Путін може використати війну в Україні, щоб непомітно анексувати Білорусь

Росія використовує Лукашенка, аби зобразити Москву – єдиним надійним гарантом миру та безпеки у Білорусі, одночасно виправдовуючи збільшення російської військової присутності в країні

Росія постачає газ до Білорусі за ціною значно нижчою за ринкову, а також пообіцяла кредити на 1,5 мільярда доларів і відстрочення платежів за боргами, що є порятунком для Лукашенка, який уже потонув у боргах, але чи може Росія анексувати цю країну? Про це йдеться в аналітичній публікації Sky News, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Балтійські країни – Литва, Латвія та Естонія тепер є членами НАТО, тому, ймовірно, поки що знаходяться за межами досяжності Росії, але оскільки війна в Україні домінує у світових мас-медіа, Росія непомітно збільшує свій вплив та контроль над Білоруссю.

Чи є Білорусь наступною метою путінського радара, і чи може Захід щось зробити, щоб припинити путінські експансіоністські амбіції?

Лукашенко є президентом Білорусі з 1994 року. За його правління уряд звинувачували в регулярних репресіях проти опозиції, а засоби масової інформації часто називають Лукашенка «останнім диктатором Європи».

Білоруські протести 2020-2021 років стали найбільшими антиурядовими демонстраціями в історії цієї країни.

Але за допомогою Росії заворушення було придушено.

Згодом у період із серпня 2020 року по лютий 2022 року Путін пообіцяв надати Білорусі кредити на 1,5 мільярда доларів і відстрочив виплати боргу, забезпечивши порятунок для Лукашенка, який вже має борги.

Росія також постачає газ до Білорусі за ціною, нижчою від ринкової, що допомагає захистити дедалі більше непопулярного білоруського лідера від внутрішніх заворушень.

У свою чергу, Лукашенко повернувся до обговорення Договору про Союзну державу — пропонованого партнерства без кордонів, який, по суті, зробив би Білорусь «губернією» Росії.

Але менше 25% населення Білорусі підтримують Росію, а останнє опитування також засвідчило, що менше 5% вважають, що Білорусь має приєднатися до Росії у війні проти України.

Можливо, Путін не хоче, аби Білорусь стала процвітаючою демократією, але він також знає, що його військовим буде важко захопити Білорусь силоміць.

Натомість, Путін, схоже, посилює контроль над Лукашенком. Росія проводить велику військову підготовку та базує російські військові літаки у Білорусі.

Москва також розпочала російські наступальні операції проти України з території Білорусі та зовсім недавно погодилася розмістити в країні тактичну ядерну зброю.

Лукашенко також запросив гарантії безпеки у міністра оборони Росії Сергія Шойгу під час його візиту до Мінська.

Втім, Україна не має ані військового потенціалу, ані наміру нападати на Білорусь, а НАТО є оборонним союзом, який не становить загрози для Білорусі.

Натомість, Росія використовує Лукашенка, щоб зобразити Москву – єдиним надійним гарантом миру та безпеки у Білорусі, одночасно виправдовуючи збільшення російської військової присутності в країні. Можливо, Путін повільно, але таємно анексує Білорусь.

Як чинить опір Білорусь? Хоча російські збройні сили перевантажені і їм буде важко стримати організований білоруський заколот, якщо він набере обертів.

Довгострокові наслідки анексії Білорусі будуть глибокими.

Довгострокова безпека України буде ще складнішою, а також виникає ризик дестабілізації сусідніх країн, таких як Литва, Латвія, Естонія та Польща.

Путін міг би заявити про стратегічний успіх — можливо, навіть припускаючи, що «спеціальна військова операція» в Україні була своєрідною другорядною частиною основної події.

І що може зробити Захід?

Білорусь не є країною НАТО, і навряд чи Лукашенко звертатиметься за допомогою до Заходу.

Незважаючи на застосування санкцій, Захід мало, що може зробити.

Захід підтримав заклик Зеленського щодо допомоги у його боротьбі за незалежність. Проте, чи не використовує зараз Путін війну в Україні, щоб виснажити готовність Заходу до військового втручання, якщо він колись спробує анексувати Білорусь?