Чого Україні чекати від Байдена

Експерти спрогнозували розвиток відносин між Україною та США в часи правління нового керівника Білого дому

Більшість українців зраділи завершенню президентської виборчої кампанії в США у 2020 році і на це були зрозумілі причини. Через процес довкола можливого імпічменту президента Дональда Трампа та звинувачень у корупції, пов’язаних з Джо Байденом, Україну втягнули у передвиборчу боротьбу в той час, коли Київ сподівався на двопартійну підтримку в США для протистояння російській агресії. Ця небажана участь в американських виборах стала кульмінацією незручного періоду в американсько-українських відносинах, який розпочався під час попередньої кампанії у 2016 році на тлі спекуляцій щодо рішучості Трампа протистояти атакам Росії на Україну. Сумніви, які досі зберігаються щодо ставлення Трампа до Росії будуть кидати тінь на увесь період його правління і від цього страждають відносини з Україною.

Новини про перемогу Джо Байдена багато українців зустріли з обережним оптимізмом, і розглядали це, як нагоду повернутись до однозначної підтримки США, що допомогала консолідувати міжнародний спротив російській агресії в Криму та на Донбасі у 2014 році. Особистий фактор у ставленні Байдена до України також вселяв певний рівень довіри. На посаді віце-президента США в адміністрації Барака Обами, він був куратором української політики і 6 разів відвідував Київ. Жоден з президентів США не був настільки знайомий з українською проблематикою.

Щоправда, в Україні не усі поділяли такий ентузіазм. Скептики вказували на нездатність адміністрації Обами запобігти анексії Криму і подальше небажання надати Україні летальну зброю. На противагу цьому, адміністрація Трампа надала Україні протитанкові ракети Javelin разом з іншою військовою допомогою. Існували також суттєві розбіжності у думках щодо того, як правління Байдена позначиться на Україні. В якості віце-президента США, Байден був в аванґарді антикорупційних реформ, скерованих на полегшення інтеграції України у євроатлантичну спільноту. Дехто сподівається, що Байден тепер допоможе підірвати спроби контрреволюції, які зараз дедалі частіше простежуються у Києві за підтримки проросійських політичних сил та олігархів.

Інші експерти заперечують проти цього, посилаючись на перспективу неправомірного зовнішнього втручання у внутрішні справи України, а також побоюються, що «жорстка любов» адміністрації Байдена може у підсумку зашкодити і без того тендітним відносинам України з міжнародними організаціями. Незважаючи на зміни у Білому домі, фундамент відносин між Україною та США є міцним. Двопартійна підтримка України у США завжди була перманентним явищем, починаючи з 1991 року, незважаючи на дестабілізацію останніх років.

Тим не менш, перемога на виборах Джо Байдена відкриває шлях до нової ери у стратегічному партнерстві між двома країнами. Атлантична рада попросила декількох експертів поділитись власними думками з приводу того, що означатиме правління Байдена для американо-українських відносин. Foreign Ukraine публікує переклад цих коментарів.

Юлія Мендель, прес-секретар президента України Володимира Зеленського:

Президент України був одним із перших світових лідерів, які привітали Джо Байдена з перемогою. У своєму привітанні, президент Зеленський підкреслив, що дружба між Україною та США буде лише зміцнюватись надалі. Зараз ми сподіваємось на подальшу співпрацю. Ми бажаємо Джо Байдену успіхів, щоб впоратись з усіма викликами цього неспокійного часу. США завжди можуть покладатись на Україну, як доброго приятеля й партнера.

Єлизавета Ясько, народний депутат України від партії «Слуга народу»:

Джо Байден дуже досвідчений й чудово знає Україну. Його правління – чудова нагода для виходу двосторонніх американо-українських відносин на новий рівень. Я також хотіла б відзначити, що потенційний віце-президент США Камала Харріс приєдналась до засудження російської агресії проти України. Я не думаю, що зараз в Києві хтось має які-небудь ілюзії і Україні потрібно самостійно вирішувати власні проблеми. Мається на увазі – усунення недоліків у сфері верховенства закону, корупція та недостатнє економічне зростання. Сильна й демократична Україна може стати важливим партнером США у Східній Європі і Байден поділяє цю точку зору. Забігаючи наперед, було б непогано, якщо б нова адміністрація Байдена призначила нового спеціального посланця США в Україні і відродила роль, яку раніше виконував Курт Уолкер до своєї відставки у вересні 2019 року. Це буде сигналом, що Україна є пріоритетом у зовнішній політиці адміністрації Байдена.

