В Україні до влади приходять «консерви»: Зеленський призначає на посади старі нові обличчя

Така тенденція демонструє провал кадрової політики команди президента України, причиною якого є відсутність послідовної програми та політичних цінностей

Нещодавно Президент України Володимир Зеленський та його адміністрація ухвалили низку призначень та кадрових рішень, які збивають з пантелику. Якщо початкові призначення Зеленського свідчили про новий напрямок у реформах, то останні є лише глузуванням над його заявами про нову еру в українській політиці. Про це йдеться в аналітичній публікації Адріана Каратницького, старшого наукового співробітника Атлантичної ради на сторінках Atlantic Council, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Підкреслимо, що Зеленський призначив 86-річного експрезидента Леоніда Кравчука проводити складні перемовини з Росією і при цьому заявив, що він користується повагою усіх українців, забуваючи нагадати про економічний колапс, гіперінфляцію у 10 000% та надання Криму автономного статусу, які відбулись за часів його правління. Також не менш важливо, що Кравчук ще більше був дискредитований своїм політичним союзом у 2006 році з Віктором Медведчуком – кумом Путіна.

В інтерв’ю російському телебаченню Кравчук зніяковів, підігруючи тамтешнім пропагандистам, що Росія не є учасником війни на Донбасі. 86-річний чоловік, якому потрібні тривалі перерви на відпочинок вирішив додати сил своїй команді, призначивши власним радником 87-річного експрем’єр-міністра України Вітольда Фокіна, який увійшов в історію, як головний противник ринкових реформ. За словами Кравчука, Фокін, який уже 30 років не працює на державній службі, «найкраще з-поміж інших проінформований про те, що відбувається на Донбасі».

Щоб не пасти задніх, генеральний прокурор Ірина Венедіктова також призначила своїм ключовим радником ще одного старого й загартованого ветерана – Святослава Піскуна, родині якого належить маєток на Французькій Рів’єрі за 2 мільйони доларів. Ба більше, в інтерв’ю ЗМІ Піскун дещо дивакувато заявляв про використання власного шостого чуття під час роботи державного обвинувача, а також називав себе чаклуном з магічними здібностями, які дозволяють йому діагностувати рак на ранній стадії у своїх друзів та знайомих.

Хоча віра Зеленського у 80-річних сумнівних чаклунів викликає щонайменше здивування, інші його призначення ще більше непокоять. І це занепокоєння розділяють експерти-політологи та мільйони українців, які підтримали революцію на Євромайдані та волонтерський рух під час російської агресії у 2014 році.

Але жодне таке кадрове рішення Зеленського не викликало стільки переляку та негативу, як призначення Олега Татарова на посаду заступника голови Офісу президента з питань внутрішньої безпеки. Татаров, як відомо, працював заступником начальника Головного слідчого управління МВС під час Євромайдану. Тоді він займався кримінальними справами проти численних активістів та отримав славу політтехнолога МВС під час жорстокого придушення масових акцій протесту.

Віднедавна він спеціалізувався на юридичному захисті прихильників Партії регіонів та адміністрації Януковича. Татаров представляв інтереси парламентаря-мільярдера Вадима Новинського (головного спонсора Партії регіонів) та Андрія Портнова, який працював заступником голови адміністрації президента Януковича з правових питань. На Татарова поширювалось українське законодавство про люстрацію, яке забороняє членам адміністрації Януковича протягом 10 років працювати на державній службі. Проте, президент Зеленський стверджує, що його Офіс є лише консультативним, а не виконавчим органом і тому він не підпадає під люстраційні обмеження.

Щоправда, українські закони про люстрацію були написані надто розпливчасто і у напруженій атмосфері після масових вбивств під час революції на Майдані. У підсумку, багато висококваліфікованих технократів та патріотів позбулись роботи. Фактично, деякі люди, які працювали в часи правління Януковича, прагнули просувати національні інтереси, працюючи на посадах у сфері фінансів, зовнішньої політики, національної безпеки та економіки. До них належали і колишній президент Петро Порошенко, а також колишній генпрокурор Руслан Рябошапка. Татаров не належить до цієї когорти. Навпаки, він брав активну безпосередню участь у переслідуванні мітингувальників.

Захищаючи своє контраверсійне призначення, Зеленський стверджував, що Татаров не втікав з країни, які інші члени команди Януковича. Це, звісно, може й правда, але доволі низький стандарт для президента, який пообіцяв покласти кінець старій політиці і наповнити свій офіс новим поколінням фахівців, які незаплямовані та недискредитовані роботою у минулому.

Призначення Татарова не є одиночним випадком. В той час, як активістів Майдану зараз обмаль в Офісі президента, збільшується кількість новопризначених чиновників, тісно пов’язаних з командою Януковича. Олександр Бабіков був обраний Зеленським на посаду першого заступника керівника Державного бюро розслідувань (ДБР), яке займається злочинами епохи Януковича. Неймовірно, але саме він був адвокатом Януковича під час судового процесу про державну зраду. Сергій Демченко, народний депутат від партії Зеленського «Слуга народу» також був адвокатом головного помічника Януковича – Андрія Портнова.

Навіть декілька активістів Майдану у команді Зеленського мають шлейф з минулого. Андрій Смирнов, заступник керівника Офісу президента з правових питань був активістом Євромайдану, але останні 6 років захищав відомих політиків Партії регіонів, які переслідуються українським урядом за злочини проти мітингувальників.

Українське слово «консерва» влучно характеризує останні кадрові рішення Зеленського. У буквальному сенсі це означає, що українці зберігають консерви протягом зими у своїх комірках. Але це слово має два додаткових метафоричних значення. Це сленг, яким характеризують сплячих агентів ворожої держави або ж пережитків минулих режимів.

Остання тенденція призначати так багато старих й загартованих політиків й функціонерів демонструє провал кадрової політики команди Зеленського, причиною якого є відсутність послідовної програми та політичних цінностей. Це також може віддзеркалювати мінливий клімат в Україні. Повіяв холодний вітерець і суспільне схвалення президента Зеленського продовжує знижуватись. З наближенням політичної зими, президент-початківець, схоже, вирішив відкрити комірку й дістати консерви зі старих запасів.