У Чехії небайдужі люди за 10 днів зібрали мільйон євро і купили танк для української армії

За кошти приватної краудфандингової платформи також було закуплено термобілизну, медичні сумки, боєприпаси, дрони і навіть реактивну система залпового вогню

Далібор Дедек

Незабаром після того, як Росія напала на Україну, у Чехії було створено приватну краудфандингову платформу для збирання грошей на озброєння для української армії. Наразі вдалось зібрати понад 18 мільйонів євро. За ці кошти було закуплено термобілизну та медичні сумки, а також боєприпаси, дрони і навіть важке озброєння, танк і реактивну система залпового вогню. Про це йдеться в аналітичній публікації німецького видання TagesSchau, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Незламна готовність жертвувати

Інтерес і бажання жертвувати у Чеській Республіці, схоже, не згасли. Підприємець Далібор Дедек швидко і чітко зайняв однозначну позицію після початку війни. Виробник техніки відеоспостереження без зайвих слів відключив системи охоронної сигналізації своїх клієнтів у Росії. За власні кошти Дедек фінансував доставку першої допомоги в Україну та допоміг створити інтернет-сайт для приватних пожертв. Провокаційний вигляд сайту нагадує інтернет-магазин зброї, а співпраця з державними органами гарантує серйозність. Тут звичайні громадяни можуть безпосередньо підтримати українську армію. У Чеській Республіці, країні з 10 мільйонами громадян, на цей час у зборі взяли участь понад 120 000 донорів; багато пожертв також надходять з-за кордону.

Чеська травма 1968 року

Дедек має дуже особисту мотивацію для своєї ініціативи. Він досі пам’ятає, як його розбудили радянські танки, коли йому було 11 років. Для багатьох чехів пам’ять про серпень 1968 року, коли контрольоване Москвою вторгнення військ країн Варшавського договору до Чехословаччини зруйнувало мрії про Празьку весну, є ключовою причиною їхньої рішучої підтримки України. Війна в Україні – для багатьох чехів це ще й запізніла нагода подолати власне безсилля того часу.

Один мільйон євро за десять днів

Отже, Дедек та його супутники зараз збирають гроші та переказують їх до посольства України у Празі. Під егідою міністерства оборони Чехії у чеських збройових компаній закуповується військова техніка відповідно до потреб української армії. Найбільша покупка наразі — це танк Т-72 радянського виробництва, модернізований у Чехії. Гроші зібралися протягом десяти днів, близько мільйона євро. Танк уже використовується в Україні, а найближчим часом з’явиться реактивна система залпового вогню «Премисл». Досі йде краудфандинг на її боєкомплект – планується 365 символічних ракет майже по 3500 євро кожна.

Дедалі гучніше лунають голоси незгодних

Настрій у Чехії змінився з початку війни наприкінці лютого 2022 року. Шок перших днів і тижнів тут також змінився поступовим звиканням до війни, картин насильства і руйнування. За умов зростання цін на енергоносії та високої інфляції дедалі більше людей опиняються у тяжкому фінансовому становищі, і страхи за майбутнє посилюються. Це також посилює голос тих, хто з мирними гаслами на плакатах закликає до припинення підтримки України – і тим самим висловлюється за російське насильство. Вони не є представниками країни/ Ніщо не свідчить про це краще, ніж сотні тисяч українських біженців, які без проблем знайшли притулок у Чехії, що підтримуються церковними та приватними ініціативами, та незліченну кількість приватних осіб, які продовжують тиснути руки українцям, які втекли.