Сільському господарству України знадобляться десятиліття, щоб відновитися після війни

Вчені, які досліджують ґрунти та сільське господарство в Україні, стверджують, що війною було зруйновано щонайменше 10,5 мільйонів гектарів або чверть сільськогосподарських угідь

Ціни на продукти харчування в усьому світі зросли, коли Росія напала на Україну минулого року, частково внаслідок того, що вона є великим експортером зерна. Українські селяни залишили свої поля аби воювати, або вирушити у безпечніші регіони. У багатьох регіонах виробництво продуктів харчування припинилося. До війни Україна була четвертим за величиною експортером кукурудзи та п’ятим за обсягом експортером пшениці. Значна частина зерна йшла до бідних країн Африки та Близького Сходу. Але після закінчення війни, щоб виробництво зерна повернулось до нормального рівня, знадобляться десятиліття. Про це йдеться в аналітичній публікації Голосу Америки, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Питання відновлення ґрунту

Понад 20 експертів заявили Reuters, що знадобляться роки, аби усунути шкоду та збитки, завдані країні, яку колись називали «житницею Європи».

Андрій Повод – один із українських фермерів, які припинили працювати після початку війни. Коли у листопаді 2022 року українська армія деокупувала Херсон, він повернувся на свою землю, але застав її в руїнах.

Зникли два трактори. Більшість пшениці пропала. Зруйновано всі 11 будівель, які використовувалися для зберігання врожаю й техніки.

«Для нашого регіону – це дуже велика проблема. Це хороший ґрунт, який ми не можемо відтворити», – сказав він.

Вчені, які досліджують ґрунти та сільське господарство в Україні, стверджують, що війною було зруйновано щонайменше 10,5 мільйонів гектарів сільськогосподарських угідь: це 25% сільськогосподарських угідь України.

За словами вчених, танки, що котяться землею, стиснули ґрунт. Обстріл завдав шкоди дрібним організмам, які збагачують ґрунт. А видобуток корисних копалин, розкопки та вибухи могли повністю знищити деякі сільськогосподарські угіддя.

Шахти і свинець

Святослав Балюк, голова Українського ґрунтового інституту зазначив, що війна може скоротити сільгоспвиробництво в Україні на 10-20 мільйонів тонн.

Крім полів і ґрунту, Повод та багато інших фермерів втратили обладнання та складські приміщення, заміна яких буде дорогою.

Андрій Вадатурський – керівник одного з найбільших виробників зерна в Україні зазначив, що фермерам потрібна фінансова допомога.

Сьогодні, зазначив він, є проблема високих цін, але є продовольство, яке готове до виходу з портів України на Чорному морі. За його словами, через рік ситуація може бути набагато гіршою. Може виникнути «дефіцит продуктів харчування».

Висока вартість відновлення

Робоча група науковців, яка створена українським урядом, підрахувала, що для видалення мін і оздоровлення ґрунту знадобиться 15 мільярдів доларів.

Балюк сказав, що це можна зробити за три роки або за 200 років залежно від того, наскільки сильно пошкоджено ґрунт.

Джозеф Гупі вивчає ґрунт і землю в університеті Пердью в американському штаті Індіана. Він писав про наслідки війни для сільськогосподарських угідь і повідомив Reuters, що деякі землі в Україні могли бути настільки змінені, внаслідок вибухів і тепер їх неможливо знову обробляти.

Наомі Рінтул-Хайнс, яка вивчає ґрунт в Кентерберійському університеті Крайст-Черч у Британії сказала, що свинець із боєприпасів може настільки забруднити ґрунт, що вирощені там рослини стануть шкідливими для людини.

Пошкодження інфраструктури

Проблеми не закінчуються на ґрунті, шахтах та інших пошкодженнях землі. Війна знищила дороги та залізниці, якими врожай доставлявся на ринок.

У жовтні 2022 року Київська школа економіки заявила, що реконструкція доріг та інших транспортних ліній може коштувати понад 35 мільярдів доларів.

Кейтлін Велш, яка вивчає продовольчу безпеку в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні, округ Колумбія (США) сказала, що, на думку людей, коли закінчиться війна, виробництво продуктів харчування відновиться.

«В Україні лише відновлення інфраструктури триватиме дуже багато часу», – підкреслює Велш.

Крім того, у деяких фермерів закінчуються гроші. Дмитро Скорняков, керівник української фермерської компанії HarvEast зазначає, що у фермерів зараз достатньо грошей, адже перед початком війни у них був вдалий рік.

Утім, за його словами, половина українських фермерів матимуть серйозні фінансові проблеми, якщо війна триватиме до 2024 року.