У Польщі спалахнула інформаційна війна Росії проти України

Хоча переважна більшість поляків досі підтримують Україну та українців, російська інформаційна війна, яка ведеться з високою інтенсивністю від початку збройного конфлікту, починає впливати на ставлення деяких груп у Польщі

У польському інтернет-просторі спотерігається активізація антиукраїнської інформаційної війни. Понад 70 каналів у Telegram вже поширюють польською мовою контент, який відповідає російським інтересам. У Facebook діють кількатисячні групи, які відкрито виступають проти «українізації Польщі». Також є інформаційні канали з багатотисячною аудиторією. Деякі з них, ймовірно, реалізовані, підтримані чи інспіровані кремлівськими пропагандистами. Про це свідчить не лише копіювання наративів російських медіа, але й професійна підготовка опублікованих матеріалів та використання джерел, що належать до кремлівської пропаганди. Про це йдеться в аналітичній публікації Анни Мєржинської, аналітика соціальних мереж, інформаційних загроз, особливо російської дезінформації в Польщі та онлайн-маніпуляцій на сторінках OKO.press, переказ якого пропонує Foreign Ukraine.

Антиамериканський протест

Хоча переважна більшість поляків досі підтримують Україну та українців, російська інформаційна війна, яка ведеться з високою інтенсивністю від початку збройного конфлікту, починає впливати на ставлення деяких груп у Польщі. Це, насамперед, антисистемні кола, які поширюють антипандемічні та антивакцинальні теорії змови під час пандемії коронавірусу. До угруповань, які формувалися на той час, підключилися проросійські активісти.

Анна Мєржинська

Одну з найрадикальніших груп – так званих «співвітчизників» – створили Войцех Ольшанський і Марцін Осадовський. Ольшанський – давній активіст проросійських поглядів. Зараз він відбуває покарання у місцях позбавлення волі за підбурювання до злочину. Проте, його відсутність на волі не обмежувала активності очолюваного ним руху. Саме його соратники організували акцію протесту у Варшаві 21 січня 2023 року.

Офіційно марш проводився як протидія війні, але під час заходу Росія взагалі не згадувалася. Начебто не Росія була агресором у війні, яка триває в Україні, а… США. Було багато антиамериканського та антинатовського контенту. Наприклад, банер, на якому абревіатура НАТО читалася як «Нальоти, атаки, терор, окупація». На іншому – закривавлений американський прапор і напис: «Армія SZAP – геть з Польщі! Злочинці! В пекло!” (SZAP – це скорочення від: Сполучені Штати Америки, використовується ультраправими). Деякі мітингувальники також несли картонні коробки з власноруч зробленими написами з гаслом російською мовою: «Це не наша війна». Меседж маршу був однозначним: у війні в Україні винен «злочинний» Захід, а не Росія.

Під час акції протесту були прояви агресії. Учасники напали на Конрада Дулковскі, президента Центру моніторингу расистської та ксенофобської поведінки. Дулковський хотів записати марш, але його публічно ображали, плювали і неодноразово штовхали. Невелику контрдемонстрацію українців закидали нецензурною лексикою. Агресії зазнала і Катажина Костянтин, більш відома як бабуся Кася. Вона стояла зі своєю хоругвою біля Стовпа Зигмунта, де мав завершитися похід. Спочатку у неї відібрали банер, вульгарно ображали, а потім сильно штовхнули. У неї також хтось намагався вирвати телефон.

Кампанії – послідовники проросійської «Зміни»?

Цей марш сподобався проросійським активістам з інших кіл. Томаш Янковський, колишній секретар проросійської партії «Zmiana», заснованої у 2015 році Матеушем Піскорським (партія не зареєстрована, а Піскорського судять за шпигунство), написав у Facebook:

«У суботу я знімав антивоєнну демонстрацію, і це був перший раз за рік, коли ви могли відчути силу. Банери зі згадками про війни, спровоковані США, вимога вийти з НАТО, плюс «природні ресурси є власністю польського народу». Адже це були програмні засади «Зміни». (…) Плюс чудова організація. І під час акції, незважаючи на жахливу погоду, з легкої руки, тисяча людей, хоча їх лідер сидить у в’язниці.(…) У всякому разі, на демонстрації було досить багато відомих обличь, з колишньої Зміни, від лівих, покинутих лідерами, від різних національних формувань…) Саме завдяки «Соотечественникам-товаришам» тепер неможливо переконати людей, що тільки «російські агенти» не хочуть польського самогубства».

