на Всесвітньому економічному форумі в Давосі.

США та Німеччина оголосили, що відправлять в Україну передові танки Leopard і M1 Abrams. Україна підкреслила, що танки будуть необхідними для відновлення контролю над окупованими територіями, які росіяни замінували, і, ймовірно, захищатимуть мережею окопів.

Президент США Джо Байден заявив, що Сполучені Штати передадуть Україні 31 танк M1 Abrams. Перед цим оголошенням високопоставлений чиновник американської адміністрації сказав журналістам, що танки були доставлені не лише для посилення обороноздатності України, але й для того, щоб вона могла повернути собі «суверенну територію». Чиновник зазначив, що це стосується і Криму.

Багато провідних військових експертів кажуть, що побоювання Заходу стосовно надання різних видів зброї затягують війну та ускладнюють Україні боротьбу з російськими окупантами у вирішальний момент.

«Надання Україні танків є «дуже важливим і вони є лише частиною загальних зусиль, необхідних Україні для перемоги над російськими військами та витіснення їх з Криму. Щоб успішно вибити Росію з Криму, Україні знадобиться високоточна ударна зброя великої дальності, така як ракети ATACMS великої дальності, які можна запускати з пускової установки HIMARS, встановленої на вантажівці. Звільнення Криму може бути досягнуто шляхом ізоляції півострова повітряними та наземними ударами, щоб розірвати та порушити головний зв’язок Росії з Кримом – Керченський міст. Як тільки Крим буде ізольовано, Україні доведеться застосувати «широкий набір ракет далекого радіусу дії проти відкритих російських об’єктів і груп у Криму, змусивши їх покинути півострів», – вважає Ходжес.

Поки що адміністрація Байдена відкладає поставку в Україну ракетних систем великої дальності, які можуть бути використані для удару по Росії або для досягнення деяких об’єктів у Криму.

«Ми переступили поріг»

Якщо Україна вирішить повернути Крим, це може відновити побоювання, що Путін може вдатися до використання ядерної зброї. З початку війни Путін зробив низку ядерних погроз, пообіцявши захистити територіальну цілісність Росії.

Однак, багато провідних військових аналітиків неодноразово заявляли, що ядерні погрози Путіна, в основному, спрямовані на стримування подальшої підтримки Заходом України, і вони скептично ставляться до того, що він дійсно використає таку зброю.

Зараз мало шансів, що Росія та Україна проведуть переговори про припинення війни. Рішення Путіна незаконно анексувати чотири українські території у вересні 2022 року, незважаючи на те, що російські війська не окупували ці регіони повністю, фактично виключило можливість переговорів. Україна чітко дала зрозуміти, що не погодиться на жодну угоду, яка вимагає від неї територіальні поступки, і дуже малоймовірно, що Москва коли-небудь відмовиться від своїх нових територіальних претензій в Україні.

Одним словом, бойові дії триватимуть, а прихильність Заходу до війни настільки глибока, що вона досягла точки неповернення.

«Зовнішня політика спирається на довіру держав, особливо на довіру великих держав. Якщо США та їхні головні союзники сприйматимуться як неспроможні захистити жертву агресії на європейському континенті – уявіть, що це означає для зовнішньої політики в інших країнах? Зараз для Заходу поразка України є неприйнятною», – зазначив Жерар Аро, колишній постійний представник Франції в ООН.