Зеленського чекають дуже складні часи

Місцеві вибори, пандемія коронавірусу, економічна криза, безробіття, виплати за державним боргом стануть справжнім випробуванням для президента України

Володимир Зеленський став президентом України рік тому і продовжує залишатись у центрі уваги з різних причин не лише у Європі, але й в США через президента Дональда Трампа. Українці наїлись по горло корупцією та олігархією і проголосували за людину, яка ніколи не була активним політиком, а коміком. Це було непросте завдання, оскільки він обіцяв забезпечити економічний добробут незгуртованого населення.

Про це йдеться в аналітичній публікації Мухаммада Заміра, колишнього посла, аналітика з іноземних справ, прав на інформацію та належного управління на сторінках бангладешського видання The Financial Express, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

У Зеленського був складний рік. Аналітики дуже уважно спостерігали за розвитком подій, зокрема, тому що вони передбачали відповідь Росії на ініціативи українського президента. Тим не менш, варто відзначити, що відбулись деякі визначальні політичні та економічні події, зокрема виборча, банківська, цифрова та земельна реформи, а також підписання газової угоди з Росією. Також були вжиті важливі заходи щодо вирішення конфлікту на Донбасі. Проте, деякі з його рішень були суперечливими. Одним з таких рішень було нещодавнє призначення колишнього президента Грузії Михайла Саакашвілі головою Виконавчого комітету з реформ, незважаючи на протидію Верховної Ради та Кабінету Міністрів.

Стосунки з Трампом підвищили інтерес до Зеленського у світі та Євросоюзі. Він знає, що подальші 12 місяців будуть для нього важкими. Експерти вважають, що для підтримки України на плаву, Зеленському потрібно подвоїти зусилля з проведення реформ, продемонструвати сильне лідерство і напрацювати чітку політику з відмінним інформуванням про неї. Підтримка Європейського Союзу та інших міжнародних партнерів також буде мати вирішальне значення.

Нагадаємо, що лише через два місяці після інавгурації Зеленського, його політична партія «Слуга народу» стала першою в історії України, яка отримала більшість у парламенті без формування коаліції. Це дозволило Зеленському посісти міцну позицію, де він функціонально контролює, як виконавчу, так і законодавчу гілки влади. Втім, це не означає, що Зеленський немає проблем з отриманням достатньої підтримки від власної партії для ухвалення важливих законопроектів. Зокрема, це стосується законопроекту про земельну реформу та нового закону про банки. Обидва документи потребували внесення правок і врешті-решт були затверджені. Новий закон про банки відкрив шлях для отримання траншу Міжнародного валютного фонду (МВФ) в розмірі 5 мільярдів доларів.

Зеленський привертає до себе увагу через проблеми корупції в Україні та його дотичність до внутрішньополітичної ситуації в США. Варто зазначити, що український лідер обіцяв «перемогу над корупцією» і ухвалив низку важливих заходів. Зокрема, перезавантаження Національного агентства з протидії корупції (НАПК) і позбавлення народних депутатів імунітету від судового переслідування. Це позитивно оцінили в багатьох країнах Євросоюзу, але вказують на необхідність незалежної судової системи, яка вільна від політичного втручання, що вкрай важливо для боротьби з корупцією.

Збройний конфлікт на Донбасі також залишається серйозною загрозою безпеці. Зміна динаміки була пріоритетом для Зеленського, зокрема покращення гуманітарного становища українців, які проживають в зоні конфлікту. Були вжиті деякі позитивні кроки: три великих обміни полоненими, виведення військ у трьох точках на лінії між контрольованою урядом та сепаратистами територією, а також завершення будівництва життєво важливого цивільного моста у прифронтовому місті Станиця Луганська. Україна також повернула собі три кораблі, які захопила Росія під час інциденту у Керченській протоці у листопаді 2018 року, що стало можливим завдяки покращенню відносин з Росією.

Вперше за три роки саміт країн Нормандської четвірки (Україна, Росія, Франція та Німеччина) відбувся у грудні 2019 року до загострення кризи з коронавірусом. Хоча значного прогресу не відбулось, але те, що Зеленський не перейшов червоних ліній, не капітулював, не уклав мир на умовах Путіна, як дехто побоювався напередодні, оцінили позитивно. З цього часу перемовини також тривають в рамках Тристоронньої контактної групи (Україна, Росія та ОБСЄ), але, незважаючи на декілька домовленостей щодо припинення вогню, проросійські сепаратисти продовжують бойові дії зі щоденною стріляниною. Це підтвердили спостерігачі Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ). У березні 2020 року керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак разом із уповноваженим представником Росії щодо конфлікту на Донбасі Дмитром Козаком підписали протокол, який передбачає створення Консультативної ради для політико-правового врегулювання конфлікту.

Це мав би бути конструктивний крок, який передбачав надання рівного статусу представникам української держави і довіреним особам Росії у невизнаних «народних республіках». Підсумковий документ мали підписати 24-26 березня 2020 року, але цьому не судилось статись через коронавірус. Залишається тільки сподіватись, що гальмування в цьому питанні не призведе до непорозумінь і дезінформації. Це підірве довіру до українського президента в подальшій інтеактивній взаємодії в рамках Європейського Союзу та серед членів Європарламенту щодо розробки чіткої стратегії керування конфліктами, гуманітарної політики та налагодження широкого діалогу.

Зеленський залишився прихильником глибокої співпраці з Євросоюзом. Крім реалізації Угоди про асоціацію, а також поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі, він тепер фокусується на інших реалістичних завданнях. Президент України прагне зміцнити двосторонні відносини з ключовими країнами-членами ЄС (Францією, Німеччиною та Італією), щоб посилити підтримку України в таких важливих питаннях, як санкції проти Росії. Співпраця зі Сполученими Штатами також залишається важливою. Стратеги вважають, що безпекова допомога на суму в 1,6 мільярдів доларів, яку надали США з 2014 року допомогла Україні захистити свою територіальну цілісність від подальшої російської агресії. На думку експертів, подальший прогрес у двосторонніх відносинах зі США залежить від нинішньої адміністрації після того, що трапилось у липні 2019 року.

Зеленському доведеться пройти тернистий шлях і наступні 12 місяців стануть для нього справжнім випробуванням. Зокрема, на порозі місцеві вибори, а також потрібно пережити пандемію COVID-19 і викликане нею уповільнення глобального економічного зростання, яке потужно вдарить про експорто-орієнтованій економіці України. За прогнозами, у 2020 році ВВП України скоротиться на 7,7%. Безробіття уже різко стрибнуло. Зважаючи на те, що у 2020 році має бути сплачений державний борг на суму понад 16 мільярдів доларів, Україні надалі знадобиться міжнародне фінансування аби уникнути дефолту. Таким чином, Зеленський повинен запланувати та реалізувати ефективну стратегію відновлення економіки.

Задля отримання більшої народної підтримки після коронавірусу, Зеленський зобов’язаний просувати реформи. Ретельна перебудова судових органів влади і не в останню чергу Вищої ради юстиції, також мають стати пріоритетними. Якість життя громадян і розвиток країни залежать від незалежної судової системи і суворого верховенства закону. Коронакриза також підкреслила гостру потребу у реформі сектору охорони здоров’я. Європейський дороговказ залишається критично важливим в цьому процесі, оскільки він заклав основу для політичних та правових реформ, які перетворюють Україну. Підтримка Брюсселя уже відіграла вирішальну роль у посиленні траснформації та стабільності України і вони триватиме, незважаючи на проблеми з коронавірусом і Brexit.