Антиукраїнські групи на Facebook

Записи протесту показали російські ЗМІ. Вони також масово поширювалися на антиукраїнських сторінках у Facebook та спільнотах, які там постійно діють. Група «Стоп українізації Польщі» (7000 учасників) утворилась після трансформації групи «Ми не віримо в пандемію Covid-19». Це чудово відображає процес формування польських антисистемних кіл: від протидії пандемії до поширення російської пропаганди про війну в Україні.

Інша група з подібною назвою «Стоп українізації Польщі» була заснована через місяць після початку війни і має 4,3 тисячі послідовників на Facebook. 15,5 тисяч послідовників має група під керівництвом відомої активістки Катажини Соколовської «Український геноцид на Волині та в Малопольщі». Є й групи, які на перший погляд не асоціюються з антиукраїнськими меседжами, хоча з’являються там чи не щодня – наприклад, «Пробудимо поляків, поки не пізно» (10 тисяч учасників). Вона належить Славоміру Богуславу Чеху з Конфедерації Корони Польської – партії депутата Гжегожа Брауна. 24 січня 2023 року він опублікував на своїй сторінці у Facebook таку заяву:

«Я НЕ ЗА УКРАЇНУ. Україна, де Верховний суд не засуджує нацистську діяльність СС-Галичина. #Україна, де встановлені пам’ятники Степану Бандері, Роману Шухевичу… В якій культ Бандери та УПА прославляється Верховною Радою цієї країни (sic). (…) Кінець підтримки та надсилання зброї бандерівцям. Так, за демілітаризацію та денацифікацію України».

Радикальний сайт – заблоковано

У Facebook також є антиукраїнські сторінки. За групою «УПА, Україна та Польща» стежать 6,5 тисяч користувачів. Ще за однією, під назвою «Український злочин у Польщі» – майже 5 тисяч. Kedyw Poznań, який опублікував один із найпопулярніших репортажів про антиукраїнську акцію протесту 21 січня 2023 року, має 8,4 тисячі підписників.

Найрадикальнішим і водночас професійно керованим сайтом стала нещодавно видалена Фейсбуком група «Стоп українізації Польщі» (це найпопулярніше антиукраїнське гасло, тому й багато груп і сторінок із такою назвою). Там можна було знайти матеріали з російських пропагандистських джерел, наприклад, з порталів News Front і Global Times. Також адміністратори мали доступ до численних фотографій злочинних подій, нібито скоєних українцями у Польщі. Джерела цих фотографій не вказуються.

Сайт також містив:

  • записи, що закликають до негативних відгуків щодо українських ресторанів, які відкриваються у Польщі;
  • дискусії з кримінальними погрозами проти відомого українського активіста у Польщі;
  • заклик від грудня 2022 року підписати петицію, адресовану уряду Польщі. У зверненні містилася неправдива інформація про те, що «кожна полячка і кожен поляк повинні прийняти якусь українку/якусь українську родину!! Якщо ви відмовитеся, вам можуть загрожувати неконституційним покаранням, починаючи від штрафів і закінчуючи тюремним ув’язненням!!»;

Один із найрадикальніших записів стосувався Степана Бандери, націоналістичного українського політика часів Другої світової війни. «Степан Бандера — повія Гітлера: зоофіл, колабораціоніст нацистів, мазохіст, сатаніст і педофіл», — такими словами починався великий запис про нього. Сторінку заблоковано, але подібний контент досі можна знайти у Facebook.

Інформаційна служба Креси

Також на антиукраїнських групах поширювалися посилання на статті Інформаційної служби Креси. Це не черговий анонімний веб-сайт, а блог, пов’язаний з Асоціацією Kresy Wschodnie – спадщина та пам’ять зі Щецина. Як пишуть на сайті організації, її метою є «збереження пам’яті про Східні Кресовища Республіки Польща та вшанування внеску кресов’ян в історію Польщі». Головою є отець Казімеж Лук’янюк, капелан прикордонних громад Щецинської єпархії. Був одним із ініціаторів спорудження Пам’ятника жертвам українських націоналістів на Центральному кладовищі в Щецині.

Серед «дружніх сайтів», вказаних асоціацією, є Kresowy Serwis Informacyjny. А на ньому, наприклад, опублікована стаття від листопада 2022 року: «Українські злочинні угруповання – Україна найкорумпованіша країна світу». Починається вона такими словами:

«Українська організована злочинність може заразити Росію, ЄС і США. Україна може стати другою великою помилкою європейської зовнішньої політики після Югославії, адже це найбільша корумпована держава у світі, незважаючи на політичні заяви, які лунали в Києві після Євромайдану. Про це йдеться у звіті про ситуацію в Україні, підготовленому Швейцарською обсерваторією з організованої злочинності, який потрапив у розпорядження РИА Новости. РИА Новости — це російське державне інформаційне агентство. Наприкінці статті автор вказав свої джерела – дві статті з російського Sputnik.

