Український полк «Азов» покращує власний імідж і сподівається отримати допомогу Заходу

Бійці «Азова» представляють різні верстви суспільства: є викладачі фортепіано та професійні музиканти; один з них володіє магазином, де продаються веганські корми для тварин; також є серед них юристи

Три загони спецпризначення полку «Азов» — українського добровольчого формування — розосередилися в лісі за межами Запоріжжя, щоб відпрацювати тактику стрілянини та засідок, яку вони планують використовувати проти російських військ, що вторглися. Після важкого, але програшного бою їхнього полку з російськими військами в портовому місті Маріуполі, бійці, які тут навчалися, заявили, що сповнені рішучості повернути втрачені позиції і вигнати росіян з України. Вони також докладають усіх зусиль, щоб похитнути свою репутацію вкрай правого руху. Про це йдеться у спеціальному репортажі The Wall Street Journal, повідомляє Foreign Ukraine.

«Не вірте російській пропаганді. Вони будуть брехати про нас. Називати нацистами, але справжні нацисти – це російська армія», – розповідає 29-річний В’ячеслав Родіонов, флейтист Київського симфонічного оркестру, який зараз очолює загін із приблизно 20 бійців «Азова».

Усі захоплені спротивом «Азову» в Маріуполі, внаслідок якого сотні його бійців були взяті в полон Росією. Це зміцнило його імідж, навіть незважаючи на те, що полк продовжує викликати неоднозначну реакцію.

27 лютого, через три дні після того, як Росія розпочала своє вторгнення, Національна гвардія України опублікувала відео, на якому, за її словами, боєць «Азова» макає кулі у свинячий жир, що, мабуть, було зроблено для залякування будь-яких чеченців-мусульман, які воюють на боці Росії.

Небагато людей будуть заперечувати, що походження «Азова» проблематичне. Перший командир полку, Андрій Білецький, приєднався до «Азову» у 2014 році, але пішов у жовтні 2016 року, щоб очолити Національний корпус, нову праву партію, пов’язану з полком. Він, як і раніше, активно працює з «Азовом», підтримуючи регулярні контакти з його членами та беручи участь у їхньому навчанні. Він заперечує, що є етнічним націоналістом.

«Етнічний українець із Донецька, який воює з георгіївською стрічкою або Червоною зіркою» — посилання на російську та радянську військову символіку — «для мене менший українець, ніж грузин, який народився в горах», — сказав він.

«Азов» був сформований як добровольчий батальйон у Маріуполі у 2014 році, коли українська армія була зруйнованою. У цьому формуванні зібралася різношерста група бійців, які успішно відбили напад проросійських сепаратистів на портове місто. Тут є багато різноманітних персонажів, серед яких історики-аматори, реконструктори битв, націоналісти та завзяті футбольні фанати.

«Це були найбоєздатніші та наймотивованіші бійці, які вже довели свою хоробрість, звільняючи Маріуполь», — розповідає Олександр Ковжун, політичний консультант, який у 2014 році був скерований до Маріуполя губернатором Донецької області Сергієм Тарутою, що допомагав фінансувати «Азов» на початковому етапі.

Ковжун розповів, що опитування, яке він провів серед членів «Азову» у 2014 році, коли батальйон налічував 345 осіб, засвідчило, що 40% мають вищу освіту, 18% мають наукову ступінь у галузі історії, причому двоє з його членів мають докторський ступінь.

Тодішній міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков сказав, що метою створення «Азова» була боротьба з російським наративом про те, що Київ пригноблює російськомовних українців.

«Частиною російської пропаганди було те, що це нацистські підрозділи, які розмовляли лише українською мовою і всі вони були екстремістами, що не відповідає дійсності. Більшість бійців з «Азова» говорять російською, як і я зараз говорю з вами російською мовою», — підкреслив Аваков.

Серед нових членів «Азову», які приєдналися після вторгнення Росії 24 лютого, є й самопроголошені націоналісти, але нові бійці «Азова» заявили, що виступають проти фашизму і не поділяють жодних екстремістських поглядів. Багато бійців «Азова» вважають за краще називати себе «футбольними хуліганами» — маючи на увазі галасливих, а іноді й жорстоких футбольних фанатів. Дехто з них носив на формі нашивки з логотипами улюбленої футбольної команди.

