ТОП-10 найбільших хедж-фондів світу заробили майже 2 мільярди доларів на подорожчанні продуктів харчування після російського вторгнення в Україну

Аналіз прибутку 10 найбільших хедж-фондів світу за перший квартал 2022 року свідчить, що вони, ймовірно, заробили великі прибутки на торгівлі двома продовольчими товарами – зерном і соєвими бобами

Хедж-фонди найбільше виграли від стрибка цін на продовольство після російського вторгнення в Україну, при цьому лише 10 найбільших хедж-фондів світу отримали прибуток на рівні майже 2 мільярдів доларів. Про це йдеться в аналітичній публікації The Guardian, переказ якої пропонує Foreign Ukraine.

Аналіз прибутку 10 найбільших хедж-фондів світу за перший квартал 2022 року свідчить, що вони, ймовірно, заробили близько 1,9 млрд доларів на торгівлі двома продовольчими товарами – зерном і соєвими бобами, напередодні кризи і відразу після вторгнення.

Висновки, які зібрані Unearthed – підрозділом Greenpeace з журналістських розслідувань, та некомерційною журналістською організацією Lighthouse Reports, порушили нові питання щодо ролі хедж-фондів та інших спекулянтів у зростанні цін на продукти харчування, оскільки глобальна криза вартості життя продовжує завдавати проблем. Після того, як президент Росії Володимир Путін у лютому 2022 року напав на Україну, ціни на багато ключових товарів підстрибнули. Варто зазначити, що вони і так зростали у процесі того, як світ повертався до нормального життя після пандемії Covid-19.

«Хедж-фонди та фінансові спекулянти отримали непристойні прибутки, роблячи ставку на голод та посилюючи його. Це не правильно. На початку війни в Україні фінансові інвестори вклали великі суми у зерно й товари, прагнучи отримати вигоду з невизначеності та зростання цін на продовольство, і вони зірвали джек-пот», – пояснює Олів’є Де Шуттер, співголова Міжнародної групи експертів зі стійких продовольчих систем та спеціальний доповідач ООН з питань крайньої бідності та прав людини.

Він сказав, що поштовхи на продовольчому ринку після вторгнення в Україну засвідчили, наскільки небезпечними можуть бути спекуляції продовольчими товарами, а наслідки цих екстраординарних прибутків відчувають уразливі люди. Звичайно, ціни на продукти можуть зростати з інших причин, але на думку Де Шуттера, спекуляції, ймовірно, відіграли ключову роль.

«Ознаки того, що вони допомогли надути цінову бульбашку, чинячи тиск на вартість продуктів харчування, які не були пропорційні фундаментальним показникам сільськогосподарського ринку, фактичним постачанням продуктів харчування, і це вплинуло на рівень голоду серед найбідніших людей у світі», — зазначає Де Шуттер.

Дуг Парр, головний науковий співробітник Greenpeace у Великобританії, сказав, що уряди мають вжити заходів, які вони вже погодили під час останньої кризи цін на продовольство у 2008-2009 роках.

«Надприбутки, які завдають страждань мільйонам, не обмежуються стрибками цін на викопне паливо. Погано регульовані продовольчі товари й торгівля ними також є двигунами економічного, соціального та екологічного руйнування. Минуло 14 років з того часу, як уряди G20 взяли на себе зобов’язання покращити регулювання та прозорість товарних ринків, і все ж таки у нас є торгова система, яка заснована на прибутку, а не на цілях, і міжнародний ринок, по суті, без правил», – зазначає Дуг Парр.

Ціни на викопне паливо різко зросли, коли Росія напала на Україну, а разом із ними і ціни на зерно та інші основні продукти харчування, а також добрива. Україна є одним із найбільших у світі постачальників пшениці, кукурудзи, соняшникової олії та інших важливих товарів, а також хімічних добрив.