Згідно з інформацією на сайті, серед найбільш прочитаних текстів (за різні роки) на Інформаційній службі Креси є:

– «Засуджений українцями, що працюють в Ольштині, польський патріот – антибандерівець у суді»,

– «СУОЗУН: Публікуємо назви геноцидів ОУН-УПА. Вони вбили всіх польських пасажирів у поїзді».

– «Українські служби пильнують кресов’ян у Польщі»,

– «Декалог українського націоналіста».

Kresowy Serwis Informacyjny також має свій акаунт у Facebook. Там у нього майже 3000 підписників.

Можливо російська пропаганда, але…

На каналі Be Na Bieząco (скорочено BNB) використали незвичний спосіб подачі російського та антиукраїнського контенту. У нього 151 000 підписників у Facebook і 359 000 підписників на YouTube. Керує ним Мацей Подставка. Опубліковані відео містять матеріали російських чи проросійських ЗМІ, а також думки російських експертів, які потім коментує Подставка. З одного боку, це вказує на те, що ми можемо мати справу з російською пропагандою. Але з іншого боку … Давайте розглянемо на конкретних прикладах, як це виглядає.

27 грудня 2022 року BNB випустив відео під назвою «Терміново! Польща ГОТОВА ЗАХОПИТИ Київ?»

Починається відео репортажем Незалежного політичного журналу. Це анонімний портал, який роками поширював російський наратив у Польщі. З матеріалу BNB можна дізнатися, що: «Лідер правлячої в Польщі партії «Право і справедливість» Ярослав Качинський готує поляків до військових дій в Україні та повернення західноукраїнських територій, повідомляє Незалежний політичний журнал. Качинський вже вибрав дату початку визвольного походу на Київ – 4 травня. Виглядає реально, адже з 23 по 27 березня поляків призивають на військові навчання, які триватимуть 33 дні.

Далі Мацей Подставка повідомляє: «Нам може здатися, що це типовий приклад російської пропаганди, про що вони піклуються. (…) Це має викликати страх, тобто розпалити розбрат і ненависть між Польщею та Україною».

Інший приклад: матеріал під назвою «Польща ПРИРЕЧЕНА на поділ?! Росія і США позначили кордон» від 7 грудня 2022 року. Польщі загрожує черговий поділ через дії Великої Британії та її провокації проти США та Росії. (…) Російський експерт Михайло Хазін вважає, що ситуація може закінчитися для Польщі найгіршим чином – черговим поділом. Щоб уникнути такої долі, сусідній Литві варто уникати реалізації британських планів. Хазін радить Польщі зробити те саме, але сумнівається, чи переможе в цій країні конструктивна політична сила».

Російський експерт погрожує Польщі поділом. А Мацей Подставка коментує: «Будемо сподіватися, що нам не доведеться знову переживати те, що було 100 років тому. Однак, зауважимо, що ми повністю позбавлені можливості самовизначення. Ми не можемо вирішувати нормально, ми не втручаємося, ми абсолютно нейтральні, як і країни, які зазвичай виграють від цього», – констатує він.

Далі він пояснює: «Якщо ми перестанемо платити або за Європейський Союз (…) або за НАТО, і у нас також будуть інші відносини зі Сполученими Штатами після того, як Байден прийшов на посаду, тоді все може бути зовсім іншим. І Володимир Путін теж це бачив. Зрештою, навіщо він спровокував цей конфлікт в Україні? Через дурні рішення Джо Байдена!»

Тож у конфлікті в Україні звинувачують американського президента. Цей висновок ідеально пасує до антиамериканських транспарантів із січневого маршу у Варшаві.

У матеріалі BNB від 21 січня 2023 року «Що насправді українці думають про поляків? Це ДОСЛІДЖЕННЯ змінює все!» Ви можете переглянути фрагмент програми російського державного телебачення. А також послухайте, що думає про поставки зброї із Заходу російський військовий оглядач Віктор Баранієць.

Також активно поширюються такі російські наративи:

  • нападки на США, НАТО та Європейський Союз і підрив довіри до них;
  • збудження образи на Україну та українців;
  • доведення того, що Польща, допомагаючи Україні під час війни, послаблює власну обороноздатність;
  • послаблення добрих відносин між Польщею та Україною, наприклад, через наратив про запланований поділ України Польщею;
  • довести, що українці, які перебувають у Польщі, небезпечні для поляків;
  • порівнюються сучасні стосунки з Україною з волинським злочином.