Технологічні інновації на полі бою допоможуть Україні стати «другим Ізраїлем»

Українці продемонстрували свою здатність перемогти одну з наймогутніших армій світу, використовуючи поєднання хоробрості та сучасних інновацій і протягом наступних кількох років наша країна може стати державою з найпрогресивнішими військовими технологічними рішеннями

Понад рік Україна бореться за життя проти військової супердержави, яка має величезні переваги у фінансуванні, зброї та живій силі. Однією з небагатьох сфер, де Україні вдалося стабільно випередити Росію, є використання інноваційних військових технологій. Про це йдеться в авторській колонці Михайла Федорова, віце-прем’єр-міністра, міністра цифрової трансформації України на сторінках Atlantic Council, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Михайло Федоров

Сучасну Україну часто називають полігоном для випробування нових військових технологій, але важливо підкреслити, що українці є активними учасниками цього процесу. Масштаби російського вторгнення та інтенсивність бойових дій означають, що концепції часто можуть переходити від креслярської дошки до поля бою за лічені місяці, а іноді навіть дні. На щастя, Україна має технічний талант і гнучкість, щоб максимально використати ці умови.

Оскільки війна триває вже другий рік, стає зрозуміло, що військові технології пропонують найкращі рішення для загроз, створених вторгненням Росії. Зрештою, успіх у сучасній війні залежить, насамперед, від даних і технологій, а не від кількості танків 1960-х років, які ви можете розгорнути, чи вашої готовності використовувати піхоту як гарматне м’ясо.

Російська підготовка до поточного повномасштабного вторгнення в Україну велася протягом більшої частини останніх двох десятиліть і була зосереджена на традиційному військовому мисленні з наголосом на бронетехніці, артилерії та авіації. Натомість, українська армія, яка швидко модернізується, досягла технологічного стрибка менш ніж за 12 місяців. З початку вторгнення, Україна продемонструвала готовність до інновацій, з якими більш консервативні російські військові просто не можуть зрівнятися.

Сучасне озброєння, надане міжнародними партнерами України, відіграло вирішальну роль у бойових перемогах українських військових у перший рік війни. Так само західні країни також підтримали Україну низкою технічних рішень і допомоги. Водночас українці неодноразово демонстрували свою здатність розробляти та адаптувати нові технології відповідно до конкретних обставин російського вторгнення. Україна використовувала все: від безпілотників і супутникових зображень до штучного інтелекту та інструментів ситуаційної обізнаності, щоб завдати максимальної шкоди російським збройним силам, зберігаючи життя українських військовослужбовців і цивільних.

Безпілотники заслуговують на особливу увагу. Завдяки широкому та вмілому використанню безпілотників, українським військовим вдалося контролювати величезні прифронтові території та координувати артилерію. Тим часом, ударні безпілотники дозволили наносити прямі удари по позиціях супротивника.

Вирішальна роль безпілотників на полі бою сприяла воєнному буму внутрішнього виробництва. За останні півроку кількість українських компаній, що виробляють БПЛА, зросла більш ніж у п’ять разів. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну швидко переростає у першу у світі війну роботів. Для перемоги Україні потрібна велика кількість дронів у всіх мислимих категоріях.

Це допомагає пояснити ідею рішення про запуск ініціативи «Армія дронів». У цьому спільному проекті в рамках фандрайзингової платформи UNITED24 беруть участь Генеральний штаб Збройних Сил України, Держспецзв’язку та Міністерство цифрової трансформації. Протягом шести місяців ініціатива призвела до придбання понад 1700 дронів на десятки мільйонів доларів. Це стало можливим завдяки пожертвам приватних осіб і компаній із 76 країн.

Зараз Україна розробляє власні нові типи безпілотників, щоб протистояти викликам російського вторгнення. Наприклад, Україна виробляє нові види військово-морських безпілотників, щоб захиститися від частих ракетних атак з російських військових кораблів. Українські технологічні інноватори досягають значних успіхів у розробці морських безпілотників, які коштують сотні тисяч доларів і потенційно можуть націлюватися на військові кораблі, стримувати або виводити їх з ладу.

Українські айтішники створюють програмні продукти для підвищення боєздатності Збройних сил країни у воєнний час. Хорошим прикладом є «Дельта» – комплексна система ситуаційної обізнаності, розроблена Центром інновацій Міністерства оборони України. Найкраще цей інструмент можна описати як «карти Google для військових». Він забезпечує перегляд поля бою в режимі реального часу відповідно до стандартів НАТО, об’єднуючи дані з різних джерел, включаючи дані повітряної розвідки, супутникові зображення та записи, зроблені дроном.

Такі системи дозволяють українським військовим оперувати дедалі керованішими даними. Це дозволяє українським командирам швидко адаптуватися до обставин і змінювати тактику за потреби. Система рятує життя та боєприпаси, водночас висвітлюючи потенційні можливості для України. Такий підхід уже довів свою ефективність при обороні Києва та під час успішних контрнаступів зі звільнення Харківської області та Херсона.

Також в Україні запустили спеціальний чат-бот, який дозволяє представникам громадськості повідомляти про пересування військ і військової техніки супротивника. Інтегрований у поширений додаток Дія, цей інструмент залучив понад 460 000 українських користувачів. Звіти, які вони надають, допомогли знищити десятки позицій російських військ разом із танками та артилерією.

Окрім розробки власних військових технологій, Україна також виявилася надзвичайно вмілою в адаптації існуючих технічних рішень до умов війни. Одним із яскравих прикладів є Starlink, який змінив хід війни та став частиною критичної інфраструктури України. Супутниковий зв’язок є однією з конкурентних переваг України, забезпечуючи зв’язок на передовій та у звільнених регіонах країни, а також функціонуючи під час відключень. З початку російського вторгнення, Україна отримала понад 30 тисяч терміналів Starlink.

Ефективне використання Україною військових технологій змусило деяких оглядачів припустити, що країна може стати «другим Ізраїлем». Це приємне порівняння, але насправді, Україна має ще більший потенціал. Протягом наступних кількох років, Україна може стати державою з найпрогресивнішими військовими технологічними рішеннями.

Важливі рішення, які скеровують Україну на цю траєкторію, вже ухвалені. У 2023 році зусилля будуть зосереджені на розвитку екосистеми військових технологій із активним сектором стартапів разом із потужним компонентом досліджень і розробок. Вже є чіткі ознаки прогресу, наприклад нещодавнє створення батальйонів ударних безпілотників у Збройних Силах України.

Путін сподівався на легку перемогу. Натомість, його невдале вторгнення підкреслило неймовірну хоробрість України, а також продемонструвало технологічну складність країни. Українці продемонстрували свою здатність перемогти одну з наймогутніших армій світу, використовуючи поєднання грубої мужності та сучасних інновацій. Цей видатний успіх військової стратегії та політики безпеки, які вивчатимуться впродовж наступних десятиліть.