Альона Гетьманчук, директор центру «Нова Європа»:

Я очікую, що правління Байдена додасть нової енергії американо-українському стратегічному партнерству. Україна мала багато друзів та союзників в адміністрації Трампа, але в критичних ситуаціях завжди важливо, щоб президент США особисто був на вашій стороні. У низці випадків під час правління Барака Обами та Дональда Трампа важливі рішення щодо України дуже часто застрягали в Овальному кабінеті. Правління Байдена – це особливо гарна новина для України, оскільки він набагато краще знає Україну, аніж усі його попередники у Білому домі. На відміну від Трампа, Байден також усвідомлює характер загрози путінської Росії для союзників США загалом, і для України зокрема. Я вважаю, що Байден буде гучніше, аніж Трамп, говорити про два ключові українські питання: внутрішні реформи та російська агресія. Усі реформи, які проводились в Україні з 2014 року, супроводжувались або підтримкою США, або ж за безпосередньої участі США. Зниження рівня впливу й влади олігархів також залишиться одним із головних пріоритетів. Ще залишаються питання про відповідальних за міжнародну політику щодо України, оскільки є побоювання, що керівні посади у Білому домі можуть посісти деякі офіційні особи з адміністрації Обами.

Олексій Гончаренко, народний депутат України від партії «Європейська солідарність»:

Обрання Джо Байдена матиме великий вплив на світову політику і особливо на Україну. Байден знає про Україну набагато більше, аніж будь-які попередні президенти США. Він неодноразово бував в Україні, особисто є знайомий з багатьма провідними українськими політиками й розуміє проблеми, які турбують Україну. Це дуже приємно для України. Можливо, це не так багато означає для деяких українських громадських діячів, але це робить перемогу Байдена на виборах ще більш приємною для українського народу. З точки зору геополітики, Байден не симпатизує Путіну. Він добре розуміє, ким, насправді, є російський лідер, не переоцінюючи та не недооцінюючи його. Це також є позитивом для України, оскільки дає нам підстави сподіватись, що Байден усвідомлює вагомість протидії російській агресії проти України. Я сподіваюсь, що Байден поверне Сполученим Штатам їх провідну роль у міжнародній політиці. Якщо він це зробить, НАТО отримає додаткові сили, союзники США будуть більш упевненими в американській підтримці, і світ загалом стане почувати себе більше у безпеці.

Брайан Боннер, головний редактор Kyiv Post:

Обрання Байдена – відмінна новина для України. Трамп не звертав би уваги на Україну ще 4 роки, підігруючи Путіну. Я гадаю, що команда Обами-Байдена усвідомила свою надто велику лояльність щодо Росії і Байден більше не повторить цієї помилки. Україна зможе отримати більшу підтримку для боротьби з Кремлем. Я також очікую, що адміністрація Байдена стежитиме за тими, хто перешкоджає Україні боротись з корупцією. Я прогнозую, що Байден стане першим президентом США, який відвідає Україну після Джорджа Буша у 2008 році. Байден також повинен якнайшвидше запросити президента України Володимира Зеленського до Вашинґтону. Він також повинен наполягти на призначенні нового посла США в Україні.

Соломія Бобровська, народний депутат України від партії «Голос»:

Обраний президент Байден має глибоке розуміння проблем безпеки та реформ в Україні, що підтверджують його шість візитів до Києва на посаді віце-президента США. Ми вважаємо США – нашим стратегічним партнером й тепер можемо покладатись на подальшу підтримку США у боротьбі з корупцією шляхом формування потужних інститутів влади. Співпраця США та України у сфері безпеки також триватиме. Мене надихає жорстка позиція обраного президента Байдена щодо Росії, як загрози демократії й миру в цілому світі і я очікую, що це буде ефективними заходами стримування. В енергетичному секторі це передбачає запобігання завершенню будівництва газопроводу «Північний потік-2». З точки зору військової безпеки, це означає зброю й подальшу допомогу Україні. Також може бути посилена підтримка зі сторони США кібернетичній та інформаційній обороні України. Загалом, я бачу позитивні перспективи у відносинах між США та Україною впродовж наступних чотирьох років за більш активної участі адміністрації Байдена та двопартійної підтримки, якою Україна користувалась завжди.

Майкл Боцюрків, аналітик з міжнародних питань:

В якості віце-президента США, Джо Байден був куратором українського питання. Хто може забути його пристрасну промову 2015 року у Верховній Раді України, в якій він закликав народних депутатів боротись з корупцією? На посаді президента США, Байден тепер перегляне старі проблеми України. Він помітить, що ситуація у багатьох аспектах навіть гірша, аніж 5 років тому через загрозу контрреволюції, очолюваної проросійськими силами та олігархами. Ми можемо очікувати від Байдена збереження низького рівня терпимості до таких шахрайств, як нещодавні спроби Конституційного суду України ліквідувати антикорупційні органи. Тим часом, до офіційного завершення повноважень Трампа залишилось ще близько двох місяців. Це надає президенту Росії Володимиру Путіну можливість загострити конфлікт на Донбасі та змінити ситуацію на свою користь. Як тільки розпочнеться правління Байдена, двопартійна підтримка України у Палаті представників та Сенаті США, ймовірно, залишиться міцною. Але нам не варто чекати, що США зненацька знову стануть найкращим жандармом у світі. Нещодавні президентські вибори були чим завгодно, але не масовим запереченням ізоляціонізму США у геополітиці. Зважаючи на це, адміністрація Байдена намагатиметься ретельно окреслити червоні лінії у власній зовнішній політиці.