Польща вперше в історії стала найбільшим торгівельним партнером України

Це пов’язано з тим, що Україна наразі в основному закуповує продукцію з високим ступенем обробки, яку легше транспортувати автомобільним транспортом і завдяки цьому Польща випередила Китай і стала найбільшим торгівельним партнером України у 2022 році

Російське вторгнення призвело до скорочення зовнішньої торгівлі України. Це також спричинило значні зміни в географічній структурі імпорту та експорту товарів. Через блокаду Росією українських портів, вони втратили статус основних експортних воріт України. Нового важливого значення набули залізничний та автомобільний транспорт, яким Україна після 24 лютого 2022 року експортувала та імпортувала найбільше товарів за кордон.

Славомір Матущак

Таким чином, Європейський Союз зміцнився як головний торгівельний партнер Києва як з точки зору експорту, так і з точки зору імпорту, а Польща – вперше в історії – стала найбільшим торгівельним партнером України серед усіх країн світу. Про це йдеться в аналітичній публікації Славоміра Матущака, головного експерта Центру східних досліджень імені Марка Карпіа, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Загальні підсумки

У 2022 році в Україні зафіксували дуже глибоке падіння експорту (-35,1%) та імпорту (-24,2%). Крім причин, суворо пов’язаних з війною (втрата частини території, збитки експортоорієнтованих галузей промисловості), варто враховувати і блокаду портів на Чорному морі, через які вивозилося близько двох третин експортних товарів до російської агресії. Блокаду було частково знято у серпні 2022 року, але лише щодо сільськогосподарської продукції, а не інших ключових позицій зовнішньої торгівлі, таких як залізна руда та продукти металургійного виробництва. Варто підкреслити, що вплив бойових дій на експорт насправді більший, ніж той, який зафіксовано у зведених даних за 2022 рік, оскільки вони включають також довоєнні місяці: січень і майже весь лютий, коли в Україні зафіксували дуже хороші результати, які були пов’язані з відновленням економіки після пандемії.

Динаміка зовнішньої торгівлі

Російська агресія призвела до різкого обвалу торгівлі – вже у березні 2022 року експорт впав на 49,5%, а імпорт аж на 70,7%. Це пояснювалося також тим, що Росія і Білорусь були важливими економічними партнерами України до війни, особливо в частині імпорту палива. Після 24 лютого 2022 року торгові відносини з Росією припинилися, і показники, включені в річну статистику, в основному стосуються січня-лютого минулого року. Така ситуація стосується і Білорусі, хоча в цьому випадку обмеження економічного обміну було більш розширеними у часі. У наступні місяці ситуація у сфері імпорту частково стабілізувалася (у грудні 2022 року падіння становило 23,7% порівняно з відповідним місяцем попереднього року), але в експорті залишається дуже складною (-49% у грудні 2022 року).

Транспортна галузь

До війни основним шляхом експорту українських товарів як за вартістю, так і за обсягом був морський шлях. Блокаду, яку застосовувала російська армія в перші дні після вторгнення, вдалося обмежено обійти шляхом більш широкого використання українських портів на Дунаї, але лише відкриття зернового коридору у серпні 2022 року дозволило відновити значну роль морського транспорту. При цьому варто зазначити, що у грудні 2022 року він був на 60% меншим, аніж у січні 2022 року. З початком війни автомобільний і залізничний транспорт набули більшого значення, а основною артерією зовнішнього збуту українських товарів стали пункти пропуску на сухопутному кордоні з ЄС, особливо з Польщею. Порти України не відігравали такої важливої ​​ролі в імпорті товарів (близько 25% усіх товарів). Після російської агресії автомобільний транспорт посилив своє домінуюче значення – з липня 2022 року приблизно 75% імпортних товарів було завезено саме таким чином, і в наступні місяці його частка продовжувала зростати.

Регіональний розподіл

Зміни у торгівлі відрізняються залежно від географічного регіону. Експорт України до Європейського Союзу зріс на 1,7%, а ЄС зміцнив позиції основного покупця українських товарів (на країни-члени припадає 64% зовнішніх продажів). В інших регіонах світу можна спостерігати зниження на кілька десятків відсотків. З імпортом ситуація дещо інша – на ЄС припадає 51% імпортованих в Україну товарів, причому падіння поширюється на всі регіони, крім Близького Сходу. Російська агресія, внаслідок якої, було заблоковано порти на Чорному морі та окуповано порти на Азовському морі, призвела до значного зниження експорту до більшості найважливіших торговельних партнерів України, зокрема Китаю (-69%) та Індії (-64). %). Водночас блокада портів призвела до необхідності пошуку альтернативних ринків збуту, що призвело до зростання експорту в усі прикордонні з Україною держави – до Румунії на 150%, до Словаччини на 51%, до Угорщини на 40% та до Польщі на 27%. У сфері імпорту ситуація дещо інша, ніж у сфері експорту. Хоча товарів було імпортовано менше, ніж у попередньому році, падіння не таке різке. Це пов’язано з тим, що Україна в основному закуповує продукцію з високим ступенем обробки, яку легше транспортувати автомобільним транспортом. Завдяки цьому, Польща випередила Китай і стала найбільшим торгівельним партнером України серед усіх країн світу у 2022 році.

Товарознавча характеристика

Російська агресія вплинула на скорочення експорту у всіх галузях економіки. Порівняно найменше це вплинуло на реалізацію агропродовольчої продукції (скорочення на 15,5%), однак в інших галузях, які займають важливе місце в експорті, падіння було драматичним – реалізація металургійної продукції скоротилася на 62%, а мінеральної сировини – на 49%. У 2021 році на ці категорії припадало 24% та 12% українського експорту відповідно. Завдяки «Зерновому коридору», обсяги продажу найважливіших агропродовольчих товарів (наприклад, соняшникової олії) трохи впали і навіть трохи зросли в ціні, як і кукурудза. Зниження стосувалось всіх основних товарних позицій українського імпорту за двома винятками, які безпосередньо пов’язані з війною. Знищення єдиного діючого в Україні НПЗ змусило Київ збільшити імпорт палива з ЄС (до 24 лютого 2022 року більшість цієї продукції надходила з Росії та Білорусі). У свою чергу, масовані ракетні обстріли енергетичної інфраструктури, які розпочалися у жовтні 2022 року, призвели до сплеску імпорту електрогенераторів.

Перспективи

Схоже, незалежно від того, чи триватимуть бойові дії з нинішньою інтенсивністю у 2023 році, чи конфлікт буде частково заморожений, значних змін у зовнішній торгівлі України порівняно з минулим роком очікувати не варто. Поки триває війна, важко очікувати відновлення економіки, яке призвело б до зростання експорту та імпорту. Згідно з поточними прогнозами, передбачається у кращому випадку мінімальне зростання українського ВВП на кінець цього року. Питання про подальше функціонування зернового коридору залишається відкритим, оскільки термін дії угоди формально закінчується у середині березня 2023 року. Якби Росія заблокувала її продовження, що малоймовірно, це було б болючим ударом для українського продовольчого експорту. З іншого боку, теоретично можливе розширення коридору на інші товари, насамперед на металургійну продукцію та залізну руду, чого Київ інтенсивно прагне, але через протидію Росії, шанси на це наразі мінімальні.