Проте, робити необачні узагальнення щодо членів «Азову» складно. Бійці «Азова», які приєдналися до полку в лютому після вторгнення росіян, представляють різні верстви суспільства. Є викладачі фортепіано та професійні музиканти; один з них володіє магазином, де продаються веганські корми для тварин; також є серед них юристи.

Дехто говорить, що вони віддали перевагу «Азову» не через націоналізм, а тому, що він пропонував швидкий шлях на поле бою і мав репутацію елітної бойової сили.

Ендрю Мілберн, ветеран Корпусу морської піхоти США і засновник групи «Моцарт», яка допомагає навчати бійців «Азова» на їхнє прохання, каже, що швидка доставка недосвідчених людей на поле бою — це складне завдання.

«Враховуючи лише 120 куль, як довести хлопця, який ніколи не стріляв зі зброї, до такого рівня, що він постійно потрапляє в ціль?», – риторично запитує Мілберн.

За словами тренерів групи «Моцарт», вони настільки недосвідчені, що один із них вистрілив собі в ногу під час тренування минулого місяця.

«Це вимагає більше часу, ніж ми маємо. Але вони безперечно мотивовані», – зауважує Мілберн.

Дмитро Кухарчук, командир 2-го батальйону спецпризначення Києва, сказав, що більшість добровольців були змушені купувати власну зброю, каски, бронежилети та черевики.

Нестачі обладнання сприяла зіпсована репутація «Азова» як ультраправого угруповання.

У 2018 році Конгрес США заборонив «Азову» отримувати американську зброю чи навчання. У 2019 році 40 американських законодавців-демократів скерували листа тодішньому державному секретарю США Майку Помпео з вимогою, щоб кілька міжнародних вкрай правих рухів, зокрема і «Азов», були офіційно включені до списку іноземних терористичних організацій поряд з «Ісламською державою» та «Аль-Каїдою».

У листі, написаному тепер уже колишнім членом палати представників Максом Роузом, «Азов» класифікується як одне з «жорстоких екстремістських угруповань, що виступають за перевагу білої раси», і додається, що, за даними Федерального бюро розслідувань, «Азов» це звинувачення спростовує.

Конгресмени вказали на випадки тортур, які начебто вчиняли бійці «Азова». Нещодавно ООН також висловила занепокоєння щодо «тверджень, які заслуговують на довіру» про тортури з боку українських збройних сил під час нинішньої війни з Росією, зокрема відео, яким поділився полк «Азов», де російські солдати роздягнуті до спідньої білизни, зі зв’язаними за спиною руками та закритими очима.

Член палати представників США Джейсон Кроу, який був серед підписантів листа від 2018 року, сказав, що йому «не відома будь-яка інформація, що зараз показує прямий зв’язок [бійців Азова] з екстремізмом» .

Бої під Маріуполем, де сотні бійців «Азова» трималися тижнями на території заводу «Азовсталь», можливо, допомогли змінити цей імідж. Близько 2000 українських бійців, взятих у російський полон у квітні, були проголошені президентом України Володимиром Зеленським героями. І дуже багато з них були представниками «Азова».

Проте, незрозуміло, чи вплине це на Конгрес США або його рішення допомогти озброїти групу.

Сьогодні у київському батальйоні «Азова» є три «Джавеліни» американського виробництва. Кухарчук сказав, що його бійці також мають протитанкові ракети малої дальності NLAW і реактивні гранатомети, але їм вкрай потрібні реактивні артилерійські системи високої мобільності, танки і, перш за все, артилерія.

«У нас немає важкого озброєння, – зазначив Кухарчук.

Навіть за відсутності найсучаснішої зброї або найдосвідченіших бійців бравада, яка притягує до батальйону стільки добровольців, очевидна на військових зборах.

32-річний Дмитро Рудаков, власник інтернет-магазину вуличного одягу, а зараз керівник підрозділу в «Азові», навіть після Маріуполя був оптимістично налаштований.

«Ми незабаром запросимо вас до Криму, — запевнив Рудаков, маючи на увазі мальовничий український півострів, анексований Росією у 2014 році.