Україна може стати світовим лідером в альтернативній енергетиці

Наша країна могла б розвивати і нарощувати виробництво електролізованого водню з таких поновлюваних форм генерації, як вітер, сонячна енергія, біомаса, гідро або ядерна енергія

«Нафтогаз України» оприлюднив свою стратегію до 2025 року, визначивши необхідність досягнення вуглецевого нейтралітету в якості однієї з трьох своїх довгострокових цілей. Це бачення і, зокрема, заявлена ​​зацікавленість компанії в реалізації проектів, які відповідають екологічним цілям ЄС, повинні стимулювати внутрішні дебати про варіанти, які Україна може запропонувати, і про те, як вони будуть вписуватися у прагнення Європи до нульового зниження викидів парникових газів до 2050 року. Про це йдеться в аналітичній публікації Аури Сабадус, експерта з енергетики у Міжнародному центрі дослідження товарних ринків, повідомляє Foreign Ukraine.

Досі зовнішні пріоритети України були зосереджені на збереженні статусу ключового транзитного маршруту для російського газу. Україна долала всілякі перешкоди, щоб забезпечити продовження довгострокового контракту, коли термін попередньої 10-річної угоди завершився у 2019 році, і доклала більше зусиль, ніж багато членів ЄС, для ухвалення та реалізації європейського законодавства.

Європейський Союз загалом і держави-члени зокрема часто не реагували на ентузіазм України щодо правил ЄС. Також не було особливого бажання винагородити лояльність Києва, повністю підтримавши його прагнення залишитися транзитним маршрутом. Двері для конкуруючих проектів «Північний потік – 2» або «Турецький потік», очолюваних Росією, були відкритими.

Хоча Україна повинна надалі рішуче боротися за збереження своєї транзитної ролі в середньостроковій перспективі, не потрібно ігнорувати той факт, що глобальний енергетичний ландшафт трансформується безпрецедентними темпами. Вже очевидно, що нові технології витіснять в довгостроковій перспективі такі шкідливі для екології види палива, як вугілля, природний газ і нафта.

Природний газ може залишатися свого роду транзитним паливом, особливо в Східній Європі, де країни використовують вугілля або буре вугілля для виробництва електроенергії приблизно на 40%. Однак, згідно з правилами, які зараз обговорюються в ЄС, новим газовим проектам буде важче отримати фінансування, оскільки це залежить від відповідності цілям екологічно стійкого розвитку.

ЄС також розглядає можливість запровадження прикордонного податку на викиди вуглецю, який стягується із забруднюючих товарів або товарів з країн, які не входять в ЄС. У разі запровадження цього податку, ймовірно, найбільше постраждає імпорт нафти і газу. Невідомо, коли такий податок буде запроваджено і які механізми пом’якшення з’являться, але проекти на базі природного газу, можуть більше не отримувати такої фінансової підтримки, як у минулому.

Це означає, що Україні доведеться розробити довгострокову стратегію, яка враховує нові можливості і забезпечує домінування у баченні європейського зеленого курсу. Така мета має декілька важливих переваг.

Наприклад, Міжнародне агентство з відновлюваних джерел енергії (IRENA), Всесвітній банк і ЄС стверджували, що Україна може стати світовим лідером у виробництві альтернативних джерел енергії, лише з її потенціалом морської вітроенергетики на рівні 100 гігават (ГВт). Враховуючи існуючі встановлені потужності, а також величезний потенціал, Україна могла б розвивати і нарощувати виробництво електролізованого водню з таких поновлюваних форм генерації, як вітер, сонячна енергія, біомаса, гідро або ядерна енергія.

Україна може також розглянути можливість розвідки і видобутку природного газу з метою перетворення частини цих обсягів у водень з використанням технології парової конверсії метану (SMR). Така процедура може зажадати створення підприємств для захоплення та зберігання вуглецю (CCS), щоб кінцевий продукт не забруднював навколишнє середовище.

Фахівці стверджують, що деякі з величезних складських потужностей України можуть бути перетворені в об’єкти CCS за відносно помірними цінами. Якщо Україна розробить водневу економію за рахунок масштабу, то може стати важливим експортером до Європейського Союзу. Це роль, яку визначив ЄС, зазначивши, що Україна може розробити 10 ГВт електролізних потужностей до 2030 року. Це буде 1/8 потужності, необхідної ЄС для скорочення викидів парникових газів на 55% порівняно з 1990 роком впродовж наступних 10 років.

Для максимального використання потенціалу Зеленого курсу, Україна повинна спочатку адаптувати свою інфраструктуру передачі і розподілу газу. І «Оператор ГТС України», і розподільні компанії України проводять дослідження та аналізують здатність мережі приймати різні види суміші водню і природного газу.

Основна проблема полягає в тому, що інфраструктура України застаріла і потребує модернізації та автоматизації, перш ніж вона буде перепрофільована для використання водню. Це може потребувати більше часу, з огляду на величезний розмір інфраструктурних мереж. Проте, «Оператор ГТС України» може розробити автономні дослідницькі майданчики, які дозволять йому вивчити здатність системи доставляти водень навіть до того, як буде проведено всебічний аналіз всієї інфраструктури.

Оскільки «Оператор ГТС України» прагне вивести з експлуатації деякі системи транзиту, які більше не використовуються на повну потужність, їх можна перетворити в спеціальні випробувальні майданчики. Такий об’єкт з використанням знятих з експлуатації деталей вже був відтворений на півночі Англії, де транзитний оператор National Grid працює над тестуванням технічних параметрів і розумінням потенційних ризиків безпеки, щоб продемонструвати, як водень можна безпечно транспортувати з використанням існуючої інфраструктури. Досвід National Grid може допомогти у проведенні власних досліджень в Україні. Водень – це лише одна з технологій, які Україна могла б розглянути для декарбонізації промисловості або сектора опалення.