Війна в Україні зруйнувала єдність між країнами Вишеградської групи

Аналітики прогнозують, що для зміцнення співпраці в цьому регіоні стануть актуальними альтернативні формати

Російське вторгнення в Україну зруйнувало перспективи Вишеградської групи країн (Угорщини, Чехії, Польщі та Словаччини) і це стало серйозним ударом для прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Про це йдеться в аналітичній публікації Foreign Policy, повідомляє Foreign Ukraine.

Вишеградська група була сформована у 1990-х роках, щоб підштовхнути посткомуністичні держави до членства в ЄС, але коли до влади в країнах-членах цього альянсу прийшли популісти, внаслідок європейської боргової кризи і зростання міграції, Орбан намагався перетворити цю організацію у зброю для руйнування Євросоюзу.

Але за останні два роки розчаровані чеські та словацькі виборці усунули свої популістичні уряди від влади і на їх зміну прийшли центристи, які пропагують відданість ЄС та НАТО та не поділяють погляди Орбана.

Вишеградська група уже давно має різні погляди на відносини з Росією, але впродовж багатьох років вона не звертала уваги на ці розбіжності, тому війна в Україні стала поворотним  моментом. Чехія, Польща та Словаччина зараз намагаються максимально надавати допомогу Україні у вигляді озброєння та просування ембарго на російські енергоносії.

Аналітики прогнозують, що для зміцнення співпраці в цьому регіоні стануть актуальними альтернативні формати, зокрема Аустерліцький формат (Австрія, Чехія і Словаччина) або Ініціатива трьох морів – група із 12 країн Центрально-Східної Європи, яка підтримується США і прагне покращити регіональну інфраструктуру.