У перші дні після російського вторгнення в Україну, ціни на продовольство підстрибнули до рекордно високого рівня. Минулого року вони знизилися, але ще не досягли рівня 2021 року. Криза далека від завершення, і у березні 2023 року Міжнародний валютний фонд попередив, що «багато вразливих країн, як і раніше, стикаються з гострою нестачею продовольства».

Хедж-фонди ретельно приховують деталі своїх інвестицій, тому неможливо сказати, які фонди найкраще впоралися із торгівлею продовольчими товарами. Щоб скласти свою оцінку прибутку від зростання цін на продукти харчування у першому кварталі 2022 року в розмірі 1,9 млрд доларів, Greenpeace і Lighthouse Reports вивчили прибутковість індексу SG Trend Societe Generale за цей період.

Щоденна прибутковість індикатора SG Trend і дані SG, що показують активи хедж-фондів під управлінням, об’єднувалися з оцінками того, наскільки такі фонди орієнтовані на сировинні товари. Аналіз не включав непродовольчі товари та зосередився на зерні та соєвих бобах.

Доходи від зерна та сої у розмірі 1,9 млрд доларів від 10 найбільших хедж-фондів у першому кварталі 2022 року були значно вищими, ніж доходи від тих же товарів у першому кварталі будь-якого з попередніх п’яти років.

Продовольчі компанії також отримали неймовірний прибуток. За підрахунками Greenpeace, 20 найбільших продовольчих компаній світу передали акціонерам 53,5 млрд доларів за останні два фінансові роки, причому непрогнозований прибуток став підсумком зростання цін на продукти харчування під час пандемії Covid-19 і російського вторгнення в Україну.

«Ми спостерігаємо величезну передачу багатства кільком багатим сім’ям, які здебільшого володіють глобальною продовольчою системою, у той час, коли більшість населення світу бореться за те, щоб звести кінці з кінцями. Ці 20 компаній могли буквально врятувати 230 мільйонів найуразливіших людей у світі та отримати мільярди прибутку. Платити більше акціонерам кількох продовольчих корпорацій просто обурливо та аморально», – підкреслює Деві Мартінс, учасник кампанії Greenpeace International.

ЄС переглядає свої правила щодо надмірних спекуляцій, але є сумніви стосовно того, наскільки регулятори зацікавлені у втручанні. Уряди можуть відчувати менший тиск на продовольство, оскільки Продовольча та сільськогосподарська організація ООН оголосила на початку квітня 2023 року, що ціни неухильно знижувалися за останні 11 місяців.

Але де Шуттер попередив, що самозаспокоєння бути не може, і уряди мають діяти невідкладно.

«Ми говоримо не про золото чи срібло, а про хліб насущний для народу — зростання цін на продовольство стосується мільйонів людей. Це скандал, і цього не можна допустити, але дерегулювання за останні кілька десятиліть спричинило надмірні спекуляції на продуктах харчування. Ці хедж-фонди не мають нічого спільного з виробництвом, купівлею та продажем продуктів харчування, вони просто наживаються, але їхня стадна поведінка може заганяти ринки у глухий кут, посилювати коливання цін і спотворювати ринкові ціни — і це розпалює зростання цін», — сказав він.

За словами Де Шуттера, волатильність цін, яка викликана спекуляціями, показала гостру необхідність у суворіших правилах, включаючи обмеження на те, наскільки велику позицію інвестори можуть займати на ринку продовольчих товарів, та підвищення прозорості на цих ринках. Трейдери сировинних товарів мають надавати інформацію до Інформаційної системи сільськогосподарського ринку. До топ-10 хедж-фондів, які найбільше заробили на подорожчанні продуктів харчування після російського вторгнення увійшли: Managed Futures Offshore, AQR Capital Management, AlphaSimplex Group, Aspect Capital, BlueTrend під управлінням Systematica Investments, Tactical Trend A, яким управляє Graham Capital Management; Systematic Trend під керуванням ISAM, Lynx Bermuda D, керована Lynx Asset Management, Man AHL Alpha, яким управляє Man Investments, DTP Enhanced Risk, керований Transtrend BV, Winton Trend, яким управляє Winton Capital.