Ерозія довіри: як Росія програє і виграє інформаційну війну у світі

Через рік війни Росія продовжує поширювати неправдиві та оманливі заяви, щоб виправдати свої дії, виставляючи Україну та НАТО агресорами та заперечуючи власну відповідальність за вторгнення

Російсько-українська війна триває не тільки на землі та у повітрі за допомогою танків, артилерії та винищувачів. Вона також відбувається в Інтернеті, де Кремль та його союзники використовують пропаганду, фейкові акаунти у соціальних мережах, підроблені документи та маніпульовані відео та зображення, щоб поширювати неправдиві наративи, намагаючись відвести провину від Москви та підірвати підтримку України. Про це йдеться в аналітичній публікації американського видання NPR, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

«Щоб перемогти Україну на полі бою, Росії також потрібно було задушити всі симпатії та підтримку України», — пишуть аналітики Digital Forensic Research Lab Atlantic Council у новій доповіді, що аналізує інформаційні операції Кремля в Україні.

Через рік війни Росія продовжує поширювати неправдиві та оманливі заяви, щоб виправдати свої дії, виставляючи Україну та НАТО агресорами та заперечуючи власну відповідальність за вторгнення.

Це продовження стратегії, якої президент РФ Володимир Путін дотримувався задовго до 24 лютого 2022 року — починаючи з 2014 року, коли Росія анексувала Крим і підтримала сепаратистів на сході України.

Це включає в себе неправду, як-от твердження, що Україною керують нацисти за підтримки США, що стало темою нещодавнього документального фільму, опублікованого в Інтернеті державним мовником Russia Today. За даними Newsguard, компанії, яка оцінює довіру до інформаційних веб-сайтів, це один із 50 таких фільмів, які Russia Today опублікував після вторгнення — майже один на тиждень.

Але на цьому фальшиві заяви не закінчуються. Російські ЗМІ та кампанії, пов’язані з Кремлем, зображують український уряд сатаністами й терористами. Вони заперечували задокументовані звірства російських військових проти мирних жителів у Бучі та стверджували, що бомбардування пологового будинку у Маріуполі було сфальсифіковано з використанням акторів. Вони поширили чутки про те, що Україна продає західну зброю для отримання прибутку у Darknet.

Стратегія Росії – заплутати людей

«Після вторгнення у лютому 2022 року пов’язані з Росією операції впливу на соціальні мережі «використовували підхід «кинь спагетті до стіни, аби побачити, що прилипне», — зазначив Натаніель Глейчер, керівник політики безпеки у компанії Мета.

За словами Романа Осадчука, наукового співробітника DFRLab, річ не в тому, що люди повірять кожному з цих наративів або навіть будуть повністю переконані будь-яким окремим твердженням.

«Головна ідея полягає в тому, щоб роздути інформаційний простір безліччю хибних теорій і заперечень того, що насправді сталося, аби зробити людей незацікавленими або просто надто спантеличеними», — пояснює вчений.

Крім того, така стратегія не лише сіє сумніви, але й окупається, коли деякі наративи прориваються. Як і твердження про те, що Україна розробляла біологічну зброю за сприяння уряду США, яке підхопили та розширили в США ультраправі онлайн-інфлюенсери, послідовники теорії змови QAnon і навіть ведучий Fox News Такер Карлсон.

Росія стала популярнішою в Африці та Латинській Америці

Великий діапазон наративів також відображає те, як Кремль адаптує меседжі для конкретної аудиторії.

В Африці, Латинській Америці та Південно-Східній Азії, Росія працює над розширенням свого впливу, зокрема через місцеві ЗМІ та російські державні ЗМІ. Дослідники кажуть, що там меседжі часто впливають на антиколоніальні настрої, щоб викликати недовіру до західних урядів.

«Основна увага приділяється неангломовній інформації», — розповідає Кайл Уолтер, керівник відділу досліджень компанії Logically, яка відстежує дезінформацію в Інтернеті. – Вони загалом йдуть по всьому спектру, щоб спробувати змінити думку про вторгнення, а також, аби позиціонувати себе як кращого стратегічного партнера, який просувається вперед».

Ці зусилля мали вплив. За даними DFRLab, іспаномовні канали Russia Today користуються високою популярністю у Facebook і Twitter у Латинській Америці. Уолтер пов’язує це з нижчим рівнем підтримки України на глобальному півдні.

«Це можна було побачити у різних резолюціях ООН. Зокрема, в Африці та Південно-Східній Азії ,15 із 20 країн регіону утримуються під час голосування, і, можливо, дві чи три країни фактично засудять російське вторгнення в Україну», – пояснює Уолтер.

Але Росія натрапила на блокпости у своїх інформаційних операціях. Після вторгнення в Україну, великі американські соціальні мережі почали швидко клеймувати російські державні ЗМІ та обмежувати їх охоплення. Європейський Союз повністю заборонив Russia Today і Sputnik. Facebook почав попереджати користувачів, коли вони натискали або намагалися поділитися посиланням із російського державного видання.

Роздроблений глобальний Інтернет

Дослідники соціальних мереж кажуть, що це змусило Росію адаптувати свою тактику. Вони звернулись до чиновників Китаю та правих діячів у Європі та США, щоб відмити свої наративи у публічних дискусіях.

А також до таких соціальних платформ, як TikTok і додаток для обміну повідомленнями Telegram. Крім того, створено нові веб-домени, щоб спробувати уникнути обмежень на таких платформах, як Facebook. Відеоролики Russia Today публікуються на YouTube, видаляючи їх ідентифікацію з каналом, який був заборонений на відеосайті, що належить Google.

За словами представників компанії Meta, оскільки великі платформи обмежили охоплення російських офіційних каналів, відбулося зростання таємної діяльності, пов’язаної з Росією. Минулого року компанія знищила дві великі мережі, які намагалися вплинути на сприйняття війни, охоплюючи понад 3000 акаунтів, сторінок і груп — це найбільше з 2017 року знищення операцій, пов’язаних з Росією.

Але на відміну від більш витончених спроб впливу, які Meta використовувала в минулому, компанія заявила, що тактика, яка використовується для атак проти України, більше нагадує набір інструментів спамерів: великий обсяг і низька якість.

«Ці кампанії нагадували операції з розгрому та захоплення, які використовували тисячі фейкових акаунтів у соціальних мережах, а не лише на наших платформах, у спробі перенасичити розмову контентом», — зазначає Нік Клегг, президент Meta з глобальних справ.

У процесі того, як російські кампанії обміну повідомленнями поширилися у соціальних мережах, Кремль також вжив жорсткі заходи у Росії, блокуючи росіянам доступ до багатьох великих інтернет-платформ, включаючи Facebook і Twitter. Все це сприяє розколу у глобальному Інтернеті, де інформація, яку ви отримуєте, дедалі більше залежить від того, в якій країні світу ви перебуваєте.

Дослідники очікують, що Росія надалі буде використовувати цю суміш тактик для просування своїх наративів — і використовуватиме ерозію довіри, до якої вона вдавалась роками.

«Це сприяє тому, що наразі усе ставиться під сумнів. Істина ставиться під сумнів, демократія ставиться під сумнів, інститути та їх роль у забезпеченні прав людини, ставляться під сумнів. Росія все поставила під сумнів», – резюмує Уолтер.