Українські дрони-камікадзе викликають ажіотаж на полі бою та за його межами

Наразі майже щотижня Україна публікує відеоролики, в яких стверджується, що своїми дешевими атаками безпілотників-камікадзе вона вивела з ладу дороговартісну російську військову техніку

Вони здаються крихітними порівняно з боєголовками, прив’язаними під ними. Проте, розмір не має значення, коли знищуються російські танки і групи солдатів одним махом зі швидкістю 140 кілометрів на годину. Українські безпілотники-камікадзе з виглядом від першої особи (FPV) — остання дешева та неприємна перешкода, яка викликає ажіотаж на полі бою — і у російських соціальних мережах. Про це йдеться в аналітичній публікації австралійського видання ABC, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Хоча використання безпілотних літальних апаратів (БПЛА) було масовим з початку російського вторгнення, їхня еволюція продовжує дивувати — і часто турбувати — країни, які уважно спостерігають за ними.

Дрони FPV з’явилися кілька місяців тому, але останнім часом привернули до себе увагу циркулюючими кадрами, на яких можна побачити їх зростаючий вплив і готовність до масових атак. Що робить ці дрони унікальними, і яким чином вони можуть вплинути на український контрнаступ?

Пілоти надягають захисні окуляри з прямою трансляцією передньої камери, щоб керувати безпілотниками

Дешевший, захоплюючий й точний

Як правило, дрони з FPV, вагою не більше 500 грам традиційно використовуються аматорами для перегонів.

Наразі, як і більшість саморобних дронів, які з’являються в Україні, їх адаптують та оснащують боєприпасами.

Незважаючи на свої невеликі розміри, гоночні дрони можуть нести реактивні гранати (РПГ) вагою до 1 кг і наводитися на цілі на високих швидкостях для завдання шкоди одностороннім «самовбивчим» місіям.

Вони коштують менше 1000 доларів, тому українці не переймаються тим, щоб вони повертались назад.

Популярний тактичний безпілотник Switchblade американського виробництва традиційно коштує близько 12 000 доларів США, а DJI Mavic, який, зазвичай, використовується як баражер носія боєприпасів, коштує трохи більше 2000 доларів США.

Гоночні дрони мають потужні двигуни, які дозволяють їм перевозити РПГ

Бен Кейвс, заступник директора з оборони та безпеки у компанії RAND Europe, підкреслює, що FPV – це наступна еволюція технологій бойових дронів.

«Те, що ви бачите з цими дронами FPV, – це свого роду еволюція з точки зору можливостей, швидкості, спроможностей та ціни, що є дійсно важливим фактором. Це свого роду спеціалізований дрон, на кшталт Ferrari, який розроблений, аби бути швидким і маневреним», – зазначив він.

Їхній діапазон обмежений від 5 до 10 км, але визначальною здатністю є те, як вони контролюються.

Пілоти надягають окуляри з прямою трансляцією камери з дронів, що надає їм унікальний та захоплюючий вигляд.

Це дозволяє операторам БПЛА бути більш точними і проводити раптові атаки в закритих приміщеннях або тинятися без діла і чекати на ціль.

Маленька зброя, але великі цілі

Було опубліковано різноманітні відеоролики, які демонструють драматичні атаки дронів з виглядом від першої особи.

На одному з них видно, як безпілотник входить у дверний отвір будівлі, зайнятої російськими військами, перш ніж вибухнути.

На кадрах, датованих груднем 2022 року, дрон FPV наздоганяє російську бойову машину піхоти, що втікає, і влітає безпосередньо у задні двері.

Наразі майже щотижня Україна публікує відеоролики, в яких стверджується, що своїми дешевими атаками безпілотників-камікадзе вона вивела з ладу дороговартісну російську військову техніку.

У російських Telegram-каналах також активізувалися дискусії щодо впливу FPV-дронів.

За словами експерта з військової зброї Семюеля Бендетта, російські військові коментатори відзначили, як швидко вони вийшли на передову, коли ще пів року тому увага була прикута до комерційних квадрокоптерів DJI.

До речі, FPV коштують значно дешевше, аніж російські баражуючі безпілотники Lancet.

Україна демонструє, що комерційні дрони змінюють спосіб ведення війни

Протягом кількох місяців Росія проводила власні атаки у стилі камікадзе, використовуючи безпілотники Shahed-136 іранського виробництва.

Вони начинені вибухівкою та попередньо запрограмовані за допомогою GPS-координат, часто завдаючи ударів по ключовій українській інфраструктурі.

Хоча вони набагато більші й потужніші за українські FPV-дрони, проте є значно дорожчими, а їхнє постачання є ускладненим.

Такі країни, як Австралія, США та Канада, запровадили низку санкцій щодо постачальників іранських безпілотників до Росії.

Сара Крепс – директорка Інституту технічної політики Корнельського університету та колишній офіцер ВПС США – сказала, що останнім часом спостерігається «постійний потік» безпілотників DJI китайського виробництва до Росії.

«Ці квадрокоптери можуть бути розвідувальними або навіть модернізованими для смертоносних ударів, але вони більш комерційно доступні і їх неможливо заборонити», – пояснила вона.

