Ефект газового бумеранга: як Росія програла енергетичну війну проти Європи

Росія зараз майже немає шансів повернутися до свого колишнього домінуючого статусу на енергетичних ринках Європи

Володимир Путін сподівався використати експорт газу цієї зими, щоб шантажувати Європу та послабити західну підтримку України. Натомість ця тактика, схоже, призвела до катастрофічних наслідків і критично підірвала позиції Росії на європейських енергетичних ринках. Про це йдеться в авторській колонці Аури Сабадус, експерта Міжнародного центру дослідження товарних ринків на сторінках Atlantic Council, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Аура Сабадус

У вересні 2022 року я передбачала, що план Путіна скоротити постачання газу до Європи та змусити європейських споживачів мерзнути зазнає краху. Оскільки холодна пора майже закінчилася, цей прогноз наразі виявився вірним. Всупереч очікуванням Кремля, західні споживачі не лише залишалися в теплі у своїх домівках; багато європейських компаній фактично звертаються до України з метою розміщення надлишкових обсягів газу в її сховищах.

Варто визнати, що Європі пощастило. Попит і пропозиція були збалансовані, оскільки споживання залишалося невеликим завдяки сприятливій погоді і падінню промислового попиту. Тим часом. на глобальному ринку було достатньо альтернативних поставок зрідженого природного газу (ЗПГ) на тлі відсутності конкуренції з боку Китаю, який бореться з наслідками пандемії коронавірусу.

Це також було пов’язано зі стійкістю європейських ринків, які швидко відреагували на рішення Росії скоротити постачання газу до мінімуму у 2022 році, що змусило ціни на газ досягти рекордних рівнів. Енергетична війна Путіна проти ЄС не порушила рішучості Європи, а змусила прискорити енергетичний перехід, завершивши проекти, про які давно забули, і шукати альтернативні джерела постачання, щоб закрити гострий дефіцит російського палива.

Оскільки до кінця 2022 року частка Росії в європейському імпорті різко впала з 40% до менш ніж 10%, європейські компанії звернулися до глобальних ринків ЗПГ, закупивши 96,3 мільйона тонн у 2022 році проти 56,3 мільйона тонн у 2021 році. Завдяки низці політик, які передбачають обов’язкові цільові показники зберігання, більшість підземних об’єктів досягли 90% або вище заповненості до початку опалювального сезону 1 жовтня 2022 року, перевищивши цільовий показник на десять відсоткових пунктів. Це означає, що коли зима добігає кінця, сховища залишаються заповненими на одному з найвищих рівнів, а ціни на газ впали до 16-місячного мінімуму.

Існують тривалі ризики: несподіване різке похолодання в лютому або на початку весни, різке відновлення попиту в Китаї або ймовірність значної ескалації в Україні, які можуть налякати ринки та призвести до більшої волатильності або стрибків цін. Незважаючи на ці потенційні загрози, європейські енергетичні ринки зараз явно краще підготовлені до поглинання потенційних потрясінь.

Європа працює над розширенням своїх потужностей з імпорту ЗПГ, які цього року мають зрости не менше ніж на 20%. Безсумнівно, багато що залежатиме і від наявності поставок ЗПГ у всьому світі. Проте той факт, що Німеччині вдалося ввести в експлуатацію три LNG-термінали менш ніж за рік, щоб замінити російський газ, вказує на надзвичайну здатність європейських ринків реагувати на суворі виклики.

Проекти, які довго відкладалися або були забуті, не тільки воскресили, але й швидко завершили. Наприклад, після багатьох років коливань, Болгарії вдалося ввести в комерційну експлуатацію інтерконектор з Грецією, який дозволяє болгарам отримувати альтернативний каспійський газ і ЗПГ. Тим часом, Німеччина і Франція встановили двонаправлені газові потоки, що дозволить Німеччині не тільки експортувати газ до Франції, але й імпортувати з цього напрямку. Навіть Румунія, яка довгий час була проти експорту газу внутрішнього видобутку, продавала його до сусідньої Болгарії.

Енергетична війна Путіна проти Європи послужила каталізатором для проектів відновлюваної енергетики. Завдяки прискореному процесу отримання дозволів у всьому ЄС, встановлення сонячних панелей і теплових насосів досягнуло одного із найвищих показників. У 2022 році потужність сонячної енергії зросла на 41,4 ГВт або на 25% до 208,9 ГВт у 2022 році, а у 2023 році вона буде зростати ще швидше.

Російський імпорт вугілля та нафти також постраждав від низки європейських санкцій, оскільки споживачі з ЄС припинили споживати вугілля та морську нафту в другій половині 2022 року. Це означало, що частка Росії в імпорті вугілля та нафти в ЄС знизилася до менше ніж 15% у 2022 році. Згідно з останніми даними Євростату, у 2022 році цей показник становив понад 45% для вугілля та 25% для нафти.

Зараз є ознаки того, що великі економіки Європи можуть уникнути рецесії, і енергетичні ринки відновлюють рівномірність, але цього не можна сказати про газовий сектор Росії. Загальний видобуток газу в Росії впав на 12% у 2021 році до найнижчого рівня з 1990 року. Ситуація ще гірша для «Газпрому», видобуток якого впав на 20% у 2022 році, який став найгіршим в історії компанії. «Газпрому» вдалося збільшити експорт газу до Китаю на 5,4 млрд кубометрів, але він втратив більшу частину свого європейського ринку (140 млрд кубометрів).

«Газпром», можливо, зараз намагається частково відродити свої статки, використовуючи Туреччину як запасний варіант. Це може дозволити Москві відшкодувати принаймні частину збитків, зафіксованих у 2022 році. Водночас, фундаментальний характер зрушень, які відбулися за останній рік, означає, що Росія зараз майже немає шансів повернутися до свого колишнього домінуючого статусу на енергетичних ринках Європи.