Як гостинні поляки допомагають процвітати українським біженцям

Громадяни Польщі продемонстрували неймовірну солідарність і щедрість, у багатьох випадках приймаючи українських біженців у власних домівках

Після російського вторгнення у лютому 2022 року до Польщі в’їхало понад 8 мільйонів українських біженців. Близько 1,5 мільйона з них залишилися у цій країні на тлі найбільшої кризи біженців у Європі з часів Другої світової війни. Наразі громадяни Польщі продемонстрували неймовірну солідарність і щедрість, у багатьох випадках приймаючи українських біженців у власних домівках. Багато поляків сказали мені, що вони високо оцінили візит президента США Джо Байдена до Варшави у лютому 2023 року та його визнання їхньої роботи та пожертв. Про це йдеться в аналітичній колонці Патріс Макмегон, професорки політології Університету Небраска-Лінкольн (США) на сторінках The Conversation, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Я дослідниця громадянського суспільства та розбудови миру, яка провела шість місяців у Польщі, аби вивчити реакцію країни на цей потік біженців. Ось п’ять висновків із того, що я дізналась:

1. Волонтери мобілізувалися у величезних масштабах

Особливо у перші дні вторгнення, коли в Польщі ще не діяли міжнародні організації допомоги біженцям і поки польський уряд ще організовував власні програми підтримки та політики, поляки та місцеві некомерційні організації виконували більшу частину роботи.

Загалом, масштаб, характер і надійність цих зусиль волонтерів були безпрецедентними. Протягом перших трьох місяців війни, понад 70% польських громадян надали певну допомогу, будь то їжа, одяг чи гроші.

Патріс Макмегон

За даними Польського економічного інституту, громадяни Польщі надали допомоги українським біженцям на суму близько 1 мільярда доларів США готівкою, товарами або тим та іншим.

Більше половини пожертвували гроші чи товари, близько 20% допомогли біженцям вирішити різноманітні проблеми, 17% були волонтерами на регулярній основі, а 7% сказали, що надали свої домівки одному чи кільком біженцям. В соцопитуванні за липень 2022 року понад половина респондентів заявили, що вони або хтось із їхніх домогосподарств регулярно якимось чином допомагають українським біженцям

За оцінками польського уряду, з моменту вторгнення польські родини прийняли у своїх домівках 1,6 мільйона українських біженців.

2. Суспільство може стати більш привітним

Ще у 2021 році більшість поляків були настільки рішучі не допускати всіх біженців, що за даними соцопитування, майже половина населення країни у 2021 році підтримувала будівництво стіни на східному кордоні країни, аби заблокувати їхній в’їзд. Опитування, опубліковані у серпні 2022 року, засвідчили, що частка поляків, які підтримують польську допомогу українцям, знизилася з 94% одразу після початку російського вторгнення до 84%. Але це все одно означало, що переважна більшість підтримувала те, аби Польща прийняла українських біженців і надала їм підтримку.

З’явилися численні нові польські ініціативи щодо надання короткострокової допомоги українським біженцям або співпраці з членами української діаспори над довгостроковим розвитком як Польщі, так і України, як-от Польська гуманітарна акція.

Деякі з цих ініціатив, як-от правозахисна груп Homo Faber і неурядова організація Фундація жінок і планування сім’ї, яка захищає репродуктивне здоров’я та права жінок, доповнюють систему безпеки Польщі, а також сприяють солідарності між поляками та українцями та інтегрують новоприбулих.

Дві найбільші групи – Польська медична місія та Центр громадянської освіти – надають юридичну допомогу та консультації всім українським біженцям та допомагають українським біженцям з особливими потребами. З огляду на те, що майже 80% українських біженців у Польщі у липні 2022 року заявляли, що вони планують залишатися там, доки ситуація в Україні не покращиться, ці організації, а також більш неформальні ініціативи на місцях є ознаками суспільства, яке стало більш привітним.

3. Роз’єднаний уряд Польщі виконує деякі складні завдання

Коли українці почали масово прибувати до Польщі, польський уряд активізувався. Ухвалений у березні 2022 року федеральний закон про допомогу громадянам України був масштабним. Він надав українським біженцям багато переваг, зокрема право жити у Польщі, легально працювати та отримувати багато державних пільг, доступних полякам, як-от безкоштовне медичне обслуговування.

Незважаючи на те, що Польща глибоко розділена політично, місцеві органи влади на чолі з мерами, які належать до партій, які виступають проти федеральної партії «Право і справедливість», без жодних негативних наслідків виконували директиви федерального уряду. Юрисдикції, очолювані різними політичними партіями, створили та підтримували 36 центрів підтримки для надання постійної допомоги та інформації біженцям. У 2022 році Польща витратила понад 8,8 мільярда доларів на підтримку біженців з України – більше, ніж будь-який інший член Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) – групи із 38 країн із переважно високим рівнем доходу.

Освіта українців була пріоритетною для польських політичних лідерів. Понад 200 000 українських дітей вже навчаються у польських школах. До травня 2022 року до польських вишів подали документи близько 5700 українців, і польські університети зобов’язалися надати тим, хто буде прийнятим, матеріальну допомогу, а також безкоштовне навчання.

4. Деякі українські біженці пускають коріння

Незважаючи на те, що їм довелося залишити свої домівки та відмовитися від засобів до існування, багато українських біженців пристосовуються до життя у Польщі.

Оскільки польська та українська є схожими слов’янськими мовами, більшість українських біженців, яких я зустрічала у Польщі, вже навчилися добре спілкуватися польською, причому діти випереджають своїх батьків. Від 60% до 70% дорослих українських біженців уже працюють, хоча більшість фахівців не можуть використовувати свою повну освіту на цих посадах. Натомість, більшість біженців працюють у сфері послуг або на заводах.

Деякі українці пускають коріння, приєднуючись до понад 1,3 мільйона українців, які вже оселилися у Польщі до війни. А у 2022 році українці зареєстрували у Польщі 20 тисяч нових бізнесів.

Я вважаю, що українці не просто виживають, вони процвітають.

5. Щедрість Польщі має межі

Влітку 2022 року федеральний уряд Польщі припинив надання субсидій для польських родин, які підтримують українських біженців у їхніх домівках.

У лютому 2023 року деякі притулки вирішили, що їм потрібно брати плату за проживання та харчування біженців. Міська влада, приватні фонди та щедрі люди продовжують надавати підтримку цим біженцям. Але кошти виснажуються, а допомога українським біженцям – і не лише у Польщі – зменшується.

Українці, без сумніву, допомагають економіці Польщі розвиватися. У 2022 році валовий внутрішній продукт країни зріс на 4,9%. І цей сплеск імміграції зменшив дефіцит робочої сили в країні. Але інфляція досягла максимуму за 25 років. У грудні 2022 року вона становила 15,3%, що значно вище середнього показника по Європейському Союзу (10,4%).

Як і інші європейські країни, Польща зіткнулася зі стрімким зростанням цін на енергоносії, особливо після того, як у квітні 2022 року Росія припинила експорт природного газу до Польщі. У грудні 2022 року ціни на енергоносії були майже на 37% вищими, ніж роком раніше.

Ще до прибуття українців, Польща зіткнулася з нестачею житла. Згідно з новим звітом, залежно від того, як довго залишаться українці, Польщі може знадобитися щонайменше 200 000 нових квартир і, ймовірно, навіть більше житла для їх розміщення.

Одним словом, 2022 рік був складним для Польщі. Але я бачу багато причин для обережного оптимізму в тому, що Польща добре справляється з найбільшою в Європі кризою біженців з часів Другої світової війни.