Ходять чутки про накопичення

Україна наполягає на створенні своєї «армії дронів», пообіцявши витратити 550 мільйонів доларів США на БПЛА у 2023 році, надаючи особливу увагу співпраці із місцевими постачальниками.

Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данилов заявив, що придбання безпілотників-камікадзе є одним із головних пріоритетів країни.

У січні 2023 року уряд розпочав кампанію зі збору додаткових коштів для парку з 1000 FPV-дронів, назвавши їх «революційним бойовим інструментом».

Ці гроші збираються через фонд Starlife-Charity, який допомагає українським збройним силам із початку російського вторгнення.

Є також кілька інших організацій, які незалежно займаються краудфандингом та розробкою дронів-камікадзе.

Український уряд оголосив, що отримав достатньо пожертвувань на 2200 безпілотників

Настя Конфедерат, яка займається повітряною розвідкою та пілотуванням безпілотників для українських військових, заявила, що масове виробництво БПЛА змінить ситуацію на передовій.

«Тільки FPV з корисним навантаженням можуть зупинити наступ супротивника. Ми хочемо великомасштабних та централізованих пожертв і зусиль щодо їх розвитку. Ми можемо масштабувати цю технологію. Ми завдамо тисяч ударів з несподіваних місць», – зазначила Конфедерат.

Проросійський блогер нещодавно опублікував твердження про те, що Україна вже скупила майже весь ринок комплектуючих для FPV-дронів у Китаї. За його словами, понад 50 000 дронів було заготовлено для серії роєвих атак. Його пост переглянули понад 2 мільйони разів і він набрав сотні коментарів.

Бен Кейвс каже, що навіть якби в Україні були тисячі безпілотників, не вистачило б операторів, аби керувати ними всіма

У лютому 2023 року у соціальних мережах також поширилося непідтверджене відео, яке демонструє резерви із сотень гоночних дронів для України.

Аналітики кажуть, що важко перевірити твердження й точні цифри. Однак, цілком імовірно, що Україна отримує доступ до великої кількості комплектуючих та швидко розробляє безпілотники.

«Десь я бачив статистику, згідно з якою, якщо ви поглянете на цивільну промисловість, у світі виробляється близько 100 000 одиниць дронів на місяць. Той факт, що це дуже, дуже недорогі товари — і залежно від того, як [українці] будуть дедалі краще їх виробляти, вони зможуть масштабуватись», – вважає Кейвс.

Їх можна зупинити?

Технології боротьби з дронами розвиваються так само швидко, як і самі БПЛА.

«Технологія боротьби з дронами була Святим Граалем із початку війни, — підкреслює Крепс.

Більшість безпілотних систем можна заглушити, тому обидві воюючі сторони постійно експериментують із різними типами технологій глушіння.

За словами Крепс, окрім розробки власних систем захисту від перешкод, США та Ізраїль, зокрема, розробляють та відправляють в Україну технології захисту від безпілотників.

Солдат із далекобійною безпілотною гарматою DroneShield

Нещодавно російські ЗМІ повідомили, що нова вітчизняна система протидії безпілотникам Serp-VS5 пройшла випробування та готова до розгортання.

За даними державного інформаційного агентства ТАРС, він здатний глушити сигнали та виявляти дрони-порушники у діапазоні 360 градусів у радіусі 5 км.

Це повідомлення з’явилося після серії інцидентів із збитими безпілотниками або скоєнням атак на території Росії, відповідальність за які Москва поклала на Україну. Повідомляється, що задіяні безпілотники були більшими бойовими дронами.

Коли справа доходить до захисту від ударів дронів-камікадзе, це гра цифр.

Як Україна дізналася з атак російських безпілотників-камікадзе, ви можете знизити їх на 85%, але достатньо лише кількох, щоб завдати значної шкоди.

Швидкість та розмір дронів FPV роблять їх ще складнішими для націлювання при масовому запуску.

Наступна «тривожна» еволюція

Дрони FPV показують можливості розвитку штучного інтелекту.

Російські військові оглядачі у Telegram наголосили, що потенціал зграї дронів-камікадзе означає, що майбутнє належить роботизованим та безпілотним технологіям» протягом найближчих 10-15 років.

За словами Кейвса, якщо ці типи дешевих напівавтономних дронів отримають подальший розвиток, то великі зміни відбудуться, коли люди будуть усунені від ухвалення бойових рішень.

Етичні наслідки виникають, коли ви прибираєте людей з ланцюжка вбивств, особливо в таких ситуаціях, як зграї дронів, від яких вже важко захиститися.

«Уявіть, що ви потрапляєте у ситуацію, коли є зграя дронів зі штучним інтелектом, які приймають власні рішення про те, що вони хочуть націлити, а що ні, і немає людини, яка приймає це рішення. Коли ви будете спостерігати за розвитком технологій, розпочнеться гонка озброєнь: деякі країни просуватимуться вперед із технологіями, які усувають поступово людський фактор при ухваленні етичного рішення», – стверджує Кейвс.

Крепс вважає, що навіть зараз етика має займати чільне місце у дискусіях щодо використання дронів.

«Ми ще тільки починаємо обмірковувати тип оновлення, яке нам потрібно зробити. Але, принаймні, ми повинні знати, що попередня критика етичного чи законного використання просто не дуже актуальна у цьому новому контексті», – резюмує Крепс.